Nu Trage Si Scoate Mult Fum Negru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Tot problema asta o am si eu.Am schibat turbina noua si nu trage si scoate fum negru.Turbina am schimbat-o deoarece cea veche fluiera.Am fost la service Dacia in Constanta si mi s-a spus ca ar fi de vina axul turbinei prea greu si nu intra decat dupa 3500 de rotatii.Meseriasi.))))

    Comment


    • #17
      serios asta e chiar misto!! adica??? de obicei turbina ar trebui sa fluiere cu cat e mai cutrata cu atat se aude mai bine si mai clar(astept proba contrarie)...la mine fluiera chiar de la 1700-2000=> a fost o perioada in care dabia se auzea turbina pe 2500-3000 si foarte putin...am mers un pci mai turat o perioda si acum e ok...inca ceva poti chiar tu sa verifici axul turbinei=> dai jos filtrul de aer furtunul de la admisie turbina si usor cu mana curata invarti de ax...poti si verifica daca are JOC in ax...oricum un pic de joc are de noua (asta am observat la 3 turbine noi in magazin) . ideea e nu e bine sa te lasi furat de service...dar daca vrei u s-o schimbi nu ai decat.

      pt cei care schimba duzele injectoarele trebuiesc recalibrate => DDT2000 ai un test care se numeste Leak test detection ....cautati pe forum s-a mai vorbit...
      Last edited by sacalu009; 7 October 2011, 10:19. Reason: cumpletare

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google