Schimbare Rulmenti Telescoape Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Rulmenti Telescoape Fata

    salut baieti
    imi poate spune si mie cineva cum se schimba rulmenti fata de la telescoape
    este nevoie sa demontez telescopul si arcul sau nu
    multumesc

  • #2
    stai putin ca nu inteleg care rulmenti...
    mai exista la roata un rulment, la telescop, inafara de cel de la roata?
    Life is short...play more!
    http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

    Comment


    • #3
      sigur se refera la rumentul din fuzeta.nu este nevoie sa desfaci arcul .desfaci urmatoarele:prima oara scoti surubul de la planetara,scoti etrieru vezi ca are 2 suruburi in spate,scoti discul de frana, surubul de la pivot,surubul de la pivotul de directie si cele 2 suruburi de la amortizor.restu e usor daca ai presa .bafta
      Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

      Comment


      • #4
        Omul a intrebat de rulmentul de la telescop nu de cel de la roata.
        Trebuie sa dai jos arcul cu telescopul si sa scoti flansa in care e rulmentul, se poate schimba numai rulmentul sau toata flansa.
        Dar de ce vrei sa schimbi rulmentul, banuiesti ca e spart?

        Comment


        • #5
          Originally posted by bugica florin View Post
          salut baieti
          imi poate spune si mie cineva cum se schimba rulmenti fata de la telescoape
          este nevoie sa demontez telescopul si arcul sau nu
          multumesc
          Trebuie sa demontezi tot ansamblul arc-amortizor ca sa ajungi la rulmentul ala din capul flansei amortizorului.

          Comment


          • #6
            se desfac cele 2 șuruburi de pe fuzetă care țin telescopul și piulița din capul telescopului de sus și iese afară ansamblul arc - telescop. Apoi scoți flanșa afară și vezi rolmentul în ea.......pt asta mai e de desfăcut o piuliță....Nu e greu de lucrat, eu am schimbat pe ambele părți și flanșele și rulmenții.

            Comment


            • #7
              ce rulment...ce flansa...?
              Sa-mi explice si mie cineva... unde vin astea si ce rol au. Pana acum nu stiam ca amortizorul are si rulment....
              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by yrman View Post
                ce rulment...ce flansa...?
                Sa-mi explice si mie cineva... unde vin astea si ce rol au. Pana acum nu stiam ca amortizorul are si rulment....
                dar cum crede-ai tu că se invârte telescopul in momentul în care virezi??......normal că are un rulment. In partea de sus a telescopului este o flanșă de amortizare dintr-un fel de cauciuc iar în ea se găsește un rulment pt mișcarea de rotație a telescopului. Am făcut câteva poze ca să înțelegi care sunt astea......flanșa și rulmentul.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Florine, ai aici http://www.loganclub.ro/forum/schimb...are-t8800.html un tutorial pt schimbat arcuri si amortizoare facut de cristi streulea. Vezi cum se dau jos si apoi continui cu flansa si rulmentul din capat. Ii multumesti lui.

                  Comment


                  • #10
                    ok. ms - nu stiam ca telescopul are rulment.
                    eu stiam ca telescopul culiseaza pe "verticala" nu ca se si invarte. Sa inteleg ca toate amortizoarele McPerson au un asemenea rulment?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      este si un toturial facut de cristi ... nu e mare inginerie
                      sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/newthread.php?do=newthread&f=6

                      Comment


                      • #12
                        Păi vezi că telescopul e prins de fuzetă cu 2 șuruburi.........în momentul in care virezi se învârte și telescopul după fuzetă. Se învârte partea de jos sau partea exterioară a telescopului, tija lui nu doar e prinsă in partea de sus in caroserie. Probabil că toate amortizoarele mcperson au acest rulment, nu știu sigur, dar la nova, supernova, solenza, logan așa e........am avut toate modelele astea și știu cum erau

                        Comment


                        • #13
                          si eu mi-am schimbat flansele de la amortizoare ... si am pus de wv cica sunt mai bune...
                          sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/newthread.php?do=newthread&f=6

                          Comment


                          • #14
                            se potrivesc???......pretul cum e?

                            Comment


                            • #15
                              25 ron / buc
                              deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google