Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • spuneti-mi va rog , se poate lua in considerare consumul de pe computer-ul de bord , ma rog , nu foarte exact dar , aproximativ ? sau cel mai sfant este plinul , mersul 100km si apoi reumplerea rezervorului ca sa vezi cati litri a consumat?
    multumesc!

    Comment


    • Consumul de pe compuer este cat se poate de exact, dar pt linistea ta sufleteasca si pentru acuratetea calculului poti face plinul pana in gura de umplere pana da pe afara, apoi mergi de vreo 15-20 litri si faci iar plinul cu aceeasi metoda. In felul acesta vezi ce abatere are computerul. Mie la 40 litri consumati la pompa mi-a batut o eroare de 300ml de benzina, deci insesizabila diferenta.

      Comment


      • Computerul de bord este exact doar pe distante lungi, pentru un plin abaterea poate fi mare.
        La mine, pe o distanta de 10.000 km diferenta dintre computerul de bord si metoda plin plin a fost de 0.1 % (pe CB imi arata 7%, iar consumul calculat prin metoda plin-plin era de 7.1%). Pentru un singur plin s-a intamplat sa am diferente de peste 1%, atat pe plus cat si pe minus.
        http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

        Comment


        • Si cu toate astea se poate spune care este ce-a mai indicata benzina din punct de vedere calitativ ???

          Comment


          • veneam de la timisoara si pana la intrarea pe defileul jiului consumul a fost de 4.6

            nu toate loganele laureate cu calculator de bord au consum instant? nu toate laureate au calc de bord?
            Last edited by logan5; 16 September 2011, 08:18. Reason: Automerged Doublepost
            Logan laureat 1.2

            Comment


            • din 2006-2007, nu mai stiu exact, s-a scos functia de consum instant pentru ca anumiti giboni au facut reclamatii la dacia ca de ce le afieseaza consum de 30% cu acceleratia la podea in trepta 2 la 50 la ora ...
              in vre 130 km in bucuresti, preponderent seara, 8.6 % arata cb, mers batraneste dar nu subturat
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Prin "seara" te referi dupa ora 21:00 ca atunci se mai elibereaza. Am venit eu aseara din buzau si la ora 20:00 erau super cozi si la leul si la apaca.

                Comment


                • da, dupa 9, mers ca un tur al bucurestiului dar n-am stat decat la semafoare, cozi nema, cine zice ca scoate consum mic in aglomeratie mananca o paine !
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Am fost si eu la munte in acest weekend si am facut un consum total la masina.
                    Ruta: Constanta - Bucuresti(A2) - Regie - Ploiesti - Cheia - Brasov - Sinaia - Brasov - Rasnov - Brasov - Sighisoara - Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc - Lacul Sf. Ana - Sfantu Gheorghe - Brasov - Sinaia - Rasnov - Bran - Brasov - Fagaras - Cartisoara - Trasfagarasan - Curtea de Arges - Pitesti - Bucuresti(A1) - Constanta (A2).
                    Kilometrii - 1764 Km
                    Litrii Consumati - 129.5 L
                    Viteza Medie - 61.5 km/h
                    Consum - 7.3 L/100km

                    Consumul iniante de intrarea pe autostrada A1 la intoarcere era de 7.0 dar dupa ce am parcurs A1 si A2 cu 140-150km/h constant ca ma grabeam am ajuns cu un consum total de 7.3%

                    Tot drumul au fost 4 persoane in masina si porbagajul plin cu bagaje incarcat la refuz iar AC folosit ~50 din kilometrii.

                    Ma consider multumit de consum
                    Si pozele:
                    Attached Files
                    Intalniri Logan Club Constanta:
                    In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                    Ptr detalii : 0723.955.045

                    Comment


                    • eu am consum de 8.1 inafara si in oras de 8.6 sa fie cam mare ?

                      Comment


                      • Pentru oras e bun, iar pentru exterior depinde foarte mult cu ce viteza mergi ... daca mergi tare .. e consum normal .. daca nu .... e cam maricel.
                        Intalniri Logan Club Constanta:
                        In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                        Ptr detalii : 0723.955.045

                        Comment


                        • pai cam 100km 120 doar in depasiri si nustiu dece consuma asa mult benzina ii bag numai omv 95 si omv 100 ca sa mai curete motoru

                          Comment


                          • ieri am mers pe A2 constant cu 100 km/h de la lehliu la bucuresti 2 persoane.
                            am resetat BC si timp de 20-30 de km am stat cu afisajul numai pe consumul mediu care varia intre 5.3-5.5 in functie de gradul de inclinare dupa care s-a stabilizat pe 5.3

                            Tot saptamanile trecute am mers numai prin Bucuresti aproape un plin 50-53 de litri si peste 550-600 de km efectuati fara a reseta BC'ul ... consum 8.5% viteza medie 22 km/h mers prin toate conditiile de trafic din Bucuresti

                            Sunt oarte multmit de aceste valori

                            Comment


                            • Originally posted by cosmin_BR View Post
                              eu am consum de 8.1 inafara si in oras de 8.6 sa fie cam mare ?
                              mai schimba si a V-a in regim extraurban
                              sigpic

                              Comment


                              • Consum de 9.5-9.6 % in oras scos de un 1.6 8v, Euro 5 (in rodaj) e ok ?! ) pe mine ma sperie.
                                PH2 BlackLine 1.6 8v.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google