Zgomot Franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Franare

    Cand apas fin pedala de frana se aude un zgomot ascutit. nu prea le am eu cu astea, dar cred ca e ferodoul de pe saboti? daca da, stie cineva cat costa inlocuirea? daca nu e de la ferodou, ce altceva ar putea fi? mersi anticipat!

  • #2
    Dacă e ascuțit, nu prea e din spate.
    Mai degrabă de la placute/discuri/tăblițe culisare.

    Comment


    • #3
      Ce plăcute de frana ai si cati km ai cu ele ?

      Comment


      • #4
        Si-n plus, câți km au discurile?

        Comment


        • #5
          Zgomotul e generat,la punerea in miscare si frinare fina,cit timp sunt reci,discul(tamburul) si ferodoul.Pentru a te convinge,frineaza de 3-4 ori cu o viteza considerabila si apoi vei vedea ca la frinare fina,zgomotul a disparut...

          Comment


          • #6
            placutele sunt din fabrica. masina are 50k km nimic n-a fost schimbat.

            Originally posted by lenush64 View Post
            Zgomotul e generat,la punerea in miscare si frinare fina,cit timp sunt reci,discul(tamburul) si ferodoul.Pentru a te convinge,frineaza de 3-4 ori cu o viteza considerabila si apoi vei vedea ca la frinare fina,zgomotul a disparut...
            o sa incerc si asta. ce-i drept s-ar putea sa fie asa. dimineata cand mai plec cu ea imi atrage atentia zgomotu insa la drumuri lungi nu l-am auzit niciodata.
            Last edited by adrianzmf; 5 March 2015, 21:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              la rece se aude un soi de trosc pe puntea spate. Se poate face ceva?

              Comment


              • #8
                Originally posted by adrianzmf View Post
                placutele sunt din fabrica. masina are 50k km nimic n-a fost schimbat.
                E cazu' sa le schimbi.

                Comment


                • #9
                  50.000 km !!!!!!!! Ai mers doar la deal ?

                  Comment


                  • #10
                    pai daca-ti zic ca taica-meu a dat jos placutele la 80k ce spui? la mine maxim 25-30k tin placutele... in schimb sabotii i-am schimbat la 180k si nu erau praf...
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • #11
                      Daca faceti 50000 km in 5 ani, e si normal sa te tina atat placutele. Eu schimb placutele la 30000 km...adica 8 luni.

                      Comment


                      • #12
                        ce 5 ani ) masina e din 2006 si are 50000 si nici aia facuti(are undeva pe la 48-49). a fost a doua masina a familie si se folosea ori prin oras, ori deloc. acum a ramas a mea si incerc sa am grija de ea cum pot, sa-i schimb ce e cazu, s.a.m.d .

                        Comment


                        • #13
                          Si eu am 51k km cu placutele de fabrica. Le schimb la 60k....

                          Comment


                          • #14
                            Mda...masini de duminica.

                            Comment


                            • #15
                              Cum ai caracteriza o masina care nu e de duminica? Cati km ar trebui sa aiba o masin non duminica? De exemplu in ce ma priveste eu folosesc spre zero masina duminica, nu merg in malluri sau marketuri ca toti nebunii lipsiti de activitati civilizate. Eu in 3 ani si 4 luni am 51k km, tinand cont ca mai merg si cu alta masina. Si e folosita zilnic.
                              Last edited by Archangel80; 7 March 2015, 01:40.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google