Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • a mea 95.000 km nu face asa...si mai mai condus si alte loganuri care nu faceau asa...de asta am gandit ca e o problema
    My ride

    Comment


    • toate.. face.. asa

      Comment


      • si a mea face asa...ii tremura usor schimbatorul cand nu e accelerata...(app 10000km)
        Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
        Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

        Comment


        • nu toate. cand face asa, e un joc undeva, ca se si aude "clonc" cateodata. eu am schimbat bieleta inferioara de la cutie, dar dupa luni a cedat din nou. poate alta beleta, poate alta bucsa, dar undeva ceva s-a lasat.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • nu stiu seba, la mine nu se aude nici un "clonc" si ca tot veni vorba...si voua va intra mai greu un marsalier?(nu tot timpul...) sau sa simtiti la mana ca loveste un "prag", apoi intra...?
            Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
            Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

            Comment


            • Dupa expirarea garantiei am mers pe Elf Evolution SXR 5W40. Din cate stiu este uleiul folosit de catre service Renault pentru acest motor. SXR 5W30 este mai putin vascos la cald ceea ce in principiu nu este rau. Am observat ca multi au tendinta sa creada ca daca aleg un ulei mai vascos, acesta va proteja mai bine motorul ceea ce pentru generatia actuala de motoare este de regula fals.

              Comment


              • aia cu marsarierul e intr-adevar din ciclul "asa face toate". la aia n-ai ce mare lucru sa mesteresti.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • nu stiu Seba dar cateodata ma enerveaza ca nu intra nici cum...tre sa o las pe liber, sa calc iar ambreajul, si abea pe urma imi intra...poate are vreo piedica de protectie, sau cine stie, dar uneori e enervanta treaba cu marsalierul...iar alteori, se aprinde becul de mers inapoi, dar daca ridic ambreaju si accelerez imi sare pe liber
                  Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                  Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                  Comment


                  • cum spunea si seba mai sus: "asa face toate" si eu la ambele masini patesc lucrul asta.

                    Comment


                    • Originally posted by Ceachy View Post
                      ............... nu intra nici cum...tre sa o las pe liber, sa calc iar ambreajul, si abea pe urma imi intra.......................dar daca ridic ambreaju si accelerez imi sare pe liber
                      Bag-o prima data in tr III sau aproape sa o bagi (mimeaza) si intra fara probl in marsalier.

                      Tine mana pe schimbator daca vrei sa pleci tare cu spatele si nu mai sare.

                      Comment


                      • sincer nu stiam de faza cu treapta 3...cat despre plecatu tare cu spatele, nu e vorba de asta...e vorba ca si daca tin de schimbator, nu e in viteza...pur si simplu nu intra...am sa incerc si faza cu treapta 3...merci de sugestie
                        Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                        Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                        Comment


                        • eu cand nu-mi intra din prima in marche-arriere o scot pe liber dau drumul la ambreaj apoi calc din nou ambreajul si incerc iar (in proportie de 99% intra fara probleme) oricum pare ca s-a cam deviat de la subiect...la 1,6 16v se vb de bagatul in marche-arriere
                          My ride

                          Comment


                          • pai seby...eu credeam ca e o problema cu astea de 1.6 16v de aia am pomenit de marsalier. Nu stiam ca toate loganurile sufera de "boala" asta
                            Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                            Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                            Comment


                            • La cat a-ti schimbat distributia la 1,6 16v? eu am deja 83000 km si cred ca mai dureaza vreo 2000 km pana fac rost de malai pt asta!
                              http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian View Post
                                Bag-o prima data in tr III sau aproape sa o bagi (mimeaza) si intra fara probl in marsalier.
                                ...

                                Uite azi am vrut sa plec...si a mers asa cum ai zis tu cu tr III merci de sfat!
                                Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                                Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google