Trepideaza Volanul La Viteze Mici

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepideaza Volanul La Viteze Mici

    Salutare tuturor!

    De curand am revenit la cauciucurile de vara, am curatat jantele, am montat cauciucurile si apoi am echilibrat rotile. La viteze de pana la 50-60km/h imi vibreaza volanul (joaca stanga -dreapat); la viteza mare nu se simte nimic anormal. Dupa 2 zile am echilibrat rotile din nou la alt service si problema tot n-a disparut. Problema cu trepidatul volanului se observa in special dimineata, cand temperatura este scazuta (nu stiu care ar fi explicatia)
    Daca stie cineva de ce imi trepideaza volanul la viteza mica si mai ales dimineata, cand este rece.... rog raspuns!

    Multam !

  • #2
    Ce vechime au cauciucurile de vara? Si ce firma sunt ?
    sigpic

    Comment


    • #3
      Sunt din august 2007 si au 40000 de km Continental, sunt bunisoare la aspect. Pana in nov 2010 le-am purtat si nu faceau asa. Acum le-am repus pe roti si am problema cu trepidatul la viteza mica...

      Comment


      • #4
        si eu am avut problema asta chiar ieri la mine trepida cam de pe la 40 dar la viteza mare nu se simtea nimic si am mers la vulcanizare unde am schimbat jantele fata cu spatele ia schombat plumbi si problema a disparut
        sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

        Comment


        • #5
          poate nu ai avut echilibrate bine rotile de-a lungu iernii si ti s-a stricat ceva ...
          Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

          Comment


          • #6
            Le-am echilibrat de 3 ori in locuri diferite si tot asa face masina.. si ce ma framanta mai mult e ca de ce simt vibratul volanului mai mult dimineata, atunci cand e rece

            Comment


            • #7
              Originally posted by Silviusly View Post
              Salutare tuturor!

              La viteze de pana la 50-60km/h imi vibreaza volanul (joaca stanga-dreapta); la viteza mare nu se simte nimic anormal. Dupa 2 zile am echilibrat rotile din nou la alt service si problema tot n-a disparut. Problema cu trepidatul volanului se observa in special dimineata, cand temperatura este scazuta (nu stiu care ar fi explicatia)
              Ai o anvelopa "dusa", cu material neconform, pe circumferinta. Degeaba o vei echilibra.
              Aceeasi problema am patit-o la masina tatalui. Nu puteai sa mergi mai mult de 80km cu ea. Tineai cu amandoua mainile de volan, ca la Raba. Ziceai ca loveste cineva cu ciocanul in ele, ritmic. Nasol de a merge asa
              S-a schimbat anvelopa cu pricina si a disparut efectul. Intotdeauna rotile echilibrate.
              Sau...incearca sa le duci pe spate, poate e mai mic efectul, dar, pt siguranta...arunc-o
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #8
                Nu am probleme la viteza de peste 70-80, am mers si cu 160 si nimic, doar la viteza mica am probleme
                Last edited by Seba; 24 March 2011, 00:59.

                Comment


                • #9
                  Incearca sa le duci pe spate, sa vezi cum se comporta. Insa...iar ajungem la siguranta
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #10
                    100% anvelopele sunt problema!am patit chestia asta de vreo 4 ori la rand,pana m-am invatat minte sa nu mai dau banii pe cauciucurile SH...bafta!
                    http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                    Comment


                    • #11
                      o guma care "bate" nu prezinta siguranta, fie pe fata, fie pe spate. faptul ca dupa 70-80km/h nu simti bataia, nu inseamna ca nu bate. pur si simplu frecventa de bataie nu mai e aceeasi cu frecventa de rezonanta a sistemului de directie sau a suspensiei, oricum, roata aia are contact n-are contact-are contact n-are contact...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu daca bate guma neaparat... Ideea e ca eu de cate ori pun rotile de vara dupa iarna si rotile de iarna dupa vara, le pun in aceiasi pozitie in care au fost in urma cu un sezon. Scriu pe anvelopa cu creta: dreapta fata, stanga spate s.a.m.d.
                        Inainte sa fac treaba asta (cand le montam cum imi veneau la mana), la fel se intampla si la mine (simteam o bataie in directie la viteze mici), dar se rezolva schimband rotile de pe fata intre ele.
                        Data viitoare cand le dai jos, iti recomand sa scrii pe ele. Daca abvelopele nu sunt strambe si sunt echilibrate, nu ar trebui sa mai apara probleme de genul asta.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Poate tu ai vreo anvelopa coapta..adica tia aparut vreo galma/umflatura si tu nu ai observat-o si dimineata cand e mai frig devine rigida si la cald apoi se mai lasa!

                          Comment


                          • #14
                            aceeasi problema

                            Am avut exact la fel, se misca volanul cam 1 cm stg-dreapta intre 20-60 la ora. De la 80 incolo mergea brici. Am echilibrat de 2 ori la vulcanizari de cartier si degeaba, dupa care ...la reprezentanta. Mi-au gasit un cauciuc care nu iesea la echilibrare si au spus ca are insertia metalica rupta sau deformata cumva chiar daca nu era vizibil.
                            Am pus cauciucuri noi pe fata si ...minune...problema a disparut! Gata.
                            Anvelopele buclucase erau MONTANA, 5 ani, 70 mii km....am pus Kormoran Impulser.
                            Pe spate le-am mai pastrat pana am vandut masina si i-am spus noului proprietar sa aibe in vedere sa le cam schimbe....
                            Incearca sa gasesti un prieten, vecin , coleg cu Logan si sa faceti schimb de roti vre-o saptamana. Daca problema dispare la tine si apare la el....treaba e clara.
                            Succes.

                            Comment


                            • #15
                              am avut si eu problema asta.am pus frana puternic , mers 2, 3 metri pe frana ,pana a iesit fum din anvelope.sa tocit in acel loc , la viteza mica imi vibra, am schimbat si problema a disparut. bafta

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google