Zgomot Metalic In Compartimentul Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Metalic In Compartimentul Motor

    Salut! Sunt posesorul unui logan prestige 1.6 16v 2007. Astazi din intamplare am oprit climatizarea si era si radio-ul pe mute si am sesizat un scartait metalica ( care parea initial ca se aude din usa dreapta). Am oprit intr-o parcare si am incercat sa identific zgomotul, insa pe loc nu se auzea nimic. Dupa cva timp in care am incerct sa identific zgomotul am ajuns la compartimentul motor. important e ca zgomotul se aude de undeva din spatele motorului. Sunetul se aude cand trec peste deniveleri, iar atunci cand stau pe loc atunci cand ii dau "sprituri"( motorul vibrand mai tare), ba mai mult se aude si daca misc de motor(fiind oprit) pe directia dinspre bara spre habitaclu.
    Tin sa mentionez ca sunetul nu il sesisez cand e motorul rece, ma gandesc ca se contracta metalul cand se incalzeste si ar atinge evacuarea de ceva!!!!
    Voi ce credeti???
    A mai avut cineva problema asta

  • #2
    Bieleta antirasturnare ?

    Comment


    • #3
      pai si dc nu se aude si cand e rece??

      Comment


      • #4
        Vreun scut termic indoit, verifica pe elevator.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          la asta m-am gandit si eu..... o sa merg cat mai curand posibil pe elevator!!!

          Comment


          • #6
            Sau faimosul suport de esapament rupt de la rugina.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #7
              M-am uitat sub masina acum ......si am acel suport rupt.
              zgomotul este produs de esapament dar imediat ce iese de sub motor. Crezi ca din cauza suportului sa se fi schimbat geometria intregii evacuari si sa atinga acolo??

              Comment


              • #8
                Chiar acesta e rolul suportului...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google