Filtru Ulei - Imbunatatire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    skoda octavia 1,2 tsi interval service de pana la 30000
    renault trafic 2.0 dci 30000km
    skoda superb 2.0 tdi CR 170cp interval service 30000 km (masina are in prezent 350000 km si nu zice nimic de revizie motor)

    in romania se da interval 15000 si in germania 30000, stiu pers care au facut revizii cum scrie la carte ca in germania pana la 30000 si au peste 300000 de km cu masinile.

    dar la noi nu se poate la 20000km cum scrie in carte

    la dacia 1310 schimbam la 7500 si era indicat la 5000

    motoarele au mers peste 150000 in stare perfecta cu filtre de ulei cum trebuie.

    nu inteleg dc e regula asta la toata lumea cu uleiul pana in 10mii de km.
    pai la renault trafic intra 8 litri de ulei, bag mereu 300 de lei la 10 mii de km

    Deja totul este off topic

    INCA ODATA INTREBAREA PRINCIPALA:

    Daca pun un filtru mai mare la masina, si cu o supapa cu deschidere mai sus 1,5bar sau 2 bar, strica cu ceva masinii sau nu are nici un efect

    am gasit filtre care costa cu 2 lei mai mult dar sunt mai mari,
    chiar daca are efect doar 1%, ESTE MAI BUN?

    am inteles ca supapa nu face rau daca deschide mai sus, si daca e mai mare filtru supapa nu va fi folosita.

    In concluzie un filtru mai mare este clar mai eficient, dar sa nu exageram cu marime (sa nu punem asa cum a zis colegul de forum, filtru de ulei de la cap tractor de 12 litri motorul)

    Comment


    • #32
      uleiul se schimba pentru ca e oxidat, nu pentru ca e colmatat filtrul....
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #33
        uleiul a fost schimbat, filtru mann w75/3 ulei motul xcess 5w40 cu norma RN0700/710

        uleiul care a fost dupa 11-12 mii de km este destul de curat dar diferenta a fost f mare in momentul in care am pus uleiul cel nou

        masina are in acest moment aprox 32000km si va vedea schimbul peste max 1 an la max 50000km nu merg chiar 20 de mii cu el dar nici 7500 de km.

        va urez o iarna placuta

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google