consumul la berlina 1.5 dci care ar trebui sa fie cel mai scazut

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consumul la berlina 1.5 dci care ar trebui sa fie cel mai scazut

    eh, la mine nu e chiar asa!

    mi-am cumparat logan 1.5 dci berlina la indemnul rudelor care deja il aveau si atras de consumul mic
    primi 2-300 km imi indica consum mediu 5.7 (mers cam numai inn ploiesti)
    dupa ce am montat alarma am plecat de acolo cu un consum mediu de 13.5 !?
    m-am intors dupa cateva zile sa vad daca nu cumva au legat vreun fir gresit si mi-au zis ca e ok sa mai merg ca isi revine
    unu mai destupat mi-a zis sa-i fac plinu sa merg 100 km si sa completez cu motorina sa vad cat intra. am sacrificat prima de craciun si am bagat plinu(atentie, mi-au intrat 64 de litri!!!) am mers suta in oras si mi-a intrat 7 litri, iar la 100 facuta pana la intrarea in bucuresti mi-a intrat 5.5 litri. cred ca mai sigur de atat nu aveam cum sa verific.
    oricum, mi se pare cam mult...ma oftica un unchi ca lui in afara nu-i mananca mai mmult de 4.5 iar in oras de 5.5 si nu ar fi singurul...sfatuiti-ma!

  • #2
    Cati km are masina?Dupa 3000-5000 km se regleaza consumu
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Bun venit pe forum!
      S-ar putea ca la service cand ti-au montat alarma sa ti-o fi resetata computerul de bord si pe distanta scurta asta e consumul.
      Motorul este inca in rodaj si de-aia consuma atat.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Dap,dar nu stiu daca se reseteaza computerul cand scoti borna de la baterie...
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          Pai nu neaparat, poate au vrut aia sa vada cum merge CB-ul si din greseala l-au resetat.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Dap,da el se referea la consumul de 5.5,eu zic ca este o chestie de rodaj,asta daca ai mai putin de 3000-5000 km ...
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              computerul se reseteaza si cand vrea muschiul lui. fara sa se umble la baterie, alarma, etc.
              important e cati km are masina si daca acele consumuri sunt facute acum iarna.
              de cand a venit frigul (daca pot numi frig cum e acum afara) mie imi arata un consum mediu de 6.6 in ultimii 800 km. mare parte sunt facuti in buc in aglomeratie iar de acasa si pana la munca abia se incalzeste motorul. vara nu am sarit de 6 in buc in aceleasi conditii de trafic.

              consumul ala mediu de 13.5 e afisat dupa ce s-a resetat computerul.
              ca sa ai un consum mediu relevant trebuie sa il faci pe distanta mai mare (100 km e putin). calculeaza la un 500 km. iar daca masina e noua asteapta sa iesi din rodaj si dupa aia gandeste-te la consum.
              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
              10.000 km - 22.01.2007

              Comment


              • #8
                Originally posted by Cristi_Xp
                Cati km are masina?Dupa 3000-5000 km se regleaza consumu
                in prezent are 850 km. am vazuit ca si in carte zice ca performantele se ating dupa 3000 km dar cum de a fost posibil ca la inceput sa arate max 5.7 mers numai in oras iar dupa ce am montat alarma sa sara in aer ? la tine cum au evoluat lucrurile?

                Comment


                • #9
                  Simplu,cum zicea lumea mai sus..ti-a fost resetat calculatorul,sau s-a resetat de unul singur ca se mai intampla.Si tu probabil te-ai uitat la cativa km imediat dupa ce ai plecat de la ei...unde ti-a aratat consumul acela,care era de fapt un consum pe 1-2 km,ca asa face...pleaca de la mult..si tot scade...
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    da, km i-am facut iarna, am cumparat masina pe 5 decembrie 2006...
                    problema e ca in familie mai sunt 2 loganuri 1.5 dci unul are 4 luni iar altul 6 luni. la ambele(le-am condus si eu) nu sare consumu mediu de 5.5 indiferent de zona, stil de condus etc. asta ma cam supara

                    Comment


                    • #11
                      Pentru linistea ta, reseteza computerul de bord, mergi 4-5 km si uita-te care e consumul mediu.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Faza cu resetarea calculatorului mi se intampla si mie is doar atuncea cand stau cu contactu in pozitia accesorii (A) mai mult timp (la mine numa asa mere mp3-playeru) si ii dau direct cheie.

                        PS: Daca il readuc la pozitia OPRIRE si ii dau cheie nu se mai reseteaza
                        ...de doi lei :p

                        Comment


                        • #13
                          Sau mai zicea cineva ca se reseteaza din cauza frigului.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            nu cred ca are frigul legatura cu resetarea,este o chestie de la alimentare cred
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by amedeo
                              da, km i-am facut iarna, am cumparat masina pe 5 decembrie 2006...
                              problema e ca in familie mai sunt 2 loganuri 1.5 dci unul are 4 luni iar altul 6 luni. la ambele(le-am condus si eu) nu sare consumu mediu de 5.5 indiferent de zona, stil de condus etc. asta ma cam supara
                              stai linistit am resetat ieri kilometrajul am mers in jur de 50km si am avut un consum mediu 5.1 mediu, iar in afara mi-a aratat chir si 4.4, am doar 1700km rulati

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google