Parere Logan 1.6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Champion View Post
    - am 57mii de km si nu am skimbat mai nimic merge de rupe
    - incomparabil cu 1.4 pâr pâr pâr
    Asa este, 1.4 trage mai tare, e de turatie, se remap-eaza mai bine, are metale speciale (mai ales ala GPL) etc etc...
    Sfatul meu este sa nu te iei in betze cu posesorii de 1.4 ca te fac si te intrec de nu te vezi, iti iei autobuze indiferent de ce motorizare ai...

    Comment


    • da ce aveti mah de va mirati asa? ce vi se pare asa de minunat ca n am skimbat mare lucru pe la ea? PS: eu nu fac drumuri pe la tara , e masina de oras;))

      Comment


      • Originally posted by vasile78 View Post
        Asa este, 1.4 trage mai tare, e de turatie, se remap-eaza mai bine, are metale speciale (mai ales ala GPL) etc etc...
        Sfatul meu este sa nu te iei in betze cu posesorii de 1.4 ca te fac si te intrec de nu te vezi, iti iei autobuze indiferent de ce motorizare ai...
        Ai uitat sa precizezi ca prinde si 200! 1.6 si 1.6 16v nu prind 200, vechea vorba! Ne temem de 1.2 16v acum.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • ce va mai place unora sa va laudati caruta. auzi, 1.4 par par si 1.6 merge de rupe.
          fabuloasa diferenta asta de 0.2 cmc. in cazul asta, unul cu motor de 2.8 ce-ar zice despre motorul tau care merge de rupe?
          lasati gainariile astea de 'posesori de bmw'.
          internal combustionizer

          Comment


          • 0.2 m3 sau 200 cm3 ... da 15 cai adevarati din cate se pare, la un consum cu aprox 400 ml de benzina mai mare. Sa fie sanatos fiecare cu ce are...

            Comment


            • Originally posted by zeegermans View Post
              ce va mai place unora sa va laudati caruta. auzi, 1.4 par par si 1.6 merge de rupe.
              fabuloasa diferenta asta de 0.2 cmc. in cazul asta, unul cu motor de 2.8 ce-ar zice despre motorul tau care merge de rupe?
              lasati gainariile astea de 'posesori de bmw'.
              Ar rade probabil asa cum rad cei cu 1.6 de ,,par par par"))))))

              Comment


              • Si 1,6-le e par par daca ai toba sport...
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by vasile78 View Post
                  .......... da 15 cai adevarati din cate se pare............
                  Sunt numa' vreo 13 "adevarati" ) la Euro4.
                  Nu stiu daca acelasi lucru mai poti spune de 1.6 Euro5...o idee mai breaz ca 1.2 Euro5 inuman de-a dreptu, 10 cai urati.

                  Ce am vazut eu la alte masini/marci, diferenta intre 1.4 si 1.6 se duce la 20+ cp, nu 12-13 cp (sau 10 la Euro5) care pe departe sa te dea pe spate.

                  Comment


                  • ai confortul psihologic ca nu scrie 1.2 in certificat ci 1.6
                    de ras de motoarele altora oricum nu are sens, nici cand conducem sute de caluti.
                    dar fiecare cu pasarelele lui.
                    internal combustionizer

                    Comment


                    • Poate sunt eu mai ciudat.
                      La mine e invers, cand stiu ca am 1.6 sau 1.4 sau o anume motorizare sub capota, ma astept sa traga ca atare, adica sa traga asemanator ca alte motorizari de aceeasi cilindree de pe alte masini.
                      Nu 0-100 face dintr-o masina sa ''traga'' sau nu.
                      Motorizarile mpi de pe Logan imi dau senzatia ca nu sunt atatia cp sub capota cat spune cartea.
                      Asta prin prisma faptului ca la reprize sunt jalnice.
                      Si la 1.6 mpi ca sa faci o depasire in limitele bunului simt, trebuie sa retrogradezi. Tot ca o cizma trage pe tr V la 100-110/h, ca exemplu.

                      Comment


                      • Una peste alta sunt ambele motoare bunicele isi fac treaba pe deplin si la asta ma refer la 1.4 cat si la 1.6 mpi, vrei mai multa putere automat iti mananca mai mult asa ca eu sunt multumit de 1.4 pe care-l am si ma limitez la atat cat poate duce, dar oricum 1,4 nu te face de rusine cand ai nevoie

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___32 View Post
                          Sunt numa' vreo 13 "adevarati" ) la Euro4.
                          Nu stiu daca acelasi lucru mai poti spune de 1.6 Euro5...o idee mai breaz ca 1.2 Euro5 inuman de-a dreptu, 10 cai urati.

                          Ce am vazut eu la alte masini/marci, diferenta intre 1.4 si 1.6 se duce la 20+ cp, nu 12-13 cp (sau 10 la Euro5) care pe departe sa te dea pe spate.
                          Eu am incercat sa nu intru in polemica conform caruia 1.4 are 75 de cai si o capra iar 1.6 are 87-85 de cai, idee vehiculata bineinteles de un posesor de 1.4... Nu inteleg de ce vi se par extraordinari 2-3 cai obtinuti din remap, iar 10 cai (ca sa umilim de tot 1.6-le) de la un motor mai mare par mushte subnutrite!?
                          De ce au scos francezii din productie motorul de 1.4 si nu pe cel de 1.6, daca tot e asa de praf?

                          Comment


                          • 1.4 la scos ca nu mai facea fata la euro 5, dar cred ca acum nici 1.6 nu mai e ca inainte.

                            Comment


                            • Originally posted by jelly View Post
                              1.4 la scos ca nu mai facea fata la euro 5, dar cred ca acum nici 1.6 nu mai e ca inainte.
                              1.6 8v eruos 5 a pierdut din cai viteza si acceleratie de turatie dar are cuplu mai mare.

                              Comment


                              • Ce aveti oameni buni?

                                Parca a dat dihonia peste voi... 1.4 e 1.4 si 1.6 e 1.6. Ce comparati atata si radeti anapoda?

                                Cine ne povesteste ca 1.4 trage super la 5000 rpm, si ca 1.6 e "varza" la 3000 rpm - compara mere cu pere si nu are nici o relevanta. Potoliti-va...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google