Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deci daca sunt cu a 2-a de exemplu, tin pedala apasata la podea pana ajunge la....cat ajunge...5500-6000-6500 rpm....si acolo ce face? Turata se stabilizeaza la limita maxima si continua sa cat timp tin pedala apasata sau...imi taie gazu?

    Comment


    • Il taie...
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • Originally posted by Niki B View Post
        In cartea masinii mele, Renault Symbol 1.4 16v, scria 4.9 l de ulei.

        Cand am facut schimbul, am pus cam 4.3, fiind ok nivelul si dupa 4 luni.
        4.9 l intra si la mine in 2.0
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • Originally posted by CeDeBe-L View Post
          deci daca sunt cu a 2-a de exemplu, tin pedala apasata la podea pana ajunge la....cat ajunge...5500-6000-6500 rpm....si acolo ce face? Turata se stabilizeaza la limita maxima si continua sa cat timp tin pedala apasata sau...imi taie gazu?
          a 2 a blana ajunge undeva la 90 kmh. 6500 rpm. motorul se zbate usor in tampoane si sta la 6500 6400 rpm.
          da i fara frica sa vezi ca nu se intampla nimic

          Comment


          • Cu a 2-a la 6500?Da,da-i fara frica...si sa ai rezerve de ulei in portbagaj...
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • eu i-am dat si cu a 4 a pana la 6500....si nu are nici pe naiba....
              sigpic

              Comment


              • Dar nu e a 2-a...
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • Ori a 2-a ori a 4-a, tot aia e, a mea a vazut 6500 RPM constant de Nspe mii de ori si ghici ce ? Am 10 000 cu uleiul si este fix la acelasi nivel ca atunci cand l-am schimbat. Niciodata in 54000 km nu mi-a mancat ulei si am avut (in ordinea asta) Dacia Oil 5W30, Elf Evolution SXR 5W30, Mobil Super 3000 5W30 iar acum Castrol Edge Sport 0W40 si asta o sa primeasca si de acum incolo.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Atunci eu va urez sa aveti drumuri bune.
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • catva i-am dat si in tr 1 6500rpm, si nu umblam cu ulei "de rezerva" la noi.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Stiu Seba,la tine in special nu prea apuca sa mai consume ulei...
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • Moaaaa, Dacia 1310 Li la 140.000 km nu consuma ulei vizibil pe joja. Mi se pare amuzanta toata discutia cu frica de turatie si consum de ulei.
                          sigpic

                          Comment


                          • un motor il intretii cu forja nu cu mers la 3000 rpm.

                            Comment


                            • il taie.....nu-l taie.....gazu?

                              da-l drac de ulei....am destul cat au pus astia peste.
                              Io azi am avut "intamplarea" de care intrebam, ce face si cand face.
                              Am dat I-a pana masina a inceput sa "intrerupa" dupa care a-II-a pana iar a dat in nas, am schimbat a-III-a si ...am franat.
                              cate turati si cat la ora aveam....habar n-am ca ma uitam in fata (eram in oras) dar parca taierea gazului era pe la 5500-6000.
                              Deci: e normal sau nu? D-fense zice ca taie gazu iar alessandro zice ca sta la 6500...sta acolo pana iau io bocancu de pe pedala ?
                              Oricum multumesc de raspunsuri si poate ma mai lamuresc eu....

                              Comment


                              • Gazul il taie la 6500 rpm. Il poate taia mai repede daca benzina este proasta, bujiile bulite, etc.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google