Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu e foarte subturat, atata timp cat esti singur in masian si mergi constant, de dragul de a scoate un consum minuscul...iti dai seama cata carne ai gasit acasa in frigider daca ai mers intre localitati cu 60km/h?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • las ca e buna carnea pe criza asta. ma depaseau si tiristii. si scuteristii ma injurau.

      Comment


      • Daca tot e pe consum minuscul, nu-ti pui si gpl? Scuza-mi ironia da nu inteleg de ce ai merge in halul asta? Adica, bine, daca vrei sa vezi cat iti consuma resetezi calculatorul, mergi 1km-2 asa si vezi da sa mergi drajna bucuresti deja mi se pare aiurea...
        If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

        Comment


        • se_ko6 ma tot abtin da esti penibil rau frate esti fff penibil , dece nu faci un swamp cu motoru de matiz daca tot mergi cu 60 la ora in a5a? te-ai inscris intrun eco chalenge?

          sigpic

          Comment


          • daca ma dau jos din ia si o imping cat consum scot?)
            sigpic

            INTALNIREA NOCTURNA LoganClub Pitesti-Miercurea 21:00h Stadion

            Comment


            • mai terminati ca omul a facut un experiment. sper ca nu merge uzual in stilul asta
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • pai acum depinde cu ce viteza o impingi, dar asa in medie cam 0,5 - 1 litru de transpiratie

                Am incercat si eu si mi-a iesit aproape la fel ca voua deci se poate consumul asta, dar nu pot chinui masina in halul asta.

                Comment


                • Conform legilor bunului simț, îmi permit să-mi exercit un drept la replică, cu riscul de a „mi-o lua” de la Administrator sau de la (cel puțin) unul dintre moderatori.
                  Deci:
                  @Ivan Marian: tot ce ți s-a spus, a fost pe față, chiar dacă nu ți-o vedem. E adevărat însă că micile ironii care au existat ulterior s-au datorat ideilor și posturilor tale.
                  TUTUROR CELOR CU CONSUMURI INFIME:
                  Ieri am fost cu mașina în service pentru revizia de 20000 km. Am pus niște întrebări, având ca punct de plecare unele subiecte de discuții de pe forum în general, cele de pe acest thread în special. Țineți cont de o serie de lucruri și poate vă veți prețui mai mult mașina, după ce citiți postul ăsta:
                  Nu este indicată resetarea în mers a CB-ului. La resetare (de preferat cu mașina stând pe loc), CB-ul își stabilește o referință (se „aduce la zero”), de la care pleacă toate măsurările pe care le face. Resetările repetate în mers pot duce în timp la nevoia resetării generale (decuplarea bateriei) din cauza informațiilor alterate pe care le poate afușa CB-ul.
                  La resetarea în mers, referința este alterată (zero-ul ajunge mult mai sus, deci în realitate nu mai e zero). Ca dovadă, după condus o lungă perioadă de timp de la ultima resetare în mers, consumul afișat crește, tinzând să afișeze consumul real (citiți thread-ul inițiat de DomulK, legat de învățarea CB-ului). La un asemenea consum, ar trebui să faceți cu un plin cam 2000 km (dacă nu chiar mai mult). Credeți-mă că nu aveți cum să faceți mai mult de 1000 – 1000 și un pic de km cu un plin, dacă ați merge constant cu 90 la oră fără nicio oprire, de la plin la ultima picătură.
                  Știați că... numai unele scutere ajung la un consum de 3%? Majoritatea scuterelor bune sar de 3%.
                  Ceea ce vedeți voi la resetarea în mers este o iluzie nefericită și departe de realitate.
                  Aici mă poate ajuta un pic Seba (dacă vrea) în explicarea științifică a fenomenului:
                  - mașina are peste o tonă, un anumit coeficient de aerodinamicitate și un motor de 1,6 litri cu 16 supape;
                  - în mers, motorul utilizează benzină și aer într-un anumit raport, constant, raportat la capacitatea cilindrică și la turația motorului;
                  - benzina are un anumit randament la ardere, muuuuult mai redus decât al motorinei, dar influențat și de cifra octanică a combustibilului.
                  Cu alte cuvinte, pentru deplasarea liniară a unui vehicul Logan cu motor 1,6 16v la o anumită viteză (deci într-un anumit regim de turație), pe o anumită distanță, mașina are un anumit consum, care poate fi calculat. Rezultatul consumului după acest calcul și raportarea lui la 100 de kilometri nu poate fi sub o anumită limită, stabilită de randamentul de ardere, rezistența la înaintare și nu numai. Ia gândiți-vă în condițiile astea că, la 3 litri / 100 km pentru un benzinar care nu echipează un scuter, un diesel 1,5 dCI poate ajunge să aibă consum ZERO sau negativ, ceea ce nu este posibil.
                  Un singur om din țara asta ar fi capabil să aducă Loganul (și orice mașină) la un consum cu cel puțin până la 30 - 50% mai mic decât cel declarat de producător. Acel om se numește Iustin Capră și este un inventator genial, care are mai multe brevete de inventator decât multe genii care fac figurație la TV. Acest om are un proces vechi cu Dacia, pentru eleronul de pe portbagajul Daciilor vechi, pe care Dacia l-a implemetat fără a-i cere măcar acordul. Omul a dovedit de-a lungul timpului că știe ce face, dar la noi nu este apreciat. O serie din ideile sale au ajuns să fie utilizate de Toyota la motoarele sale de ultimă generație. A propos, nici măcar motoarele vvti de 1,6 de la Toyota (alături de d4D), considerate printre cele mai revoluționare din istoria motoarelor, nu ajung la asemenea consumuri ca Loganurile voastre, deși Toyotele sunt printre cele mai aerodinamice mașini de serie.
                  Loganurile nu excelează cu și în nimic, cu atât mai puțin în consum, atâta timp cât motoarele lor, preluate de pe modele vechi de Renault cu normă Euro2 și catalizatoare Euro4 adaptate destul de prost, sunt departe de nevoile din secolul XXI.
                  Sunteți doi sau trei care afirmați că Loganul 1,6 16v este cel mai tare din parcare la consum, iar restul forumiștilor din thread spun că nu-i așa.
                  Nu vă condamnă nimeni, dar nu se poate să persistați la infinit aberând.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • ivan and company acum sa nu plangeti sa nu deveniti emo , da? asta e cam crudu adevar...
                    si seba eu bag mana in foc ca nu a fost doar experiment...

                    sigpic

                    Comment


                    • aveai si pinion de "dizel" pe treapta a 5 ? credca mai scadea cu 0.5 litri..)

                      Comment


                      • eu am vrut doar sa fac un experiment am mers doar de 2 ori asa la valeni si la drajna pe a2. in rest ii scot pistoanele prin capota. pe autostrada merg numai 180.

                        chiar nu poate nimeni sa inteleaga ca nu merg asa. dupa ce ca dau 3 mil numai pe ulei ar fi culmea sa merg cu 60.

                        dar cum zice Seba am facut un experiment.

                        si chiar daca as merge asa ... care e problema voastra ???? merg cum vreau

                        Comment


                        • Originally posted by SoNyKeL View Post
                          se_ko6 ma tot abtin da esti penibil rau frate esti fff penibil , dece nu faci un swamp cu motoru de matiz daca tot mergi cu 60 la ora in a5a? te-ai inscris intrun eco chalenge?


                          Ai sa razi Sonikel, dar motorul de matiz care are 3 pistoane consuma pe autostrada cu 130 la ora cred ca 15 sau 17 la suta.
                          Si sa iti spun de ce am ajuns la concluzia asta......
                          La firma de curierat la care lucram mi sa dat un Matiz nou,nout.
                          Patronul firmei la care lucram tocmai isi cumparase vreo 6 matizuri,toate noi si le daduse si la alti baieti,printre care si mie.
                          In fiecare zi le luam acasa si nu ne zicea nimic ca mergem cu ele si in interes personal la mare, munte,la tara,etc...
                          Toate bune si frumoase pana aici ,,dar odata am fost la Slobozia cu o treaba si de acolo m-am intors la Bucuresti pe Autostrada Soarelui.
                          Aveam rezervorul trei sferturi plin in momentul in care am intrat pe autostrada si ca sa vad ce poate matizul dai viteza nene,130-140 la ora.
                          Surprins am vazut cum acul indicator de la benzina scadea vazand cu ochii.
                          Dupa vreo 40 de km de condus la acesta viteza am constatat ca acul se apropia vertiginos de """zero"".
                          Ca sa nu fac pana prostului pe autostrada am mers ultimii 65 de km cu viteza melcului,adica cu a patra si cu viteza maxima de 60 la ora.
                          Mai aveam vreo 5 km pana la benzinaria aia de pe dreapta(benzinaria Mol), si mi sa aprins becul la bord.Cand am intrat si am alimentat am rasuflat usurat.
                          Va dati seama cat am strans din c....r ca sa nu raman pe autostrada fara benzina?
                          Ajuns la firma am intrebat daca si ceilalti cu matizurile au patit la fel,,,si intradevar mi sa confirmat ca daca te dai la matiz cu viteze de 130/140 la ora risti sa ramai foarte repede fara benzina.
                          Deci matizul consuma FFFFFOARTE mult.

                          Morala aici este ca daca patiti cu loganul la fel ca mine cu matizul si ramaneti fara benzina,,,iar cea mai apropiata benzinarie este la mai mult de 70 de km...
                          Trebuie sa mergeti cu loganul intr-a 5-cea cu 60 la ora.
                          Daca eu am scris pe undeva pe acest forum ca merg cu 60 intr-a 5-cea,,,,tot drumul pe care il fac in exteriorul Bucurestiului,,,il rog ca sa ma citeze.
                          Eu am descoperit acest consum((de care o fi el)) din intamplare si este bine de stiut pe viitor ca daca printr-o situatie neprevazuta raman fara benzina,merg in stilul asta pana alimentez din nou.
                          Iar daca mergeam asa de incet nu mai imi luam detector radar.
                          Cei care au postat la acel thread cu radarul stiu ce vorbesc aici.
                          Asa ca noi sa fim sanatosi ca belelele curg.

                          Iar tu JR...nu stii ca totusi diferenta dintre teorie si practica este enorma??
                          Din cauza asta cei de la service cand ne plangem de masini ca nu stiu ce nu merge la ele,zic ca nu are nimic masina ,,,,dar totusi ea are o buba cand ne suim innapoi la volan doar noi.
                          Cei care au avut probleme de acest gen stiu ce zic si voi prea bine.
                          Asa ca nu ii mai salta pe astia din servisuri la rang de ZEI ai masinilor ....ca nu sunt...Si exemple in acest sens de pe acest forum pot sa dau destule.
                          Intrebati-l si pe SE_KO ce raspuns a primit el de la astia din servisuri legat de o problema a lui"""""DA CE DOMNULE,LOGANUL ESTE MERCEDES,,PREA MULTE VREI SI TU ACU"".

                          Comment


                          • Ivan e corect ce zici tu, si intr-adevar daca e sa ramai pe undeva fara benzina din terte motive asta e SINGURA modalitate de mers pentru a economisi benzina pana la cel mai apropiat peco. Numai ca nu asta constituie obiectul threadului. Pentru ca asa putem sa facem experimente sa vedem cam cat consuma loganul daca plec nu stiu unde si merg numai cu primele 4 viteze din dotare, la peste 4000rpm...

                            On: constanta-vama veche si retur: 7,8l% (dus-4 persoane+bagaje; intors-2 persoane; AC permanent)
                            If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                            Comment


                            • @ivan: diferenta intre teorie si practica nu este enorma, te asigur. Nu intram in detalii, ca ajungem la concluzii ce ar putea declansa o posibila polemica.
                              Acum sa revenim la topic. Multumesc pt intelegere.

                              Comment


                              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                                ...
                                Iar tu JR...nu stii ca totusi diferenta dintre teorie si practica este enorma??
                                ...
                                Refuz sa cred ca ai putut debita asa ceva si chiar crezi ce-ai spus acolo...
                                Da-mi voie sa-ti spun ca fara teorie grupa mare, aveai tu televiziune in culori si internet marti si vara, cand curge apa calda in petrosani...si tot fara nesimtita aia de teorie care al dracu ea, ca se aplica 100% in practica, pupai calculator de injectie secventuial multipunct pe logan cand baloanele cojite cu are cald faceau turturi de gheata...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google