Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astia de la dacia baga in loc de 4,8 litri de ulei cat intra normal,,baga 5 litri.
    Asa am luat masina si eu de la Adras din fabrica,,cu vreo 5/6 mm peste semnul de maxim....apoi la prima revizie de an,,tot asa mi-au pus 5 litri de ulei fara ca eu sa stiu...apoi la a doua revizie de 2 ani am facut-o singur si cand am bagat fix 4,8 litri,SURPRIZA uleiul era fix la semnul de pe joja.
    Eu nu m-am obosit sa scot uleiul din baie deloc,,nu mi-a mancat ulei deloc si nici nu mananca si nici nu a avut motorul ceva ca am mers 2 ani cu el cu ulei peste maxim.
    Acum este la semn,,repet ca am facut singur revizia,,si stiu sigur ca astia iti scurg 5 litri in motor pt ca nu se mai obosesc sa se opreasca la 4,8 litri,,,deci ei baga in motor 200 de ml peste.

    Comment


    • La 1.6 16v K4M A6 de pe Logan intra maxim 4.6 litri conform cartii masinii, cel putin asa spune la mine. La alte versiuni de K4M (de pe Megane Coupe mai vechi de ex) scrie 4.8 litri. Eu am bagat 4.3 litri si este un mm sub maxim si cam asa o sa bag, oricum maxim 4.5 litri, mai ramane ceva ulei prin motor oricat de mult l-ai lasa sa se scurga. In felul asta, daca ramai si la acelasi tip de ulei poti cumpara o data 5 litri o data 4 si folosesti jumatatea de litru ramasa de la schimbul anterior, uleiul are termen de valabilitate 3-5 ani in functie de marca/tip.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • ajutati ma si pe mine cu o informatie.

        ce diametru exterior are corpul clapeta la intrare ? gura din spre habitaclu

        Comment


        • alessandro - ce diametru exterior are corpul clapeta la intrare ?

          Intreaba-l pe Dsign - el a schimbat corpul de clapeta cu unul mai mare si cred ca stie bine dimensiunile. Sau mergi la un magazin de piese cu un subler

          Alessandro, cred ca ti-ar trebui asa ceva

          Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
          Last edited by ion_R5; 4 May 2011, 21:46. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Shakar View Post
            La 1.6 16v K4M A6 de pe Logan intra maxim 4.6 litri conform cartii masinii, cel putin asa spune la mine. Eu am bagat 4.3 litri si este un mm sub maxim si cam asa o sa bag, oricum maxim 4.5 litri, mai ramane ceva ulei prin motor oricat de mult l-ai lasa sa se scurga.
            Cred ca ai o greseala de tipar in cartea ta,,la mine scrie 4,8 litri si chiar 4,8 litri am bagat eu.
            Am lasat uleiul sa se scurga mai bine de o ora pana am mai schimbat antigelul si alte cele,,filtre,,si am bagat cat scrie la carte iar uleiul este exact la semn.

            Astia de la service nu il lasa sa se scurga o ora nici in veci vecilor amin,,maxim 5 minute,,si apoi va mirati de unde este mereu ulei peste semn!

            Shakar..tu ai schimbat uleiul singur sau la service?

            Comment


            • de asta nu imi place mie cum fac treaba la service. Eu cand schimbam uleiul la R5, lasam minim 20 minute sa se scurga uleiul. Si inainte de asta ma asiguram ca motorul este bine incalzit.

              Comment


              • Ultimele 2 schimburi le-am facut eu, adica la service-ul unui prieten. Slabe sanse sa fie eroare in carte, daca nu ma insel am si verificat o data pe un program cu informatii despre masini (gen autodata) si tot 4.6 arata. Sunt sigur ca atat intra maxim in motor, cel putin in al meu ). Daca pun 4.8 pot sa il las si 2 zile la scurs, sigur e peste maxim.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • E foarte posibil sa fie o greseala in documentatia tehnica a celor de la Renault/Dacia --- Altfel nu vad cum ar putea sa vina masina noua cu 0.5 - 0.6 l ulei in plus in baia de ulei.

                  Daca eroarea asta aparea la cateva masini, puteam sa cred ca e o eroare umana. Dar majoritatea au semnalat problema asta la motorizarea 1.6 16v

                  Comment


                  • ca sa nu mai vorbim ca majoritatea dau ulei pe dinafara )
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Cristi_Xp Slabirea etansarilor si pierderile de ulei sunt consecinta directa a uleiului in surplus.

                      sunt de acord ca poate etansarile respective sunt o parte slaba la aceste motoare. Cu atat mai mult uleiul in surplus dauneaza
                      Last edited by ion_R5; 6 May 2011, 15:37. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • In cartea masinii mele, Renault Symbol 1.4 16v, scria 4.9 l de ulei.

                        Cand am facut schimbul, am pus cam 4.3, fiind ok nivelul si dupa 4 luni.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                          ca sa nu mai vorbim ca majoritatea dau ulei pe dinafara )
                          Daca pui mult peste limita normal ca dau pe dinafara.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Originally posted by Ampt View Post
                            Am vazut ca masina ta este Bleu Electrique.
                            Te-as ruga frumos daca ai putea sa postezi niste poze cu ea pentru a vedea mai bine culoarea !
                            Multumesc frumos !
                            Scuze pentru Off-Topic !
                            Salut,
                            Scuze de intarziere cu raspunsul.
                            Momentan nu am poze cu masina mea dar iti dau cateva linkuri utile in care se vede foarte bine culoarea reala a masinii:

                            http://www.loganclub.ro/forum/al_meu...que-t8777.html

                            Bonjour a tous . Je vais présenter mon M C V ( Bleu -Électrique ). Dans les jours qui suivent . Godefroy5 .

                            Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                            bonjour pouvez vous poster les photos de vos sandero pour voir les different coloris. cest tres dur de simaginer la couleur dune voiture avec... - Auteur : §dja001kQ - Page : 3 - Pages : 4 - Dernier message : 03/05/2010


                            PS: Culoarea as spune ca este un pic cameleon. Ar nuante diferite in functie de lumina si vreme dar foarte frumoase
                            Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                            Comment


                            • si daca scoti ulei...?

                              am scos cu seriga ...da' nu prea multe serigi (de 20 ml)...si e...la semn.
                              Cam cat ar trebui scos ca sa previn problemele create de uleiul in plus? Sa evit aceste probleme de etanseitati si de dat ulei prin cine stie ce locuri...acum sau mai tarziu.
                              Deja masina are 6000 km, e tarziu sa scot acum ulei? Mai are rost sau raul e deja facut? In rodaj am mers linistit dar dupa 3000 a mai vazut si ceva forje si cateva accelerari pana la limitare......!
                              Apropo de limitare: la cat e totusi setata limitarea? Ce se intampla cand se atinge acea limitare? Eu am vazut ca la treptele 1 si 2 daca ii dau la maxim....pe la 5000-5500 rpm (parca), masina incepe parca sa "dea in nas" , ca si cand i-ar taia benzina...schimb in treapta superioara si continua sa traga.
                              Mai explicati-mi si mie cum se comporta un motor la maxim....chiar nu stiu.
                              Am avut un logan de 1.4 care nu a trecut niciodata de 4500 rpm....nu-i dadeam eu , nu ca nu vroia el....acu de cand cu cu 16 v-ul...ma cam mananca talpa da ma sperii cum face masina si nu stiu daca e normal sau nu....

                              Comment


                              • stai calm ca nu are nimic. daca i ai dat si putina forjulica e ok.
                                limitarea o ai la 6500 rpm si masina trage bine pana undeva la 5500 5800 dar in nici un caz nu trebuie sa ti dea in nas

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google