Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by BRUTUSANF
    cred ca la consum se putea si mai bine in afara la 1,6 incerca sa apesi doar cat sa mergi constant si vei scoate chiar sub 6,5 afara
    Se poate dar atunci ai o viteza medie mai mica. Si oricum nu e chiar afara deoarece ai localitati multe si in plus mai ai si obstacole gen carute sau coloane tiruri care inevitabil te fac sa iesi din ritm.

    Pe autostrada intr-adevar scoti un consum bun ...
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #47
      da si drumuri proaste corect oricum este bine si asa,dar in oras cat ai ?
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #48
        Originally posted by BRUTUSANF
        da si drumuri proaste corect oricum este bine si asa,dar in oras cat ai ?
        9.3-9.7l/100, mers nici prea incet dar nici prea tare (de obicei in ritm cu traficul)

        Am facut un test, am mers foarte lejer (demarari usoare si viteza nu mai mult de 40-45km/h) vreo 200Km in oras (bineinteles nu am mers ca nebunul 200km intr-o zi ) si am scos 8.5-8.7l/100. Dar chiar era enervant genul acela de condus si presupun ca am enervat si pe altii.

        Daca o conduci bine si masina are un consum bun. Daca te iei la intreceri la semafoare si accelerezi in coloana (pe 5-10 m) si pe urma franezi brusc atunci sare si de 11-12l/100. Un amic are tot ca a mea masina si are consumuri de 11.5-12l/100 dar conduce agresiv in oras.

        Parerea mea este (dupa 7500Km de condus Logan) ca motorul are un consum acceptabil, pentru tehnologia care o are (sa nu uitam este din 1997). Depinde de sofer cel mai mult.
        Dar asta cred ca este o regula general valabila la toate masinile.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • #49
          atunci m-am linistit la masina mea ,este de 1,4 (sper sa nu fie off topic doar pt ca am un motor mai mic)si am si eu la fel in oras cam la fel 12l ,deci cam asta este consumul mai in forta
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • #50
            Originally posted by andreea13
            Salut! M-am trezit si eu sa ma laud cu consumul ff mic....Weekendul trecut am facut un drum pana la Constanta, plecare din Bucuresti pe la 3 si jumatate dimineata, autostrada pustie....mers constant 120/h, 2 persoane in masina fara bagaje, masina avea cand am plecat din Bucuresti 1200 km ( o am de o luna jumate ), model 1,6, 8V, 90 cp, ABS Plus. Consumul l-am facut "batraneste"...am resetat kilometrajul si dupa 200 de km m-am oprit sa vad cat a consumat...si surpriza!! dupa 200 km mersi la stilul de mai sus..a consumat..10 L....a compensat la intoarcere cu cozile de la iesirea din Mamaia si cu aglomeratia de pe autostrada duminica la ora 7 seara...consum mediu dud intors Bucuresti - Mamaia...544 Km cu 35 L - 6,4/100km.
            Daca ati resetat calculatorul, acesta incepe sa arate consumul real dupa vreo 300Km. asa se explica cei 6,4/km.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Adriann
              Daca ati resetat calculatorul, acesta incepe sa arate consumul real dupa vreo 300Km. asa se explica cei 6,4/km.
              da corect in momentul in care vii de pe autostrada sa nu credeti ca veti avea acelasi consum si in oras ,trebuie resetat cb si intr-o limita de km o sa aveti pe cel real nu cel care a fost pe autostrada ,incercati asa si o sa vedeti sau daca stati mult in trafic o sa observati cum incepe sa creasca
              "cromul este placerea mea"
              "cui nu-i place , valea"

              Comment


              • #52
                Am revenit cu informatiile legate de consum. In weekendul acesta am facut din nou drumul Timisoara - Bumbesti-Jiu cu urmatoarele rezultate:

                Distanta: 525Km
                Consum mediu: 6.5L/100 (pe CB) si ~6.6L/100 (mi-a iesit facand calculul pe hartie cu ce arata CB la nivel carburant rezervor)
                Viteza medie: 70.4Km/h

                De data aceasta am condus mai linistit. Accelerari mai bruste in depasiri (acolo n-ai ce face) si in rest accelerari usoare.

                In masina eram doar eu si inca vreo ~100kg => total: 198Kg.

                P.S.: am testat pe un Logan cu Consum Instant, motor 1.6MPI 8v, la 110Km/h vitezometru (viteza reala 104Km/h) consum instant 5.7L/100
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #53
                  este foarte bine
                  "cromul este placerea mea"
                  "cui nu-i place , valea"

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by BRUTUSANF
                    atunci m-am linistit la masina mea ,este de 1,4 (sper sa nu fie off topic doar pt ca am un motor mai mic)si am si eu la fel in oras cam la fel 12l ,deci cam asta este consumul mai in forta
                    Si eu m-am linistit ca am facut 103 km de oras cu 2 liniute (de benzina) adica cam 11% si credeam ca are masina ceva. Nu am mers foarte agresiv (mai rar) dar alta-i buba la mine. Merg, opresc(motorul), iar merg iar opresc nu mai are timp sa se incalzeasca si se stie ca mersul in afara regimului termic optic are consum mare dar nu am ce face. Cred ca 50 de km din cei 103 sunt parcursi cu motorul rece.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #55
                      eu am fostacu vreo 3 luni la mare..cu al meu 1.6 abs plus si am mers...cam 160-165......si va spun..era insetata rau
                      sigpic
                      "BRABUS" STYLE

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by matheo66c
                        eu am fostacu vreo 3 luni la mare..cu al meu 1.6 abs plus si am mers...cam 160-165......si va spun..era insetata rau
                        pai la viteza aia este normal sa consume
                        "cromul este placerea mea"
                        "cui nu-i place , valea"

                        Comment


                        • #57
                          Uf...ce mi-ar fi placut un 1.6 ...Merg mult la drum lung. Trage si mai bine si consuma si mai putin la viteze mari
                          Dar ''va fac'' in oras...la consum desigur )

                          Comment


                          • #58
                            Eu am avut o Nova inainte care papa binisor asa ca eu sunt multumit de Loganul meu 1.6,sunt obisnuit cu cifre din astea.Pt mine consumul e pe locul 2
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • #59
                              da si mie imi pare rau ca nu mi-am luat de 1.6 era mai puternic si la consum mai bine dar asta este poate ma reprofilez
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • #60
                                Eu intentionez sa o schimb,sper in vara sa am cu ce ma lauda
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google