Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sau lamurit baieti cu benzinare ca vad ca muriti de grija noastra !

    Comment


    • stati linistit ca nu mor de grija nimanui.
      ma gandeam si eu ca in carte nu scrie,atat.
      ce-ar fi sa sunati la vocea clientului si sa-i intrebati,sunt curios ce-ar raspunde.
      mi se pare corect daca voi credeti ca e bine asa,fiecare face ce vrea cu scula lui.gusturile nu se discuta.
      bafta in continuare.

      Comment


      • Oficial, nici nu se pune problema unui astfel de tratament. Oficial, nici nu sunt probleme cu injectiile la Dci-uri.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Tot oficial e buna motorina de la pompa si cu toate ca au alimentat doar din peco, sunt destui de multi cu probleme la injectie.

          Comment


          • Originally posted by COS.T View Post
            stati linistit ca nu mor de grija nimanui.
            ma gandeam si eu ca in carte nu scrie,atat.
            ce-ar fi sa sunati la vocea clientului si sa-i intrebati,sunt curios ce-ar raspunde.
            mi se pare corect daca voi credeti ca e bine asa,fiecare face ce vrea cu scula lui.gusturile nu se discuta.
            bafta in continuare.
            Cred ca nu ai inteles nimic din ce sa scris pe aici ,in nici un caz nu sa pus problema ca noi bagam ulei pt. ca aia de la renault au sistemul de injectie prost facut ,daca ai fi citit atent ai fi realizat ca noi cu DCI facem combinatia asta cu ulei din cauza motorinei (euro5) sa discutat acesta problema dar pe tine oricum nu te intereseaza ca nu alimentezi cu motorina !

            Comment


            • pe mine ma intereseaza dar vad numai speculatii si nimic concret care sa ma faca sa pun 2T in motorina. vad ca preponderent baietii care pun ulei se bucura ca n-a patit nimic masina. pai sigur n-ar pati nimic de la ulei 2T daca n/ati mai pune. sunt masini care au mers 1-2 sute de mii fara ulei. crede'i ca daca le puneau mai mergeau 2 sute de mii ?! asa se pune problema.
              normal ca daca pui in masin[ noua va merge bine pt ca fiind noua oricum ar fi mers bine eu as vrea sa vad un "inainte si dupa". sau si mai bine un test cu 2 motoare noi duntre care unul va merge cu 2T si unul fara.
              nu s-a gasit nimeni sa faca ?

              Comment


              • Studiaza cum functioneaza pompa de inalta presiune si ai sa vezi la ce ajuta.
                Injectoarele se reconditioneaza relativ usor, pompa nu prea.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  pe mine ma intereseaza dar vad numai speculatii si nimic concret care sa ma faca sa pun 2T in motorina. vad ca preponderent baietii care pun ulei se bucura ca n-a patit nimic masina. pai sigur n-ar pati nimic de la ulei 2T daca n/ati mai pune. sunt masini care au mers 1-2 sute de mii fara ulei. crede'i ca daca le puneau mai mergeau 2 sute de mii ?! asa se pune problema.
                  normal ca daca pui in masin[ noua va merge bine pt ca fiind noua oricum ar fi mers bine eu as vrea sa vad un "inainte si dupa". sau si mai bine un test cu 2 motoare noi duntre care unul va merge cu 2T si unul fara.
                  nu s-a gasit nimeni sa faca ?
                  Exista o vorba, intr-un film de mare arta, romanesc, in care spune asa: "Noi urmarim sa nu fim urmariti"! De ce nu te duci la Dacia si-i intrebi pe inginerii de acolo? E mai simplu decat sa studiezi, nu ?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Nu cred ca o sa-ti spuna nimeni concret ca a avut la reparat 156 de masini care au pus ulei si 2563 care nu au pus nimic in motorina. Sau invers. Poate daca ai cunostinte pe la Dacia. Oricum mi se pare hilar sa te duci la ei cu probleme la injectie si sa le spui franc in fata ca doar ai adaugat ulei 2t si tot nu ai scapat de bai. In sensul ca au vreo statistica reala sa aiba ce sa-ti confirme. Asa ca degeaba astepti pe cineva care a facut comparatie intre a baga sau nu, in 2 motoare, de noi, cand nici cei care le-au proiectat nu au cum sa faca o statistica.
                    Deci, pana la urma totul se rezuma la cateva cuvinte:
                    daca vrei pui, daca nu, nu.
                    Scuzati lungimea postului.
                    Last edited by Fyrestarter; 16 July 2012, 10:32.

                    Comment


                    • Originally posted by Fyrestarter View Post
                      Deci, pana la urma totul se rezuma la cateva cuvinte:
                      daca vrei pui, daca nu, nu.
                      Ma bucur ca sunteti mult mai indulgenti decit cei ce spun "crede si nu cerceta"!

                      Comment


                      • Normal. Nu suntem aici pe post de popi. Am 2 colegi de serviciu care s-au convins singuri dupa ce le-am spus de treaba cu uleiul. Au incercat si de atunci tot pun. Unul are Opel iar celalalt Logan. Doamne ajuta...
                        Last edited by Fyrestarter; 16 July 2012, 21:49.

                        Comment


                        • s-au convins de ce ? asta nu inteleg... ce au observat ?

                          Comment


                          • Motorul este mai silentios. Si unul zicea ca trage mai bine. Eu nu am observat asa ceva.

                            Comment


                            • intr o anumita situatia am auzit un director de la o reprezentanta Dacia spunand ca ei nu pot decat sa se bucure ca pica injectoarele si pompele.

                              injectoarele si pompele de Logan nu au absolut nici o problema.....pica din cauza noastra sa suntem citez : "dobitoci fiindca bagam motorina de pe centura ", sau se baga fel si fel de uleiuri si amestecuri in motorina.

                              noi ne bucuram fiindca este 80 milioane setul de injectoare cu tot cu pompa.

                              am zis ca nu e adevarat, ca e de pe alta lume

                              Comment


                              • Pro ulei:
                                - scade probabilitatea sa se infunde injectoarele si sa se distruga pompa de motorina
                                Contra ulei:
                                - posibila infundare a catalizatorului.
                                Pai daca punem in balanta, ce varianta iese castigatoare?
                                Nu ca as avea eu diesel in care pun, caci momentan nu mai am si nici n-am pus, insa daca as avea dubii ca motorul n-ar tine, i-as pune instant, caci raul ce poate rezulta in urma folosirii uleiului, este foarte mic.

                                PS: orice motor poate arde uleiul, inclusiv cel non miscibil (4t). Doar ca iese un fum albastru, si stiti prea bine situatiile cand apare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google