Completat/schimbat uleiul de servodirectie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Completat/schimbat uleiul de servodirectie

    Salutare tuturor! :d

    Am si eu o mica intrebare pentru voi pentru ca eu nu sunt maestru in mecanica la masini in special pe partea de lichide!

    Am si eu un Logan 2010 1.6 16V Prestige si as vrea sa ii schimb/completez uleiul de la servodirectie,cum as putea sa il schimb eventual sa vad daca mai trebuie completat?De stiut,stiu unde este situat borcanelul pentru uleiul de servodirectie dar imi este frica sa nu fac vreo greseala si sa termin masina aiurea si ce uleiuri imi recomandati ca,calitate-pret ca din ce am vazut eu pe net toata lumea foloseste Dextron 2.Va multumesc pt ajutor si cer mii de scuze daca am postat in sectiunea gresit,pe viitor daca o sa mai am vreo nelamurire pot reveni cu un reply in acest topic!

  • #2
    Pe borcanul cu uleiul de servo ai doua semne (min, max) daca nivelul uleiului nu este sub indicatorul de minim nu trebuie completat.
    My ride

    Comment


    • #3
      Daca vrei sa completezi si lichidul nu a mai fost schimbat nici o data poti merge pe varianta originala , adica ulei original dacia cu care a venit din fabrica.
      sigpic

      Comment


      • #4
        http://www.youtube.com/watch?v=0JgQWS_P3gQ un mic tutorial. Cam stangaci dar explica destul de bine ce trebuie sa faci.

        Comment


        • #5
          Uite aici un topic cu acelasi subiect; daca tot vrei sa-l inlocuiesti si nu ai posibilitatea tehnica sa o faci pe la caseta, mergi in service; pe la borcan nu inlocuiesti nici 300ml din toata cantitatea.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google