Logan 1.6 Mpi-85 Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by sumedreacris View Post
    depasiri lejera in a 5????....

    ca si performante e la acelasi nivel cu "raposatul" 1.4... nu stiu la cuplu cum sta... parca are 130 si ceva de nm ceea e e ok.

    pentru depasiri in siguranta sporita recomand treapta a 3 (pentru depasiri de la aprox 80km/h) dar asta dupa ce iesi din rodaj si isi da drumul si motorul... eu l-am menajat mai mult si si-a dat drumul de abia la 20.000 km

    in rest iti doresc numai bine si sa te bucuri de masinuta, sa ai grija de ea

    bafta!
    Are cuplu de 135 nm e bun a 4 de la 80 nu a 3-a ca nu e nevoie ,ca are cuplu duap cum ziceam mai mare decat 1.6 8v e4 de 88 cai . Probabil ca trage mai greut noua dar dupa 45.000 isi da drumul calumea si atunci chiar ca nu mai e nevoie de tr 3

    Comment


    • #47
      Da, foarte buni Nm aia in plus, dar per total e mai lenes.

      PS: incep sa-mi aduc aminte de dizal vs benzina.

      Comment


      • #48
        orice 1.6 ar fi, nu mi-ar fi rusine cu el. nu e f. mare, nu e f. puternic, dar de ce sa-l comparam numai cu motoare de 6.3 litri mercedes, de parca alea ar fi motoarele detinute de toti si doar loganul are 1.6.

        sunt atatea audi b7 cu motoare 1.6. chit ca alea au 102 cp, 0-100km/h il fac in 12.60 sec. loganul e5 1.6 face 0-100km/h in 12.90 sec. hai ca nu-i cu mult mai prejos.
        ok, vechiul 1.6 e4 avea 11.50 sec, 1.4 oricum nu se mai face, audi e ceva mai aerodinamic (v max mai mare) & so on. oricum am lua-o, rau nu e.
        internal combustionizer

        Comment


        • #49
          Buna!
          As vrea sa va adresez o intrebare!
          Se poate monta ulterior pe un logan 1.6 ,,clima"sau aer conditionat?!
          Va multumesc!

          Comment


          • #50
            cu siguranta ca se poate monta dar acum depinde cat esti dispus sa investesti pentru acest lucru si apoi sa te gandesti daca se merita investitia........succes!

            Comment


            • #51
              Cei de la service mi-au zis ca se poate monta insa costurile sunt prea mari. Radiator, conducte, buton, etc etc. Recomandat este sa iei masina gata echipata, alftel costa prea mult. Daca bine tin minte costurile erau undeva in jur la 1000 euro grosso modo.
              Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

              Comment


              • #52
                este un tip pe forum care face la service asta cu totul 1000 de euro, deci...mai scump ca din fabrica...

                Deci...de putut se poate...insa e scump...poate gasesti si mai ieftin cu piesele tale luate de la dezmembrari..insa e multa bataie de cap
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Buna !
                  M-am lamurit!Voi comanda masina cu AC din fabrica!
                  <O seara buna>

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Octavian View Post
                    Eu nu ma mai distrez cu nimic, am softul stock (aproape), dar spuneam ca virgula combinatia 1.6 E5 85 cp e cat se pote de proasta.
                    Mai rar sa vezi la alte masini 1.6 E5 asemenea putere ''naucitoare''.

                    Colegul/prietenul tau e foarte multimit de cum trage in comparatie cu ce? Cu nevoile lui?
                    Eu as completa doar ca am dat masina unui prieten loganist 1.4 si a remarcat ca e diferenta simtitoare intre cele doua masini,merge mai bine acest 1.6 chiar daca masuratorile oficiale ar spune un avantaj de doar 0,1 sec motorului de 1,6 .In folosinta normala in trafic se simt totusi diferente.Ce i-a placut prietenului inca la acest 1.6 frinele mai eficace.
                    Mici diferente dar cu folos!Da toata lumea spune ca numai 85 cp,dar cuplul este bun,si asta ajuta mult.

                    Comment


                    • #55
                      Buna !
                      Poate sa-mi precizeze cineva in ce consta garantia unui Logan nou!
                      Se mai acorda garantie din fabrica la carosesrie?!
                      Sunt probleme cu rugina la masinile noi?!
                      <o seara buna tuturor>

                      Comment


                      • #56
                        Pe situl Dacia sunt specificate destul de clar conditiile de garantie.

                        3 ani sau 100 000 de km garantie la intreaga masina.

                        6 ani garantie la coroziune pentru tabla.

                        Am Logan de 4 ani (65 000 de km) si nu am nici o urma de rugina.

                        Totusi, aripile spate reprezinta un punct sensibil. Am vazut la multe taxi Logan puncte de rugina pe muchiile aripilor din spate.

                        In principiu, daca iti montezi aparatori pentru muchiile aripilor fata-spate, nu ar trebui sa ai probleme cu rugina.

                        Pana acum eu sunt foarte multumit de cum am fost tratat de cei de la reprezentantele Dacia in perioada de garantie.

                        Este unul din motivele pentru care mi-as lua si urmatoarea masina tot marca Dacia. Profesional nu am nimic de reprosat celor de la reprezentantele Dacia (reprezentantele cu care am avut de a face sunt cele din Sibiu si din Medias - in alte localitati nu stiu cum este comportamentul celor de la reprezentantele Dacia).
                        Last edited by stolniceanulucian; 2 March 2012, 12:22.
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • #57
                          Buna stimati colegi!
                          A verificat cineva dintre voi cit ar fi diferenta de taxa conform noii taxe din 2012 pt un logan de 1.6 inmatriculat in 2011?
                          dupa calculator nu prea se simte vreo diferenta!
                          Daca cineva are vreun info rog sa ne anunte aici pe site!
                          Multumesc mult!Moldi!

                          Comment


                          • #58
                            eu cand l-am inmatriculat pe al meu am dat 1125 lei - 262 euro (parca)
                            sigpic
                            Show your car off in public, ride her hard in private...
                            http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by moldi1969 View Post
                              Buna stimati colegi!
                              A verificat cineva dintre voi cit ar fi diferenta de taxa conform noii taxe din 2012 pt un logan de 1.6 inmatriculat in 2011?
                              dupa calculator nu prea se simte vreo diferenta!
                              Daca cineva are vreun info rog sa ne anunte aici pe site!
                              Multumesc mult!Moldi!
                              M-am interesat in zilele trecute la finante,si din pacate noi nu beneficiem de diferenta de taxa!!!Asta este!
                              Acum va intreb eu cit de corecta este motoul ca cel care polueaza plateste?
                              Cei care au inmatriculat un euro 2 din 97-98 au platit tot ca noi pe masina noua euro 5 si ei acum mai primesc inapoi si o diferenta de cca.280 ron!!!!
                              Adica acele motoare euro 2 de 15 ani sunt mai benefice mediului!!!!Bine ca are statul o gramada de fraieri care pot fi pacaliti!
                              Eu personal nu as cere taxa pe masini autohtone,oricum taxa este cam ilegala!
                              Voi ce parere aveti?

                              Deci,sunt total nemultumit,asa se vor inmatricula masini euro 2 si peste 20 de ani cu o taxa de bani marunti din pacate,si cel care va inmatricula gunoaie de 20 de ani poluante va ride de cel care cumpara o masina noua!
                              Domnii amabili din conducerea tarii chiar nu pot gindi logic?
                              Sunt revoltat!!!!!!!!

                              Comment


                              • #60
                                ai dreptate moldi ma dispera si pe mine taxa auto...urmeaza luna asta sa imi primesc si eu golanu de 1.6, dar mi se pare cam scumpa taxa.o masina noua si mai ales autohtona nu ar trebui sa aiba taxa de inmatriculare !!!!!!!!!!!
                                poftiti in logan sa va odihniti !!! taxiul lui ciak norris !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google