Modificare Turbina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificare Turbina

    Am anulat turbina si as dori sa stiu daca poate fi inlocuita cu un electroturbocharger. Ma puteti ajuta cu parerile voaste?(Nu ma loviti tare!)

  • #2
    nu poate fi inlocuita .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      de ce ai facut asta ?
      MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

      Comment


      • #4
        probabil s-a stricat .
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          Originally posted by taxista View Post
          Am anulat turbina si as dori sa stiu daca poate fi inlocuita cu un electroturbocharger. Ma puteti ajuta cu parerile voaste?(Nu ma loviti tare!)
          agh ! agh!abcdefghijklmnoprstuvxyz1234567890 am toate tastele))
          mai nenica!! poti pune si un aspirator; important e sa nu depasesti presiunea maxima admisa!! pe admisie cu ceas de presiune AEM (boost); presiunea masurata trebuie sa fie maxim 0.9 bari. adica aici wastergate-ul trebuie sa deschida o supapa si sa elibereze suprapresiunea pentru a proteja motorul.
          poti sufla si cu gura daca te tin plamanii

          Comment


          • #6
            mentionez ca nu ma pricep prea bine la mecanica ,am recurs la aceasta metoda in urma unei reconditionari nereusite iar acum ma sacaie o jena financiara ,as dori mai multe idei pt. a compensa lipsa turbinei multumesc anticipat.

            Comment


            • #7
              nu ai cum , cauta ca pe forum , se vindea una la 8 mil .
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #8
                Originally posted by taxista View Post
                Am anulat turbina si as dori sa stiu daca poate fi inlocuita cu un electroturbocharger. Ma puteti ajuta cu parerile voaste?(Nu ma loviti tare!)
                Concret, ce operatiuni ai efectuat ca sa anulezi turbina?

                Ce ai facut cu axul?

                Dar cu teava care asigura ungerea turbinei? Ai obturat-o?

                In principiu, nu prea o poti inlocui decat cu o turbina similara, originala sau aftermarket.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by taxista View Post
                  mentionez ca nu ma pricep prea bine la mecanica ,am recurs la aceasta metoda in urma unei reconditionari nereusite iar acum ma sacaie o jena financiara ,as dori mai multe idei pt. a compensa lipsa turbinei multumesc anticipat.
                  nu va jucati cu reconditionatul. daca reconditionati turbine sau injectoare pentru acest motor este o loterie. si diferenta nu este asa mare intre o turbina reconditionata si una noua. eu mi-am luat turbina noua de la unu de prin cluj care cica sunt facute pe la nemti. am dat pe ea asta primavara 1200ron si de atunci nu mai am nicio problema la motor. o turbina defecta iti baga ulei in admisie si pa injectoare. de aici rezulta calamina de pe ele.
                  vezi ca gasesti si prin autovit la 1000ron turbina da vezi sa nu cumva sa fie chinezarie.

                  Comment


                  • #10
                    am scos axul si turbinele le-am inlocuit cu un surub in locul conductei de ulei am pus un dop facut la strung dar dupa aceasta operatiune motorul consuma mult ulei nu stiu cauza exacta.

                    Comment


                    • #11
                      Pai, daca nu curge pe la turbina, atunci mai ramane sa vezi daca nu sunt pete de ulei pe la filtrul de ulei sau pe la termoflot. In caz contrar, s-ar putea segmentii raclori si/sau simeringurile de la supape sa fie duse.

                      Comment


                      • #12
                        taxista orice inventie are costu ei asa ca cumpara ulei pana ajungi la pretu pe care-l dadeai pe o turbina ca cei care au puso acolo au puso ei cu un scop nu??

                        taxista orice inventie are costu ei asa ca cumpara ulei pana ajungi la pretu pe care-l dadeai pe o turbina ca cei care au puso acolo au stiut ei de ce o pune
                        Last edited by nikuniku; 13 December 2010, 21:27. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          mai gasesti si pe auto avariate

                          Comment


                          • #14
                            n-are voie sa consume ulei ! chiar daca ai anulat turbo , cel mai probabil iti curge , poate nu ai obturat bine conductele. Cati km are masina?

                            Comment


                            • #15
                              @nikuniku: turbina nu-i pusa acolo cu scopul de a avea o ramificatie pe traseul de ulei...chiar si cu turbina anulata, daca anularea s-a facut corect, nu are voie sa haleasca ulei.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google