Zgomot Metalic Accelerare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Metalic Accelerare

    Salutare,
    recent am obeservat un zgomot la accelerare rapida intre 2000-2500 rot. se aude din partea dreapta, dupa cum am mentionat in titlu este un zgomot de frecare -metalic. Ciudat este faptul ca se aude doar in sarcina incepand de la treapta a doua pana la a treia si doar cu motorul cald.In treptele superioare cred ca il acopera rulajul masinii. Pe loc turat in plaja respectiva nu se aude, deci exclud zgomot distributie sau curea accesorii. La accelerare lina nu se aude zgomotul. Tind sa cred ca este de la cutia de viteze sau planetara dreapta, din ce am citit legat de o problema similara ar putea fi vinovata bieleta antirasturanare- se lasa cutia cativa mm si intra in rezonanta, dar mi se pare greu de crezut asta.

  • #2
    La mine cand acceleram se auzea sunetul metalic si era din cauza unui cuzinet care se zgaria, adica o bataie. Totusi spune detalii despre masina, km, an, revizii...

    Comment


    • #3
      Este masina din semnatura Logan 1.6 8v Laureate 70k km, A avut reviziile in reprezentanta pana a iesit din garantie, ulterior schimb ulei si filtre din 10k in 10k acasa , iar partea de mecanica la un service. Nu vreau sa supar pe nimeni dar am mentionat ca scoasa din viteza si turata in plaja respectiva nu face zgomot, deci nu are cum sa provina de la motor.

      Comment


      • #4
        Originally posted by lucianskyes View Post
        Salutare,
        recent am obeservat un zgomot la accelerare rapida intre 2000-2500 rot. se aude din partea dreapta, dupa cum am mentionat in titlu este un zgomot de frecare -metalic. Ciudat este faptul ca se aude doar in sarcina incepand de la treapta a doua pana la a treia si doar cu motorul cald.In treptele superioare cred ca il acopera rulajul masinii. Pe loc turat in plaja respectiva nu se aude, deci exclud zgomot distributie sau curea accesorii. La accelerare lina nu se aude zgomotul. Tind sa cred ca este de la cutia de viteze sau planetara dreapta, din ce am citit legat de o problema similara ar putea fi vinovata bieleta antirasturanare- se lasa cutia cativa mm si intra in rezonanta, dar mi se pare greu de crezut asta.
        Ar trebui verificat suportul din mijloc al esapamentului sa nu fie rupt.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • #5
          poate bieleta antirasturnare ...
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #6
            Salut momentan nu am ajuns in service, ma gandesc sa schimb totusi bieleta aceea nu e foarte scumpa si apoi mai vedem. Are cineva idee daca se potriveste cea de 1.5 dci am inteles ca ar fi mai rezistenta.
            Iar legat de tampon nu cred ca ar fi de vina, se aude din dreapta fata in mod cert, dar nu strica sa verific.

            Multumesc pt reply-uri.
            Last edited by lucianskyes; 9 April 2013, 18:54.

            Comment


            • #7
              Am schimbat bieleta antirastunare fara vreun rezultat. Mai am de investigat 2 posibilitati cutie viteze-planetara sau catalizator. Am observat ca nu se aude decat cu motorul cald, la 2 liniute nu se aude.

              Comment


              • #8
                LA mine a inceput sa se auda ca un trancanit la motor cind accelerez in treapta 5. Aveti idee de la ce poate sa fie?

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google