Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uite eu nu am auzit sa suiere intr-a cincea, si asta ar fi a 3-a Dacia-Reno, dupa Supernova ( 30.000 km, vindut ) Solenza ( 40.000 km vidut ) Logan 5000 km actual, n-a suierat la nici una, la nici una n-am schimbat uleiul la CV.
    Ar trebui sa ma duc la dealer sa intreb de ce nu suiera ?
    O fi defecta CV ?

    Comment


    • E foarte foarte discret acel suierat; poti sa-l confunzi cu un "zgomot tehnologic" al motorului; pe la 50 000km am sesizat asta. Daca uneori nu vreau sa-l aud, nu-aud si gata; intelegi ce vreau sa spun, nu?
      Stai linistit; nu merita efortul sa fii stresat.
      Last edited by IancuMIC; 12 November 2012, 11:01.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Credeam ca o sa-mi recomanzi un orelist bun !

        Comment


        • si totusi mergi la orelist.bineinteles cu masina.toate fac asa.eu sa spun drept la mine nu am auzit nimic.poate ar trebui sa ma duc la un consult.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • Reveniti la subiect!
            Legat de sfaturi medicale, puteti deschide un topic pe aceasta tema.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Eu unu nu vorbeam despre zgomotul de functionare al cutiei de viteze...zgomotul de care zic eu este de durata scurt ca un fluierat de 1 2 sec dupa care se opreste si nu stiu de la ce poate fi. daca ati auzit zgomotull facut de vant in grilele de aerisire...un fluierat scurt.

              Comment


              • poate pozitia antenei.si eu aveam niste zgomote gen vajait.am schimbat pozitia antenei si nu am mai auzit nimic.poate o fi si din cauza cauciucurilor.ai de iarna ? astea de iarna fac un zgomot mai mare la rulare decat cele de vara.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Confirm....pozitia antenei conteaza. Daca o ridici prea sus zbarnaie si vibreaza ca toti dr@cii la anumite viteze,, daca o lasi pe la mijloc se mai aude uneori sau daca bate vantul,iar daca o lasi la nivelul plafonului nu se mai aude nimic indiferent de viteza.

                  Comment


                  • Multumesc de sfaturi!

                    Comment


                    • Originally posted by Ivan Marian View Post
                      Confirm....pozitia antenei conteaza...daca o lasi la nivelul plafonului nu se mai aude nimic indiferent de viteza.
                      Da, nu se mai aude nici un post de radio cu antena culcata pe plafon

                      Comment


                      • Pt cei cu 1.6 16v euro 4, voi simţiţi vreun lag la acceleraţie? Mai concret: când mergeţi constant cu a doua la 2000 de ture şi daţi talpă smuceşte din prima sau se întinde? Că la mine se întinde, e chiar fleaşcă. Apoi când se scoală accelerezează normal. Eu bănuiam asta de mult la maşină dar uite că am observat abia acum. Maşina cumnatului, aceeaşi maşină, acelaşi nivel de echipare, când merg cu a doua la 2000 şi calc talpă bruschează ca lumea, răspunde instant nu ca a mea care doarme.
                        În ture mari nu este nicio diferenţă, niciuna, accelerează bine, la fel amândouă, dar la talpă din ture joasă e jale. Şi când am luat maşina în 2008 le spuneam asta la servcie, când era în garanţie, toţi mecanicii spuneau că e normal că bla bla, vrute şi nevrute. Mi-au făcut şi resoft, cel de fabrică, de 2 sau 3 ori, şi nimic.
                        Ce balamuci, să aibă maşina cumnatului alt soft? El o are de nouă, nu i-a făcut el soft, aşa a venit din fabrică, a mea e din dec. 2008 şi a lui din februarie 2009. Iar treaba asta e clară, în ture joase acceleraţia lui e fermă, a mea are lag. În ture mari nu e nicio diferenţă, şi a mea dacă merg cu 3500 ture şi o calc ca lumea se dezlănţuie.
                        Cu a mea pur şi simplu când plec din pantă trebuie să am ceva mai multă răbdare să urce în ture faţă de a lui, la fel şi dacă vreau să fac o liniuţă de la semafor cu cineva, trebuie să stau turat înainte să se pună verde că altfel abia plec până se turează şi a mea şi mi-o ia înainte şi matizul, iniţial.
                        Sau alt test: la relantiu, pe neutru, calc acceleraţia foarte brusc, îi dau o "palmă" cu piciorul, o calc vreo 2 cm să zic şi revin foarte repede, îi dau o "castană", şi aproape că nu spune nimic turometru, urcă un pic de tot dar după vreo secundă, în schimb la a cumnatului urcă instant până spre 1000 de ture.

                        Diferenţă la reglajul cablului de acceleraţie eu cred că e exclusă din moment ce problema apare tocmai când îi dau talpă.
                        Last edited by ionescu liviu; 15 December 2012, 22:46.
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • Am 16v din nov. 2008.
                          Raspuns bun inca de la 1700-2000rpm; dupa ce am pus bujii cu iridiu observ un raspuns mai bunicel la 1500rpm, fata de ce era inainte, dar adevaratul raspuns este totusi la peste 3000rpm.
                          In privinta celorlalte probleme, am sa incerc sa testez si la mine si voi posta.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • iancu, pune un link cu bujiile pe care le folosesti ;) Vreau sa incerc si eu...
                            MY CLA

                            Comment


                            • NGK Iridium cod BKR6EIX. Ce link sa puna ?
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Originally posted by ionescu liviu View Post
                                Pt cei cu 1.6 16v euro 4, voi simţiţi vreun lag la acceleraţie? Mai concret: când mergeţi constant cu a doua la 2000 de ture şi daţi talpă smuceşte din prima sau se întinde? Că la mine se întinde, e chiar fleaşcă. Apoi când se scoală accelerezează normal. Eu bănuiam asta de mult la maşină dar uite că am observat abia acum. Maşina cumnatului, aceeaşi maşină, acelaşi nivel de echipare, când merg cu a doua la 2000 şi calc talpă bruschează ca lumea, răspunde instant nu ca a mea care doarme.
                                În ture mari nu este nicio diferenţă, niciuna, accelerează bine, la fel amândouă, dar la talpă din ture joasă e jale. Şi când am luat maşina în 2008 le spuneam asta la servcie, când era în garanţie, toţi mecanicii spuneau că e normal că bla bla, vrute şi nevrute. Mi-au făcut şi resoft, cel de fabrică, de 2 sau 3 ori, şi nimic.
                                Ce balamuci, să aibă maşina cumnatului alt soft? El o are de nouă, nu i-a făcut el soft, aşa a venit din fabrică, a mea e din dec. 2008 şi a lui din februarie 2009. Iar treaba asta e clară, în ture joase acceleraţia lui e fermă, a mea are lag. În ture mari nu e nicio diferenţă, şi a mea dacă merg cu 3500 ture şi o calc ca lumea se dezlănţuie.
                                Cu a mea pur şi simplu când plec din pantă trebuie să am ceva mai multă răbdare să urce în ture faţă de a lui, la fel şi dacă vreau să fac o liniuţă de la semafor cu cineva, trebuie să stau turat înainte să se pună verde că altfel abia plec până se turează şi a mea şi mi-o ia înainte şi matizul, iniţial.
                                Sau alt test: la relantiu, pe neutru, calc acceleraţia foarte brusc, îi dau o "palmă" cu piciorul, o calc vreo 2 cm să zic şi revin foarte repede, îi dau o "castană", şi aproape că nu spune nimic turometru, urcă un pic de tot dar după vreo secundă, în schimb la a cumnatului urcă instant până spre 1000 de ture.

                                Diferenţă la reglajul cablului de acceleraţie eu cred că e exclusă din moment ce problema apare tocmai când îi dau talpă.
                                Filtrul de aer l-ai schimbat ?

                                La a mea (tot 16v euro 4) cu a3a la 2000 daca ii dau cox, zvagneste foarte bine
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google