Problema Gpl Renault Scenic 1.6 16v 107 Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Gpl Renault Scenic 1.6 16v 107 Cp

    Salutare!Stiu ca este forum pt logan dar m-am gandit ca renault-ul scenic 1,avand motor de logan cred ca e cam acelasi lucru...
    Este vorba despre un scenic 1 din 2002 cu motor 1.6 16v 107 cp care este dotat cu instalatie gpl sagem din fabrica.
    Motorul merge perfect,iar relantiul nu oscileaza deloc,pe benzina asta,insa pe gpl moare instant daca nu turezi motorul.Cum ai luat piciorul de pe acceleratie,cum a murit motorul.
    Repet,asta face doar pe gpl,pe benzina merge perfect.Ce poate avea? Nici nu ii gasesc plamanul gpl..e ciudata instalatia.Sper ca ma poate ajuta cineva sau indruma spre altcineva care este de meserie.Am fost la service si dupa ce s-au uitat 10 minute ca la muzeu la ea,au spus ca nu ii pot da de cap.

    Va multumesc si imi cer scuze ca mi-am permis sa postez probleme legata de alta masina.Macar face parte tot din gama renault si sper sa treceti cu vederea

  • #2
    Are injector de gpl? Sau mixer?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      Nu ma pricep la gpl...nu prea stiu.Cum aflu?Nu am vazut nici un injector pe admisie gen cum sunt alea de la brc/landi renzo/tomasetto care au 4 injectoare pe admisie.

      Comment


      • #4
        Masina are plamanul de gpl montat in dreapta jos cum te uiti din fata masinii(langa baterie,dar mai jos).Din plaman pleaca un furtun gros care pare sa duca in motor(probabil in admisie)...

        Sper sa nu fie "vreo piesa" care se gaseste foarte greu si trebuie adusa doar pe comanda,ci doar un filtru infundat prin care nu mai trece suficient gaz,pt ca si daca accelerezi brusc in depasiri iti taie gazul si trece pe benzina...
        Last edited by apreda93; 14 November 2015, 15:50. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Mda.Am fost peste tot si instalatia nu are injectoare de gpl,se foloseste direct de injectoarele masinii...din plaman vine direct un furtun cu gaz lichid care se duce in admisie.Este o caricatura de instalatie si nu ii da nimeni de cap pt ca nu au testere. De rezolvat sigur se rezolva dar nu cred ca are nimeni chef sa stea sa surubareasca la ea.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google