Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legat de problema consumului in general va recomand un site german in care puteti verifica consumul real al tuturor (sau aproape al tuturor) marcilor care va intereseaza:

    Mit Spritmonitor.de den Spritverbrauch und die Autokosten berechnen, mit anderen vergleichen und sehen, welche Fahrzeuge am sparsamsten sind.


    Datele sunt furnizate de catre propietarii masinilor testate, chestie care zic eu este mult mai relevanta decat spune orice producator.

    Comment


    • deci am bagat un post dar acum am fost informat ca deja era si imi pun si eu consumu pe aici......la drum intins fara peripeti cu aeru conditionat pus un consum pe computer de 5,9 cel mai mic medie undeva la 6,1....in oras mers destul de agresiv(ca nu prea ma pot abtine>)undeva la 8,5....si daca merg batraneste undeva la 7,6....acum astept si alte parerii si daca aveti ceva modificari pe masina care aduc aport consumului in afara de filtre sport si resoftare bagati ...astept pareri....)
      JUST ME.....30-rdd......

      Comment


      • rdd la drum lung consumul de 5,9 6,1 cam pe la ce viteza? adica te infigi la 120-140 sau 90-110

        sigpic

        Comment


        • nu-mi vine sa cred, dintre toti care au postat aici toti mergeti cu 100 ca sa aveti consum mic ?

          Comment


          • Originally posted by armand24
            nu-mi vine sa cred, dintre toti care au postat aici toti mergeti cu 100 ca sa aveti consum mic ?
            No way!

            Cand ii dau blana, scot consum pe Cluj-Bucuresti 6,5-6,6.
            Am mers domol numai ca sa vad cat pot scoate la marea economie: se prapadeau de ras astia cu Dacii 1310, in timp ce ma depaseau...
            Martinel rules!

            Comment


            • Originally posted by sonykel
              rdd la drum lung consumul de 5,9 6,1 cam pe la ce viteza? adica te infigi la 120-140 sau 90-110
              90-100 iti dai seama )

              Comment


              • armand u have a problem my dear little friend... eu unu nu vad rostu sa merg cu 150 la un consum de 8 sa zicem cand pot sa merg cu 130 la un consum de 6sa zicem... in primu rand nu e vorba nu mai de viteza e vorba si de siguranta... eu nu mi-am luat 1.6 16v ca sa merg constan blana cu 170 ci mi-am luat ptr un surplus de putere atunci cand am masina incarcata sau atunci cand vreau sa fortez o depasire...

                sigpic

                Comment


                • sonykel u ai mers cu mine in masina si ai vazut ce consum aveam la 130 constant ... cam 5.1 -5.3 .... knd incep sa ii dau peste 160-170 constant creste cam pana la 7-8 ...
                  1.6 MPI CRAZY DRIVER

                  Comment


                  • dab ma hellmane dar ce rost avea sa merem cu 170 si sa ajungem pana in sud cand am mers cu 130 si am facut tot litoralu
                    PS. suntem off topic tu ai 1.6 si eu inca nu am 1.6 16v D

                    sigpic

                    Comment


                    • da imi ce scuze de off-topic ... dar adevarul este pt ce sa ma grabesc si sa fac 50 km cu 5 l , in loc sa fac 100 km cu aceasi cantitate de benzina
                      1.6 MPI CRAZY DRIVER

                      Comment


                      • Originally posted by armand24
                        nu-mi vine sa cred, dintre toti care au postat aici toti mergeti cu 100 ca sa aveti consum mic ?
                        n-ai dreptate armand si cred ca esti putin in necunostina de cauza.
                        vorbesc de un diesel: la 90km/h in treapta 5 ai un consum de 4.3%, la viteza de 120km/ treapta 5 ai un consum de 4.4%, 130km/h 4.5%, 150km/ 4.9%.
                        de precizat ca acest consum e aproximativ si nu sint date exacte! si evident ca aceste consumuri sint in regim croaziera si nu in regim : treapta 4 si am mai depasit un fraier.
                        iar ca sa dau date exacte:
                        eu 1.5dCi timisoara--> constanta 4.3% 120km/h european si 130km/h autostrada.
                        un precen cu noul lui logan a scos 3.8% nedepasiind 80km/h si regim croaziera.
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • deci sa bagam si specificatii...e vb de logan 1.6 16v adica nu motorina....si consumu mediu de exterior e vb ... masina sa nu depaseasca 3000 de ture undeva la 105...si alta specificatie nu e vb de consum e vb de idee de a merge batraneste pt economie ca asa in general din 140 nu prea scot masina la drum intins....>:P

                          deci sa facem cateva specificatii...e vb aici de logan 1.6 16v nu dci...si e vb de consum mediu de drum lung adica de mers pana in 3000 de ture undeva la 105 viteza...mersul normal al meu fiind undeva la 130-140 ca nu ma grabesc.....>

                          e de doua ori ca se blocase netu si nu stiam ca sa incarcat....sorry...si alta specificatie ca sunt si parerei pt consum la 100km/h...la 140 are consum 7.8...:d
                          Last edited by andrei; 23 October 2007, 19:14.
                          JUST ME.....30-rdd......

                          Comment


                          • la 90km/h reali adica 100 pe bord orice masina are consumul cel mai scazut cred.
                            la peste 120km/h frecarea cu aerul este din ce in ce mai mare si creste consumul altfel ar fi mic la viteza.

                            Comment


                            • fratilor..... ....posesori de 1.6 16v....consum de oras pe timp rece....de la 8 juma a sarit la 10 si ceva si daca mai fortez un pic 11 si...... ....astept pareri ... pls
                              JUST ME.....30-rdd......

                              Comment


                              • rdd solutia se cheama diesel,tu ai vrut benzina )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google