Turatie Motor 16 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turatie Motor 16 16v

    Buna seara!
    De aproximativ o luna am achizitionat un autoturism Dacia Logan 16 16v (105cp) de la dealerul din oras. Sunt foarte multumit de masina, insa am unele nelamuriri in anumite aspecte. Pana in prezent am 2400 Km, am facut rodajul (sa nu depasesc 2500 rpm in primii 1000 km) asa cum mi s-a spus cand am cumparat-o. Vreau sa ma lamuriti si pe mine ce viteza ar trebui sa am la 3000 rpm. De ce intreb asta? Am mers la turatia aceasta de 3000 rpm si am 105km/h...mi se pare putin, deoarece tatal meu are tot un logan pe benzina 16 8v (90cp) si la 3000 are putin peste 110 km/h, desi motorul este mai slab ca si performanta. E normal sa se intample asa ? Inca nu e lasat motorul? Mentionez ca pun numai benzina Premium 99+ de la Petrom. Si inca ceva in legatura cu benzina. Pe capacul rezervorului scrie sa folosesc benzina 95 si 98. E vreo problema ca am pus numai 99+.
    Multumesc pentru intelegere.

  • #2
    la 2500 e subturata , cine ti-a spus e prost , si daca ti-a spus de la dealaer e si mai prost. ptr 16v rodaju e ok intre 3000-3500. si da e normal ca la 3000 de ture sa ai 100 si putin la ora. e fff normal 16v e un motor de ture , drept urmare se si limiteaza la 6500 nu la 6000 ca un 8v. citeste aici pe forum topicul dedicat 16v si te vei lamuri.
    si cu benzina da e ok cea de 99 nu are 99 e doar un nume comercial , dabia daca are 98 si carera 100 sau alto 100 tot asa au aproximativ 98. daca te tine buzunaru baga-i nu mai de 98 dar la cost se simte. depinde cati km faci pe an.

    sigpic

    Comment


    • #3
      La 2500 nu e deloc subturata. In rodaj poti sa mergi cu max 3500 rpm, dar sa schimbi vitezele la turatia asta chiar nu vad sensul, doar daca ai benzina de ars.

      Comment


      • #4
        loganurile ph2 au alt soft in computerul de bord, de aceea la 3000rpm arata 105km/h in loc de 110, cat aratau ph1. cutiile de viteza sunt neschimbate, doar eroarea de kilometraj e mai mica la ph2. stai linistit. si nu mai schimba la 2500rpm, ca nu se strica nimic. ideea e in rodaj sa nu depasesti frecvent 3000-3500. daca ai nevoie la o depasire, o plecare la semafor sa prinzi ultima farama de galben, poti sa-i dai pt cateva secunde si 4500-5500rpm. dupa 3000km esti liber sa-i dai cat vrei.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Culmea ca eu am ph1 si imi arata 105km/h la 3000 rpm.

          Oi avea eu soft pe ph2?

          Comment


          • #6
            uite te cat ai viteza reala pe gps. daca ai intre 100 si 105 la 3000 rpm aia e.
            cum a zis seba au corectat eroarea la ph2. desi la mine tot peste 110 arata.

            nu cred ca au facut vreo jegosenie sa bage cutie de van

            Comment


            • #7
              la 2500 nu-i subturata? nuuu daca el la 2500 schimba inseamna ca merge subturat ptr ca merge in intervalu 1500-2500 sa zicem. ca sa nu fi subturat mergi in intervalu 2500-3500.

              seba cum e cu subturatu?

              sigpic

              Comment


              • #8
                eu la toate ph1 pe care le-am condus aveam la 3000rpm 110km/h pe bord, 102-103 real. la ph2, din doua bucati conduse, ambele aveau 105km/h la 3000rpm. probabil la ultimele loturi de ph1 s-a pus acelasi soft ca la ph2. oricum, o abatere de o latime de ac e acceptata de fabrica pe post de eroare de afisare necontrolata.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  La 3000 RPM, 1.4 8V/1.6 8V/1.6 16V au aceeasi viteza, 102 km/h, real. Pe bord o sa ai intre 105 si 110 km/h dar real tot viteza asta o sa o ai. Chiar daca difera performanta motoarelor, raportul cutiei de viteza este acelasi => aceeasi viteza la aceeasi turatie indiferent de motorizare (exceptie 1.2 si dCi).

                  Ca tot a venit vorba, eu am PH1 16V si la 3000 am ~108 km/h.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • #10
                    deviem de la subiect...

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cu ce am deviat de la subiect ? Era in legatura cu viteza @ 3000 ture si diferenta de performanta dintre motoare. Am scris ceva offtopic ?
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • #12
                        a nu idee era , ca omu e in rodaj si de rodaj nu ia zis nimeni nimic...

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          ia vezi primul meu post de aici, nu se refera la rodaj?
                          ce sa-i zic mai mult?
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            daca schimba la 2500 nu se ``cheama`` ca merge subturat?
                            si nu mai fi irascibil...

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Tu daca mergi cu a 2a, a3a chiar si a 4a cu 2000 ti se pare ca mergi subturat?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google