Consum Eronat Consum 0.0 Si -.-

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Eronat Consum 0.0 Si -.-

    Salut

    Am un logan 1.5 dci din 2006 cu 170000km la bord.
    De acum 10000km , am inceput sa am probleme cu injectoarele , tzacanit , oprit la relanti, oprit in mers , etc.
    Nu fac taxi , mai merg in provincie la rude si zilnic 40km pana la serviciu , deoarece lucrez in otopeni si eu locuiesc in cartierul Berceni...

    Cumva tot in perioada asta - ultimii 10000km - am inceput sa am urmatoarea problema : uneori la frana de motor consumul instantaneu arata 0.0
    , si imi blocheaza si indicatorii alaturati : consumul in l/100km si nr de km estimati ca mai pot fi parcursi , care imi arata exact asa -.-
    De regula cand arata asta , la scurt timp incep sa tzacane injectoarele si se opreste.

    Va rog sa imi spuneti daca stie cineva de ce se intampla asta si daca rezolv cu injectoarele ar rezolva si asta. Poate am probleme la calculatorul de bord si de aia imi tzacane injectoarele uneori si se opreste...

    PS: zilele trecute am scos bateria cateva ore si cand am pus-o a plecat cu totul de la zero. Dupa o saptamana aveam 2 lniute si imi aproxima atunci cand arata ceva acolo ca mai pot sa merg 4561 de km... evident aveam dupa o saptamana un consum de 0.2/100km

    Multumesc

  • #2
    pai in frana de motor ai consum 0 asa trebuie sa-ti arate

    Comment


    • #3
      si mie in frana de motor scade pana ajunge la 0.0, tu cumva resetezi informatiile din bord chiar in timpul ala?
      daca da, d.aia iti estimeaza autonomia mult mai mare decat cea reala, iar injectoarele nu au treaba cu ceasurile de bord. posibil, cum ai zis si tu, problema sa fie din calculator, recomand un tester, e bucurestiul plin!
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by shomeru View Post
        Salut

        Am un logan 1.5 dci din 2006 cu 170000km la bord.
        De acum 10000km , am inceput sa am probleme cu injectoarele , tzacanit , oprit la relanti, oprit in mers , etc.
        Nu fac taxi , mai merg in provincie la rude si zilnic 40km pana la serviciu , deoarece lucrez in otopeni si eu locuiesc in cartierul Berceni...

        Cumva tot in perioada asta - ultimii 10000km - am inceput sa am urmatoarea problema : uneori la frana de motor consumul instantaneu arata 0.0
        , si imi blocheaza si indicatorii alaturati : consumul in l/100km si nr de km estimati ca mai pot fi parcursi , care imi arata exact asa -.-
        De regula cand arata asta , la scurt timp incep sa tzacane injectoarele si se opreste.

        Va rog sa imi spuneti daca stie cineva de ce se intampla asta si daca rezolv cu injectoarele ar rezolva si asta. Poate am probleme la calculatorul de bord si de aia imi tzacane injectoarele uneori si se opreste...

        PS: zilele trecute am scos bateria cateva ore si cand am pus-o a plecat cu totul de la zero. Dupa o saptamana aveam 2 lniute si imi aproxima atunci cand arata ceva acolo ca mai pot sa merg 4561 de km... evident aveam dupa o saptamana un consum de 0.2/100km

        Multumesc
        Din ce spui aici pare a fi o defectiune interna a calculatorului de injectie, sau ceva contacte imperfecte in mufele calculatorului, e posibil ca injectoarele sa nu aiba nimic.
        O diagnoza ar fi binevenita.
        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

        Comment


        • #5
          Originally posted by shomeru View Post
          Salut

          Am un logan 1.5 dci din 2006 cu 170000km la bord.
          De acum 10000km , am inceput sa am probleme cu injectoarele , tzacanit , oprit la relanti, oprit in mers , etc.
          Nu fac taxi , mai merg in provincie la rude si zilnic 40km pana la serviciu , deoarece lucrez in otopeni si eu locuiesc in cartierul Berceni...

          Cumva tot in perioada asta - ultimii 10000km - am inceput sa am urmatoarea problema : uneori la frana de motor consumul instantaneu arata 0.0
          , si imi blocheaza si indicatorii alaturati : consumul in l/100km si nr de km estimati ca mai pot fi parcursi , care imi arata exact asa -.-
          De regula cand arata asta , la scurt timp incep sa tzacane injectoarele si se opreste.

          Va rog sa imi spuneti daca stie cineva de ce se intampla asta si daca rezolv cu injectoarele ar rezolva si asta. Poate am probleme la calculatorul de bord si de aia imi tzacane injectoarele uneori si se opreste...

          PS: zilele trecute am scos bateria cateva ore si cand am pus-o a plecat cu totul de la zero. Dupa o saptamana aveam 2 lniute si imi aproxima atunci cand arata ceva acolo ca mai pot sa merg 4561 de km... evident aveam dupa o saptamana un consum de 0.2/100km

          Multumesc
          spune-mi si mie daca ai rezolvat problema. am s eu aceasi problema. daca ai rezolvat da-mi si mie un beep la 0727139213 sa-mi explici ce ai facut sau scrie-mi pe sait. mc

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google