HELP ! Am Bagat Motorina In 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HELP ! Am Bagat Motorina In 1.6 16v

    Am fost la Petrom sa alimentez... obosit fiind am bagat de aproape 30 de lei motorina (cam 5 litri) peste 15 litri de benzina existenti.

    Am mers cu ea cativa km si la un momentdat nu mai tragea, se tura greu... m-am intors la peco, i-am zis sa se uite pe camerele de supraveghere si surpriza : bagasem motorina... La dracu.

    M-am pus si am facut aproape plinul cu banii pe care ii mai aveam, cam 25 de litri (benzina de 95 si vre-o 5 litri de 101)
    Am mers cu ea pana acasa, vad ca totul e ok, trage, am forjato putin, pare in regula.

    P.s. se mai simte putin ca trage greu... are 5 litri de motorina in 40 de benzina. Din ce am intrebat eu in stanga si in dreapta toti spun ca dupa ce nu va mai exista motorina in rezervor totul va fi ok.
    Cand ma trezesc am sa ma duc sa fac plinul cu Alto 101 sau OMV Carera 100.

    Intrebarea e : O sa am probleme pe viitor din cauza asta?
    Daca da, ce trebuie schimbat ca totul sa fie ok ?

  • #2
    nu cred sa fie probleme ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa mai incerci manevra asta.o sa mearga mai rau, pana scapi de amestecul din rezervor.fa plinul si mergi cu ea cat de mult poti ca sa scapi de motorina.sau mai ai o varianta, dar e cam costisitoare.sa te duci sa scoti tot din rezervor si sa il curete.asta intr-un service.
    Last edited by margelatu; 16 July 2011, 07:24.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #3
      Verifica sa nu iti umfle garniturile, si ar fi imdicat sa cureti instalatia deoarece motorina este cam pacatoasa, eventual incearca sa adaugi un aditiv de curatat instalatia. O sa cam dea fum cand arde motorina

      P.S. schimba si filtrul de benzina!!
      real power..... diesel power by

      Comment


      • #4
        e bine sa cureti instalatia si rezervorul, dar costisitor eu zic sa mai bagi ceva bezina mai buna + un aditiv de curatat instalatia si sa mergi cu ea pana ramai fara carburant (binenteles sa ai o rezerva in portbagaj), nu te speria ca ti se arde pompa sau mai stiu eu ce, fratemiu are o supernova si nu mai tin minte de cate ori a ramas in drum , a pus benzina si a plecat fara probleme, deci nu cred ca la tine o sa se duca pompa daca faci treaba asta doar o data
        sigpic

        Comment


        • #5
          Ideal ar fi fost sa scoti tot amestecul din rezervor si sa pui numai benzina in loc. Tu ai decis sa diluezi motorina existenta ... e si asta o solutie. Sper sa nu ai probleme. Oricum, sa ne tii la curent.

          Comment


          • #6
            Motorina o sa arda cu ceva funingine mai multa fata de benzina - care se poate depune in cilindrii si in catalizator.

            Sa te uiti la teava de esapament sa vezi daca e afumata. Acuma daca ai apucat sa bagi benzina peste, completeaza in continuare sa ai permanent rezervorul plin si pune benzina de 98 sau mai buna. Golirea rezervorului era indicata atunci imediat, pana sa pui peste motorina benzina.

            Comment


            • #7
              ok ok... greseala mea. Trebuia atunci sa scot tot din rezervor si sa pun benzina buna cu aditiv.

              Asta e. Asa-i ion_R5 am un tips de inox si era afumat tot.

              Azi am fost si m-am plimbat, dupa care am completat cu inca 15 de litri de benzina OMV 98, s-a mai diluat si merge perfect. Am curatat si teava de esapament si vad ca nu mai da deloc fum. Am sa merg pana ajung la rosu si am sa completez full.
              Sper sa fie bine, eu unu sunt constient ca bine nu i-am facut la motor, sper sa nu aibe nimic pe viitor. Daca ar avea ce va trebui sa schimb ? pompa de benzina ? injectoare ?

              Un prieten cu un Megane tot 1.6 16v a patit exact ca mine. I-a bagat motorina in loc de benzina. Numai ca el avea in rezervor 60% benzina si 40% motorina. A mers asa, a tot completat pana s-a curatat si masina nu are nimic si merge de 1 an...

              Cert e un lucru, daca suntenti cascati ca mine, mai bine alimentat la un peco unde scrie si pe pompa si pe pistol tipul de combustibil... nu tot felul de reclame
              p.s: si unde nu incape pistolul de motorina in rezervor cu benzina...

              Comment


              • #8
                da-i cocs si arde amestecatura aia , nu te uita la turatii )

                Comment


                • #9
                  nu are nimica daca ai bagat full benzina ai 5 litri se dilueaza o sa o arda mai greu da nu are nici pe dreacu dai forje
                  sigpic
                  Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                  http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                  Comment


                  • #10
                    nu are frate nimik.taicameu a bagat anul trecut motorina peste benzina cam in proportie de 50%. intr-adevar ca tusea cand lua motorina pentru ca e mai grasa si uda bujiile dar dupa ce a facut plinul nu a mai avut probleme, si nici acum nu are dupa 55000 km.
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • #11
                      parca nu intra pistolul de motorina pe gaura rezervorului la benzinare, in schimb cel de benzina intra la motorina. deci cum ai reusit sa fortezi alimentarea cand nu intra pistolul bine in rezervor?:| asa "cascat" poti fi?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by RYCHY88 View Post
                        parca nu intra pistolul de motorina pe gaura rezervorului la benzinare, in schimb cel de benzina intra la motorina. deci cum ai reusit sa fortezi alimentarea cand nu intra pistolul bine in rezervor?:| asa "cascat" poti fi?
                        asa stiam si eu... ca nu intra, si chiar nu am fortat deloc, a intrat perfect... dar am sa ma duc sa masor diametrul pistoalelor de la Petrom...

                        Elvetia e tara frate, am alimentat de la o benzinarie care avea pompe (cu cate 5-6 pistoale) numai cu un tip de carburant.. nu ca la noi, o pompa are pistoale: 2 benzina, 1 diesel, inca 1 benzina etc...

                        Comment


                        • #13
                          Daca nu ai apucat sa faci nimic pana acum (golit rezoevorul, curatat, etc), nici nu face. Stai linistit ca nu se intampla nimic. Mergi cu ea asa pana se aprinde becul, apoi alimenteaza normal.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            motorina arde prin comprimare in piston si se aprinde automat singura din cauza temperaturii camerei de ardere... ma rog ceva de genul, in timp ce benzina se aprinde prin pulverizare si arc electric produs de bujie. deci cat de greu se poate aprinde motorina prin arc electric nefiind comprimata?, de aceea este puturoasa masina, plus ca arderea nu va fi completa si in piston se va creea o mazga totala, la deasel avem EGR valva pentru reintoarcerea combustibilului nears in camera de ardere, la benzina neavand asa ceva cum arata interiorul cilintrului si tot ce tine de evacuare? MAZGA totala!!!! e jale, o sa ii dai cox 10 000 km cel putin si tot nu va fi motorul curat c ainainte, mereu va fi puturos catd e putin.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              RYCHY88: motorina aia nu e smoala, e doar un combustibil. Fiind un combustibil => arde. Eu asa zic. Esti de acord cu mine?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google