Canistra de Carbon??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Canistra de Carbon??

    Tocmai am achizitionat un lgan 1.6 16 v din 2008 si vin cu o nelamurire.

    Undeva in partea dreapta a masinii inspre far , exista o caseta neagra ce seamana cu un filtru. Din/in ea intra doua furtune. Unul din furtune este in aer si retezat... si nu stiu unde duce. Am sa revin cu o poza dar mai mult ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu o poza unde sa se vada si contraaripa pentru a vedea ce este lipsa.
    Multumesc!


    Poza este de la un renault, eu cred ca imi lipseste bidonasul cu capac rosu!

    [IMG][/IMG]
    Last edited by cautLOgan; 14 March 2014, 19:28. Reason: Atasare poza

  • #2
    poate te ajuta

    Filtrul este acolo.Restul este tubulatura
    Attached Files
    Last edited by florin_x2004; 14 March 2014, 19:30.

    Comment


    • #3
      Bidonas capac rosu

      Nu acolo!. In poza renault se vede un bidonas cu capac rosu chiar pe contraarip. Ma intereseaza ce face si de unde vine.

      Comment


      • #4
        loganul 16v al meu nu are nici un bidonas in zona acea.
        cel rosu cred ca este de la servo.
        Loganul il are in fata langa radiator.
        Last edited by florin_x2004; 14 March 2014, 19:42.

        Comment


        • #5
          Uite aici o poza cu motorul meu, de pe Prestige din 2008; ce crezi ca are in plus sau minus fata de al tau?
          Attached Files
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Poza

            Atasez poza!
            Ok, daca nu e nimic lipsa... dar intrebarea mea e ce este acea caseta dreptunghiulara care e intre contraripa si motor de unde vin doua furtune si doar unul in zona asta!




            Chiar daca nu e nimic lipsa.. macar sa aflu ce este chestia dreptunghiulara de unde vine un furtunas. Este chiar intre contraaripa si motor. Seamana a filtru de acvariu (scuze de comparatie)
            Last edited by cautLOgan; 14 March 2014, 20:00.

            Comment


            • #7
              Poza aia de la Renault nu este de la 16v! Asa ca e nula si neavenita. Faceti o poza sugestiva la masina dvs. sau gasiti una potrivita pe net. Nu asa prima poza care va pica la indemana.
              florin_x2004: si in poza colegului poti vedea bidonasul de servo...fix ca la dumneata...sa aibe 2?
              @ cautLOgan: ceea ce ati vazut dumneavoastra acolo e "canistra de carbon"! Scrieti asta in GOOGLE si veti avea restul de informatii dorite. Succes.

              A doua poza e doar foarte putin mai buna decat prima....offfff.
              Last edited by CeDeBe-L; 14 March 2014, 20:03.

              Comment


              • #8
                Canistra de carbon
                Alte intrebari?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  logan

                  Imi cer scuze! Multumesc! De ajutor ar mai fi si unde trebuia sa se duca furtunasul care e in aer!

                  Comment


                  • #10
                    In aer; este iesirea aerisirii absorbantului.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Ala asa trebuie sa fie in aer, pe acol se aieriseste.

                      Comment


                      • #12
                        Logan

                        Ok. Scuzati deschiderea topicului pentru asemenea lucru. Va multumesc si sper sa nu revin curand cu multe (asemenea) probleme!

                        Comment


                        • #13
                          Oricand cu placere.
                          ...
                          Ramane deschis topicul, pentru discutii din aceasta zona.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            si uite ca am mai aflat ceva!
                            nu de mult m-am intrebat si eu cei cu cutia aia
                            multumesc ptr. lamurire

                            Comment


                            • #15
                              de cca doua saptamani incoace, miroase foarte tare a benzina in masina cand opresc la semafor, in parcare, la trecerea de pietoni, etc.
                              initial m-am panicat, am crezut ca mi-a fost gaurit rezervorul.
                              dar am descoperit ca sub capota miroase foarte tare, alta panica - aveam ulei curs pe galeria de admisie si am crezut ca e benzina proaspata. am lamurit ca e doar ulei.
                              am vb cu un amic si m-a lamurit cu locatia canistrei vietii si cu verificarea prin mirosirea furtunului de punere la aer. pute a benzina pe furtunul ala de parca zici ca e direct din rezervor.
                              a avut cineva probleme cu canistra vietii? ce a avut? cum s-a reparat? chiar nu mai am 300 ron de dat pe rahatul ala acum dupa revizie articulatii fata si schimb ulei + filtre.
                              s-o rezolva cu bagat la ars in cuptor de aragaz?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google