Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu pica neaparat injectoarele, dar la mers subturat se infunda diuzele.

    Comment


    • Nimeni nu sa plans de injectoare cu diuze infundate ci de diuze uzate. Intre diuze infundate si diuze uzate este un pic de diferenta.
      I HAVE A !sigpic
      fara linkuri externe in semnatura

      Comment


      • atunci mergi cu ea subturat, cat vrei.
        si Manzatu, ing. sef de service la dacoserv militari, mi-a atras atentia sa nu merg subturat cu ea. nu cred ca sunt doar legende.
        daca vrei, iti dau nr lui de tel ca sa intrebi. sau intreaba la un service dacia de pe langa tine.
        Last edited by B997NDL; 17 March 2013, 18:09.

        Comment


        • Eu am folosit pana acum ulei 2t doar in masini noi de la 0 km.

          Am luat de curand un Clio dci cu 95 mii km si nu stiu ce sa fac.
          Sa bag asa direct sau sa ii fac o curatare a sistemului de injectie si sa bag dupa.

          Astept niste pareri. Multumesc

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • ce are daca bagi de acum _? chiar daca are span deja, nu mai face altul, daca admiti ca sistemul functioneaza, si oricum ii prelungeste viata.
            eu nu prea cred in ulei 2T, si nici nu cred ca un clio are aceleasi probleme ca loganul.

            Comment


            • Ma gandesc sa nu se amestece uleiul cu spanul intr un mod nefericit.
              Cred ca o sa ii bag asa. Imi este frica sa imblu in ea pt ca mai mulr rau pot sa ii fac.

              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

              Comment


              • repet, nu cred ca e aceeasi pompa de motorina. fa-ti un cont la renault si vezi ce zic baietii. dar sincer, ma indoiesc ca le cad injectoarele ca la logan 2004-2006. nici cu ph 2 n-am auzit multi sa se planga. cred ca psihoza a ramas de la primele dci-uri

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  atunci mergi cu ea subturat, cat vrei.
                  si Manzatu, ing. sef de service la dacoserv militari, mi-a atras atentia sa nu merg subturat cu ea. nu cred ca sunt doar legende.
                  daca vrei, iti dau nr lui de tel ca sa intrebi. sau intreaba la un service dacia de pe langa tine.
                  Nu am scris nicaieri ca e bine sa mergi subturat.
                  Inginerul stie ce zice doar ca tu nu ai inteles bine. De la subturare se depune funingine pe traseu, pe paletii turbinei etc. Dar inca nu am auzit injectoare cazute de subturare.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • Ba e aceeasi pompa doar ca filtrul de motorina este diferit- mai eficient si nu trage aer(mai ales pe la senzorul de apa).

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      repet, nu cred ca e aceeasi pompa de motorina. fa-ti un cont la renault si vezi ce zic baietii. dar sincer, ma indoiesc ca le cad injectoarele ca la logan 2004-2006. nici cu ph 2 n-am auzit multi sa se planga. cred ca psihoza a ramas de la primele dci-uri


                      Stai linistit, toate dci-urile de 65cp, 68cp si 85cp sunt la fel!!! nu e absolut nici o diferenta. Sunt dci-uri de 65cp care au apucat si 200.000km fara nici o interventie, la fel cum sunt si unele de 85cp care la 35.000 km le-au picat injectoarele. Concluzia...cum iti este norocul.

                      Doar 1.5dci euro5 de 75cp si 90cp sunt diferite, iar timpul isi va spune cuvantul si in cazul lor.

                      B997NDL
                      ... injectoarele ca la logan 2004-2006...
                      Motorul 1.5DCI a aparut prima oara pe logan la sfarsitul anului 2005, nicidecum 2004.
                      Last edited by florin.fanatik; 17 March 2013, 22:00.
                      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                      Comment


                      • ma rog... as fi curios sa se faca un poll, sa vad catora de aici le-au cazut injectoarele. oare de ce nu s-a facut ? ca in rest s-au facut pentru toate...

                        Comment


                        • Acum cateva zile am fost la MOL si nu am mai gasit ulei 2T Sprint Dynamic in bidon verde. Am gasit in schimb ulei 2T MOL garden, cu aceleasi caracteristici adica Jaso FD. E bun? Ma gandesc ca e acelasi lucru.

                          Comment


                          • nu stiu ce sa zic despre uleiul de 2 T dar se pare ca este doar placebo... m-a lasat iar injectia si culmea tot cam 90k m-a tinut si prima data cand nu am folosit ulei 2t... deci.... aaaaaaa am acum aprox 180k si am mai reparat odata injectoarele...
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Adica, ai mers 90000 fara 2T si apoi ai reparat injectoare, si dupa asta inca 90000 folosind ulei, si s-au stricat iar? Poate ne poti da cateva detalii suplimentare.
                              In cei 90000 km cu ulei 2T:
                              - ai pus sau nu la fiecare plin?
                              - in ce proportie ai pus?
                              - ce tip de ulei ai pus?
                              - ai folosit motorina de la pompa sau din alte surse?

                              Multumesc.

                              Comment


                              • S-au defectat toate patru sau doar unul, doua?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google