Schimbat Rau Viteza-cirr In Cutie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbat Rau Viteza-cirr In Cutie

    Salutam ,

    Masina este de 1.6 mpi , full option , model 2005 , 14500 km .

    Am facut o greseala de manevra la scimbare viteza , respectiv ca din viteza 4 am nimerit in R (mers inapoi) in loc de viteza 5 ; a facut un cirr care l-am auzit si m-am retras imediat . Dupa eveniment tot am facut teste si nu pare ceva sa fie dubios .
    Intrebarea ar fi la ce ma pot astepta ? Ce se atinge anormal in acesta situatie in cutie cind se aude acea ciriiala ? Care viteze se afecteaza in acesta situatie ? Unde ar putea apare ceva ?
    Cred ca este a doua oara ; s-a mai intimplat acum 3 ani .

    A mai patit careva acesta situatie ?

  • #2
    hspinache...stai linistit ...daca nu faci din caraiala asta o obisnuita e ok...si soferii profesionisti le mai amesteca cate o data.
    sigpic

    Comment


    • #3
      nu e frate nici o problema,stai linistit!nu o sa vezi nimic deosebit pe viitor!

      Comment


      • #4
        Se mai intampla si astfel de lucruri. Nu esti primul stai linistit. Daca nu s-a intamplat atunci ceva slabe sanse ca pe viitor sa se intample din aceea cauza.

        Comment


        • #5
          e prima data cand aud ca cineva a vrut sa ii dea racheta la logan
          cred ca cel mai "solicitat" a fost dicul de ambreiaj
          dar nu-i bai, se mai intampla sa schimbi viteza fara sa debreiezi si face, banui, la fel de urat
          sigpic

          Comment


          • #6
            Bine ca n-ai apucat sa lasi ambreajul ca era caput cutia (sau ambreajul, oricum o beleai).
            Daca functioneaza ca inainte n-ai patit nimic, totul e OK

            Eu am carait-o de multe ori (de ele mai multe ori necorelare intre schimbatu treptei cu apasatul ambreajului, treburi de incepator )) ) si nu da nici un semn de oboseala.

            Comment


            • #7
              Da intra "R"-ul cand masina merge inainte, mai ales cu 50-60 KM/h?

              Comment


              • #8
                Daca o fortezi intra.Dar ce se intampla daca ai 60 si dai in R si dai drumu la ambreiaj.A incercat cineva? Un tutorial ceva se poate? (joke)
                sigpic

                Comment


                • #9
                  stiu ca au incercat cei de la Myth Buster o emisiune de pe Discovery Channel nu mai retin in ce episod... dar nu au reusit sa bage in marsarier(R) ci doar sa produca "caraituri" masina nu avea nimic la sfarsit desi au incercat din rasputeri sa strice ceva la ea si au "caraito" la maxim

                  Comment


                  • #10
                    Nu are sincron, deci nu se poate sa o introduci in R atata timp cat masina ruleaza inainte.
                    @pacco: tocmai de aceea nu are sincron, ca sa nu experimentezi neplaceri dintr-astea.
                    Last edited by Cezar; 25 April 2010, 10:13.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google