Consum Exagerat Cu Suport Ski

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Exagerat Cu Suport Ski

    Salut.Acum 2 zile am venit pana in Germania cu 4 ski-uri pe masina,4 persoane si bagaje full.Consumu afisat si calculat a fost de 8,8!!!! in conditiile unui condus relaxat,120-125 km h.Vi se pare normal acest consum?(motor 1,6 16v)

  • #2
    mi se pare destul de normal avand in vedere ca eu pe un motor 1.6 am la 110 km\h un consum de 6-6,4 la 100km si nu incarcat cum a fost al tau (doar 2 persoane fara bagaje full). cam asta este consumul la benzina.Hai sa spunem ca poate a ajutat foarte putin suportul de sky pentru ca nu mai are aceeasi aerodinamicitate masina, dar nu are cum s ail afecteze cu foarte mult (undeva la 0,5 la 100km)
    Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

    Comment


    • #3
      da, e foarte normal, nu e diesel sa scoti 5l /100km .
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • #4
        Sincer 8.8, nu prea mi se pare unul corect. Dar depinde si cum ai pus ski-urile( am vazut ski-uri montat care erau puse doar pe orizontala si zici ca isi luau zborul prin urmare un cosum imens pentru masina, deoarece zici ca are parasuta...). Depinde cat de incarcat - ca daca te apropii de sarcina utila, portbagaj plin cu chestii care sunt si grele + 4 persoane ..., depinde si cum ai mers... daca ai mers constant si linistit, daca ai bagat piciorul in ea in depasiri, ca totusi aveai de iesit din Romania .... samd.

        Cu portbagaj plin si 2-3 persoane imi ia la aceleasi viteze 120, cam un maxim de 6.2-6.5 ... dar cand mergi mult pe drumuri doar cu o banda/sens atunci este posibil sa mai creasca undeva in 7, 7.5 + ski-urile .... se ajunge la un 8.

        Eventual mai verifica-ti si tu filtrul de aer(cand a fost schimbat ultima oara), presiune in anvelope samd...care la un drum lung ... conteaza.
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • #5
          Daca te uiti la consumurile de mobra de la threadul Consum 1.6 16V, nu este deloc normal.

          In realitate este perfect normal.
          4 pers + bagaje inseamna vreo 300 kg, plus schiurile pe masina (influenteaza clar!) cat ai fi vrut...? 7%..?
          Atata iti ia la gol.

          E ok.

          LE: ia uite-l! =)
          3 persoane, portbagaju plin de cartofi, pardon - bagaje, ~6,3% la 120/h

          Dat dracului Loganu asta benzinar.
          Last edited by Octavian; 28 February 2012, 18:36.

          Comment


          • #6
            Octavian - aproape 9% pe acest motor nu este ok ca totusi nu tracteaza nimic.
            Am avut si 1.6, am mers si cu 1.4( aveau in afara consumuri aproape la fel). Acum am trecut la 1.6 16v .... daca mergi si in afara cu el( conteaza), daca are grija la presiunea in roti( mai ales cand este incarcat), si toate consumabilele schimbate .. nu are voie sa-i consume atat decat daca foloseste decat a 3-a si a 4-a la greu in depasiri.

            Eu vorbesc din prisma unuia care nu sta sub 2500-3000 de ture si am doar din cauza hobby-ului de audio 100+Kg(insonorizant + scule audio) in masina in permanenta + bagaje la drum + greutate corporala destul de mare....
            Masina stock cum merge de obicei( fara bagaje) + eu si taica-miu = peste 350 kg sarcina in plus pentru masina. Mai punem la socoteala persoane suplimentare si bagaje si ajungi la .... Si consum in afara bucurestiului in 10.000 km facuti de-a lungul unui an ... pe aceleasi trasee fluctueaza intre 5.6 si 6.4


            Octavian - unu la mana eu nu transport cartofi. Atata timp cat eu nu am facut nimic la misto si ti-am dat niste dimensiuni taiate in minus, mi se pare ca te bagi ca musca in ***** sincer. Prin postul tau ai stiut doar sa faci misto fara sa-i dai un raspuns explicativ unei persoane care nici macar nu are acelasi motor ca tine.
            Last edited by Canto; 28 February 2012, 18:49.
            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

            Comment


            • #7
              Nu intru in polemici ca n-are rost.
              Consumul dat de tine nu e de mirare, unul aberant ca multe altele de pe threadul dedicat.

              Din pacate vor mai veni multi p-aci care sa-ti sustina aberatiile de consum.

              Eu nu mai vin.

              PS: sincer, pt asemenea aberatii v-as suspenda cate 2 sapt sa va reveniti nitel, doar doar...
              Last edited by Octavian; 28 February 2012, 18:57.

              Comment


              • #8
                Octavian ai mare dreptate ... nu stiu cum scot unii cu motoare de 1.6 16v 6-7 l , eu cu motorul de 1.4 deabia scot 8l (schimbat la 2500-3000 + maxim doua retrogradari 5-4 in depasiri ) ... ma rog
                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                Comment


                • #9
                  Cu toate ca sunt deja off topic voua nu vi se pare nimic ciudat ca o masina care are cu 50% mai multa putere decat motoarele voastre sa scoata un consum mai mic avand in vedere ca trage aceeasi greutate? Randamentul unui motor nu va zice nimic? Randamentul unui motor mai mare se va simti pozitiv strict in afara iar in interiorul orasului se va resimti negativ. Voi chestiile astea chiar nu le ganditi chiar atat de putin. Veniti cu fise si cu date tehnice de zapaciti un inginer dar chestiile elementare nu stati nici sa le acordati 1-2 minute de atentie.

                  @octavian: uita-te cate posturi am eu la consumuri fata de aplaudacii care scot consumuri de diesel si apoi compara-ma cu ei. Am avut motorul de 1.6 si aceleasi persoane, cu aceleasi drumuri samd ... imi lua exact consumul pe care il spuneti si voi:7-8 cand eram doar eu si taica-miu + cateva bagaje. E atat de greu sa intelegi ca aceeasi depasire care cu 1.6 mpi o faceam cu a 4-a acum 1.6 16v-ul o fac cu a cincea? sau depasire cu a 3-a acum o fac cu a 4-a? Ia gandeste-te 10-15 depasiri d-astea si sa vezi de unde iti mai apare 0.5-1.5 l /100 km in plus.

                  Cu toate acestea de mai sus tot voi sunteti cei care arunca cu noroi, ca pana la urma doar asta stiti sa faceti.
                  p.s.: tu mi-ai da ban pe chestiile astea, dar tu care ai de 10 ori mai multe posturi decat mine m-as fi asteptat sa ai putin cap, si sa oferi o explicatie logica la un consum care poate fi influentat de foarte multe lucruri. Dar vad ca deja v-ati saturat de acest forum si ati inceput sa va bateti joc de el, pentru ca numai raspunsuri de acest gen dati.
                  p.s2.: eu am 22000 km facuti in 8-9 luni cu un 16v si imi cunosc destul de bine masina, voi cati km aveti facuti fix cu motorul in discutie aici?
                  Last edited by Canto; 28 February 2012, 20:18.
                  B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                  Comment


                  • #10
                    Balarii....

                    Stimate coleg dan_bruj, de ce poluam forumul?
                    Este topic DEDICAT consumului la 1,6 16v! Problema so intrebarea dumneavoastra acolo isi avea locul. Si acolo si-ar fi gasit si raspunsul, fara un topic IN PLUS...asa...sa fie multe si balarioase!
                    Interesant este ca ati primit raspunsuri binemeritate de al useri care.....NU au aceasta motorizare!
                    Domnilor! Daca sunteti domni, vorbiti va rog din experienta PERSONALA! Nu din auzite sau din impresii. Consumul la 16v il stiu cei care au aceasta motorizare.
                    Eu pot sa spun ca le stiu pe cel de 1.4 si acest 16v: am avut 1,4 preferance 5 ani si de aproape doi am ce scrie la profil.
                    LA 1.6 16v scot un consum mediu cam cu 1l mai mult ca la 1,4.
                    5,5 respectiv 6,5 extraurban, 8 respectiv 9 urban.

                    Comment


                    • #11
                      @kubala: da-mi voie sa nu te cred, tocmai ca le conduc pe ambele, atat 1.4, cat si 1.6. ca sa mergi cu schimbari la 2500-3000 si fara retrogradari cu 1.4 inseamna sa te tarasti. iar in conditii de vmax=110km/h si accelerai line, ala nu bea 8 decat daca impinge un camion de la spate, iar soferul camionului nu stie cine-l impinge si tot incearca saracu' sa dea cu spatele. si 1.4 viteaz cum e, nu si nu, el impinge cu o forta nemasurabila. hai nu te c@c@ pe tine, ca pute intr-adevar, la forja, 1.4 bea 8-9%, dar la stilul ala in care sa-l faci pe 1.4 sa bea 8 in afara, 16v iti dispare din raza vizuala in maxim 2 minute. pune de curiozitate sciurile pe 1.4 si incearca sa mergi sustinut cu 130, ia vezi, merge?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dan_bruj View Post
                        Salut.Acum 2 zile am venit pana in Germania cu 4 ski-uri pe masina,4 persoane si bagaje full.Consumu afisat si calculat a fost de 8,8!!!! in conditiile unui condus relaxat,120-125 km h.Vi se pare normal acest consum?(motor 1,6 16v)
                        Cine spune ca la 1.6 16v, la 125-130 km/h, un consum de aproape 9% este normal, nu stie ce vorbeste sau nu are CB sa-si dea seama cum afiseaza.
                        Daca ai consumul asta doar cu suportul pus, lucrurile sunt clare, ai o rezistenta aerodinamica substantiala, mai ales ca de la 120 km/h in sus, rezistenta creste exponential.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          daca masina consuma mai mult, verificati bujiile si filtrul de aer pentru inceput. poate in 50 mii km nu le-a schimbat deloc. apoi treceti la altele
                          fara

                          Comment


                          • #14
                            eu inteleg ca aerodinamica e foarte importanta, dar saltul de la 6.5 la 8 e destul de mare. totusi nu a pus un catarg cu 4 velaturi pe masina, ci niste amarate de schiuri.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Ce se spune aici e o prostie...Imi pare rau dar nu e posibil real asa ceva.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google