Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Teoretic ar fi buna. Nu lasa contactele sa oxideze si are conductibilitate electrica. Intrebarea este daca rezista la temperatura degajata (nu se topeste).
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • 200 grade cred ca sunt suficiente. la atat rezista. o sa cumpar zilele astea si pun poze

      Comment


      • Originally posted by ion_R5 View Post
        Voi vorbiti serios, sau la misto?
        Ion..vorbim la "misto".
        Mai pune mana si cauta si tu un manual de reparatii la logan 1.6 16 v (( are vreo 1600 de pagini )) ,citeste-l si o sa vezi ca si in manualul ala se pomeneste de UNSOARE FLUORATA...sau ii mai zice VASELINA DIELECTRICA SILICONICA si da rezista la temperaturi de peste 200 de grade.
        Toata treaba este sa o gasesti unde trebuie.

        Uite una la "misto"....VASELINA DIELECTRICA SILICONICA


        Este o vaselina siliconica de calitate premium cu o gama larga de aplicatii. Volatilitatea scazuta, agentul de ingrosare care nu se topeste si rezistenta dielectrica inalta fac ca acest compus siliconic sa fie o buna alegere pentru protectia sistemelor de aprindere impotriva umiditatii, conexiunilor bujiilor, instalatiilor electrice, capetelor cablurilor, bornelor bateriilor si alte aplicatii similare. Cu cat gradul NLGI este mai ridicat, cu atat vaselina siliconica asigura caracteristici de lubrifiere si de etansare mai bune pentru robineti cu cep si cu sertar, bucse de etansare, inele-O, sisteme de presiune si vidare. Volatilitatea scazuta si proprietatile inerte permit sa fie folosita pe o gama larga de elastomeri si plastice.

        Comment


        • tot caut pe net aceasta vaselina si nu o gasesc. se poate lua orice vaselina dielectrica sau doar un tip anume ?

          Comment


          • Originally posted by Ivan Marian View Post
            Mai pune mana si cauta si tu un manual de reparatii la logan 1.6 16 v (( are vreo 1600 de pagini )) ,citeste-l si o sa vezi ca si in manualul ala se pomeneste de UNSOARE FLUORATA...sau ii mai zice VASELINA DIELECTRICA SILICONICA si da rezista la temperaturi de peste 200 de grade.
            OK, sa ne dai si noua manualul respectiv, ca sa ne informam.

            Comment


            • Ion,,daca o sa cauti cu atentie pe forumul asta de la noi de la 16V ,,o sa vezi ca am postat si de unde sa iei manualul.
              Iti trebuie putina vointa si o sa il gasesti.
              Sau crezi ca vorbesc iar la "" misto"" ?

              Comment


              • Intocmai cum spune Ivan.

                Probleme care pot sa apara fara vaselina respectiva sunt legate de belelele pe care le poate provoca umiditatea.
                sigpic

                Comment


                • Presupun ca i-au pus din fabrica vaselina asta...

                  Comment


                  • A mea avea urme de vaselina cand am facut primul schimb de bujii;
                    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                    Comment


                    • Va rog cei care a-ti inlocuit bujiile la 1.6/16v.ph.2..2008;specificatii.tip.
                      Multumesc.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Am schimbat vechile Champion cu care a venit din fabrica (cu un singur crac) cu NGK BKR6EZ (parca au crestatura aia in V) tot cu un crac. Masina merge la fel ca si inainte, nici o diferenta, nici la consum, nici la mers. Mecanicu mi-a zis ca le-am schimbat degeaba, erau ok la 33.000 km.

                        Comment


                        • Si nea mecanicu ala a pus si vaselina siliconica dielectrica ( unsoare fluorata) in capatul bobinelor??
                          Sau le-a schimbat pur si simplu fara a mai pune acel sacaz acolo??

                          Comment


                          • La mine cand le-am schimbat(service autorizat Dacia, Meridian Sud) nu a mai pus. Asta sa fie problema
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • Mai demult si la bornele bateriei se punea vaselina ca sa nu oxideze.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Va rog cei care a-ti inlocuit bujiile la 1.6/16v.ph.2..2008;specificatii.tip.
                                Multumesc.
                                Am pus de dacia eqm si am mers cu ele 10000 km si le-am aruncat varza bujiile si am revenit la champion,aceleas de mi-a venit masina cu ele

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google