Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montat astazi bujiile noi, NGK BKR6EIX apoi am plecat la Arad, circulat prin oras, revenit in Timisoara acum 1 ora, consum 6.6 %, am depasit tot ce am ajuns din urma, varfuri de 150 kmh si 120 constant in afara localitatii.
    Distanta ? Intre 140-150 km, cu aprox 100 km extraurban.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      offtopic: pai ce ulei aveai atunci ?
      nu cred ca este offtopic intrebarea ta.
      intradevar aveam un ulei foarte gros. am fost cu doua masini. mai era o ibiza dasta noua pe benzina. exact aceleasi simptome le avea. consum enorm si ralanti crescut pentru ca nu se incalzea motorul.
      ibiza avea 5w30 ulei

      @ dr-mke bujiile sunt iridium ?

      Comment


      • Da sunt iridium aceste bujii...Tu Alessandro parca tot iridium ai?

        Comment


        • Originally posted by alessandro View Post
          p.s. alte simptome erau ca masina tragea extraordinar intre 1000 si 3000 rpm


          Asta am observat si eu, daca e rece motorul la relanti joase trage mai bine, nu-mi pot explica de ce. Daca ar primi mai multa benzina ar creste turatia, iar cu mai mult aer...poate stie cineva mai exact de ce?

          Comment


          • pai are mai multa benzina asta una la mana. cand motorul e rece ECU imbogateste amestecul cat sa stea mai turata la ralanti

            amestecul bogat mareste semnificativ cuplul la rpm joase de pana in 2500 max 3000

            iar in combinatie cu cantitatea mare de oxigen ce se gaseste in aerul dens/rece trage foarte bine

            Comment


            • Codul este pentru iridium, evident

              Consumul in Timisoara a scazut de la uzualul 9.4-9.7 la 9.2 si am circulat astazi de mi-a ajuns pentru 2 saptamani, am facut aproape 100 km.
              sigpic

              Comment


              • Salutare,
                Bucuresti - Husi consum mediu 6.6% mers legal cu varfuri de 130 in depasiri.
                21,5 l consum. Vit medie 74km/h.
                la plecare am resetat CB iar apoi am bagat 43 l efix 95 si 12 l de alto 101. Consum minim realizat pana in Buzau 6.0%. happY

                La intoarcere 7.1% consum. 49.1 l consum total 683.4 km total parcursi

                alessandro tind sa-ti dau dreptate in legatura cu benzina de la rompetrol si mai ales Alto 101 care iti scade consumul. dupa cum vezi am ajuns la un minim de 6%, care la mine pana acum nu mi-a scazut sub 7% cu petrom 95. cei drept am mers si constant cu 60km/h in a4-a pe o distanta de cam 30km (cred) de la iesire din Bucuresti

                ce parere aveti?
                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                Comment


                • Avem parerea ca ai acel consum pt ca ai avut alt stil de mers: " cei drept am mers si constant cu 60km/h in a4-a pe o distanta de cam 30km (cred) de la iesire din Bucuresti"

                  Comment


                  • eu fac drumuri la ploiesti foarte des. regimul de mers este 80 90 de fiecare data

                    cand bag benzina de 95 am cam 5 % de fiecare data

                    cand bag benzina de 99+ sau 100 am 4.6 -4.8 % de fiecare data si nu mi se mai afuma tzeava in spate

                    trag o singura concluzie

                    @ radu 16v am inteles ca masina e mai noua si nu are km. abia pe la 15 20 mii se stabilizeaza consumul
                    iesi pe a2 mergi constant cu 90 si reseteaza computerul. o sa vezi ca se poate 5 - 5.5 %

                    Comment


                    • Eu, cu benzina de 101 de la RomNamol am tras urmatoarea concluzie: masina merge la fel si consuma mai mult, atat la drum intins cat si in oras.
                      By the way, cu benzina de 101 nici una din reprize ori timpii de accelerare 0-100kmh ori 0-1000m nu sunt mai buni absolut deloc.

                      Rezultate bune am obtinut cu benzina de 95 si aditivul pentru corectarea cifrei octanice, tot de la RomNamol.
                      Last edited by dr_mke; 10 October 2010, 15:02.
                      sigpic

                      Comment


                      • inseamna ca prin vest pe acolo e benzina proasta. mie cu alto 101 imi merge brici

                        Comment


                        • am primit acum 2-3 saptamani un logan 1.6 8v. vinerea trecuta am facut revizia . am mers tulcea-ct azi dimineata , eu si inca 1 coleg cu 1.6 16v. amandoi am alimentat cu 25L de la rompetrol efix95 . am mers bara la bara sa zicem asa 120-130. la intoarcere el avea 1 linie in plus la benzina . la mine consum mediu 7,8, la el consum mediu 6,9.
                          eu am avut si 2 calculatoare in masina..desktop nu foarte grele in plus fata de el.

                          Comment


                          • Originally posted by Dennis_TL View Post
                            am primit acum 2-3 saptamani un logan 1.6 8v. vinerea trecuta am facut revizia . am mers tulcea-ct azi dimineata , eu si inca 1 coleg cu 1.6 16v. amandoi am alimentat cu 25L de la rompetrol efix95 . am mers bara la bara sa zicem asa 120-130. la intoarcere el avea 1 linie in plus la benzina . la mine consum mediu 7,8, la el consum mediu 6,9.
                            eu am avut si 2 calculatoare in masina..desktop nu foarte grele in plus fata de el.
                            mi-e f greu sa cred ca ai scos 7.8 pe drumul ala ( il cunosc bine ) si mai ales ca ai scos mai mult ca 1.6 8v. e poveste pescareasca ? ))

                            Comment


                            • Pai el a avut 1.6 8 v si a scos 7,8 iar colegul lui a scos 6,9 cu 1.6 16v bineinteles consumuri medii dupa cum spune Denis.

                              Comment


                              • Sunt consumuri normale pentru viteza respectiva. Diferenta de aproape un litru poate fi si deoarece cu 1,6 8V trebuie sa calci pedala un pic mai agresiv ca sa ramai in linie cu 1,6 16V.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google