Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum MCV 1,6 16V

    Originally posted by Cristi_Xp View Post
    pai probabil ca cei care scot 6-6.5% consum mai merg si legal...adica maxim 100 km/h afar,si 50 km/h in localitate...La viteze de 160 cum vreti sa nu va consume ?
    Iasi-Roman 120-175km/h...8l/100km
    Roman-Iasi 50-110km/h...5.5l/100 viteza medie a fost 72km/h
    Urban in traficul iesian 8,6l/100

    Comment


    • @toyota 5.5..???Tare consumul asta!Dar de la roman la iasi sunt 70-80 km parca,si consumul se stabilizeaza dupa 300km aprox.
      Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

      Comment


      • Originally posted by Stuke View Post
        @toyota 5.5..???Tare consumul asta!Dar de la roman la iasi sunt 70-80 km parca,si consumul se stabilizeaza dupa 300km aprox.
        Daca resetezi calculatorul de bord si stii sa mergi constant ai sa vezi ca iese asa

        Comment


        • Am incercat si la mes constant cu cb resetat si tot peste 6 am iesit la o viteza de 90-100
          Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

          Comment


          • Daca n-ai facut decat s-o tii 90-100-90-100..., da consuma peste 6. 1.6mpi ia la 100 constant cam 5.5-5.6%, deci 1.6_16v ar trebui sa ia si mai putin. probabil n-ai mers constant decat portiuni scurte alternand 90 cu 100...nu trebuie sa corectezi viteza din pedala de "gaz", tre s-o tii cat mai mult apasata in asa fel incat masina sa mearga constant fara sa corectezi acceleratia. mai exerseaza, siur poti consuma mai putin de 6% la viteze de 90-100
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • O sa incerc....dar cind stiu ca am o herghelie sub capota si ma depaseste un oltcit nu prea ma pot abtine sa arat ce pot !
              Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

              Comment


              • Fratele meu, "herghelia" cere de mancare cand o alergi iar daca pt tine o alta masina e un adversar pe sosea, ti-as recomanda sa te mai linistesti, ca altfel nu mai scoti tu consumul ala pe care-l visezi. plus ca nu prea arati ce poti tu, ci motorul tau...apropo, de ce nu incerci sa faci un bmw 318 de prin 1990 (cu aceeasi cai), sa vezi cum herghelia ta nu trece de magarii aluia ? in schimb va consuma ca un bmw...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • OT
                  Cu asta nu-s de acord: nu-i de ajuns sa poata motorul, e cel putin tot atata de important si ce stie cel de la volan. Altfel, un Matiz dibaci te face cat ai clipi

                  nu mai citati ultim ul post!
                  Last edited by Seba; 10 March 2008, 02:57.
                  Martinel rules!

                  Comment


                  • Originally posted by csebalyn View Post
                    Fratele meu, "herghelia" cere de mancare cand o alergi iar daca pt tine o alta masina e un adversar pe sosea, ti-as recomanda sa te mai linistesti, ca altfel nu mai scoti tu consumul ala pe care-l visezi. plus ca nu prea arati ce poti tu, ci motorul tau...apropo, de ce nu incerci sa faci un bmw 318 de prin 1990 (cu aceeasi cai), sa vezi cum herghelia ta nu trece de magarii aluia ? in schimb va consuma ca un bmw...
                    Cu 318 nu am incercat ca are mai multi cai parca 125.dar 316 din 98 l-am mancat fara paine!Si in general pana acum de cand am luat masina nu prea am facut drumuri ami lungi de placere...de nevoie in general si ma cam grabeam.
                    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                    Comment


                    • Daca faci numai drumuri in graba, atunci consumul tau e ok. ce sa-ti zic? O sa vezi daca vei avea ocazia unor drumuri mai "linistite" ca va scadea consumul la valorile ce ti le-am zis cateva posturi mai devreme.
                      stai linistit, ca bmw-ul ala are si cateva sute de kile in plus fata de prerstige. asta nu insemana ca 1.6_16v nu se misca bine
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Ce parere aveti de un consum mediu de 7.5% in oras cu 3persoane si ceva bagaje , duminica la 11dimineata in plin centrul orasului , ca am fost la ``shoping`` si ne-am fatait cam 20km in oras... eu ma declar multumit , am inceput sa ma obisnuiesc cu masina si mi-se pare o masina foarte adaptabila oricarei conditi adica daca vreau pot sa merg si la consum si greutati mari si daca vreau ma iau si la alergat cu alte masini... deci cum zice un prieten ziau magar seara armasar

                        sigpic

                        Comment


                        • As avea si eu o intrebare: cam care ar fi diferenta de consum intre 1.6 MPI 8V si 1.6 MPI 16V? Am vazut ce scrie in specificatii pe siteul dacia, dar as vrea sa aflu parerile voastre concrete despre aceste diferente, mari sau sunt neglijabile?

                          Comment


                          • Sunt exact ca pe site...

                            sigpic

                            Comment


                            • Carosabil uscat, vant slab

                              Galati-Bucuresti - 6,8% - 90-100km/h (mediu 60km/h)
                              Bucuresti-Pitesti (pe autostrada) - 9,8% - 100-170km/h (mediu 95km/h)
                              Pitesti-Galati (ocol prin Predeal) - 7,5 - 80-120km/h (mediu 60)

                              stil de condus: moderat spre agresiv
                              schimbare viteze: 2500-3000rpm

                              Comment


                              • Intr-un rodaj mai mult decat "batranesc" la 2000 rpm consumul mediu in 847 km pe ruta Bucuresti-Dr.Tr.Severin-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti a fost de 5,4l cu v.max de 80 km/h. In rest dupa ce toate astea au trecut consumul sta in talpa, depinde cat de tare te mananca si vei afla cat de bine te scarpini la pompa. Ceea ce am vazut scris pana acum sunt niste cifre absolut relative. Iar in ceea ce priveste tipurile de benzina, am avut ocazia sa le "gust" pe toate pe tot felul de masini, iar acum prin 16 volti curge numai Carrera 100 fara regrete, diferenta la un plin de benzina fiind de 3-40 RON, iar calitatea nu se discuta. Cat despre CO prea mare nu aveti de ce sa va faceti griji, cifrele echivalente ar fi 91 pentru 95, 94-95 pentru 98, 97 pentru 99+ si Carrera 100.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google