Trepidatie La Accelerare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepidatie La Accelerare

    Salutare tuturor.

    Am un logan 1.5 dci 65 cp.
    De curand am schimbat pipa de bieleta directie si amortizoarele pe fata. La primul drum in afara orasului a inceput sa apara o trepidatie destul de puternica la accelerare dupa 80 km/h. Se simte mai puternic daca accelerarea e mai puternica. La viteza constanta dispare aproape complet iar la decelerare sau franare nu se simte. Seamana cu tremurat de roti neechilibrate.
    Am echilibrat rotile, am facut geometria. Face exact la fel.

    Este posibil sa aibe legatura cu schimbarea bieletei sau a amortizoarelor? Inainte de asta nu trepida deloc.
    Va rog postati daca aveti vreo idee sau daca ati patit asa.

  • #2
    Incearca din nou sa strangi piulitele de la bielete si amortizoare. Poate ai uitat vreunul desfacut... Doamne ajuta...

    Comment


    • #3
      Originally posted by NastyLucke View Post
      Intrebare: Este posibil sa aibe legatura cu schimbarea bieletei sau a amortizoarelor? Raspuns: Inainte de asta nu trepida deloc.
      Mai mult ca sigur.

      Un prieten a facut o pana, a fost la vulcanizare si dupa aia a inceput sa simta trepidatii si boncanituri pe partea cu roata aia. Dupa o ora de discutii despre amortizoare, bucse si pivoti, am ajuns la masina lui si ce credeti? Am pus mana pe coarba si i-am strans prezoanele...

      Verifica si tu asta, macar sa tai de pe lista o posibilitate.
      Last edited by vitriol; 30 December 2012, 16:37.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru idei dar nu este de la vreun surub sau piulita nestransa. Face la fel. Se simte si la viteza constanta dar la decelerare sau franare dispare trepidatia. Cel mai rau este la accelerare. Oricum am mers azi 400 km si nu s-a rupt nimic dar trebuie descoperita problema.

        Am fost la service pentru verificare si nu au stiut ce sa imi spuna. Ci doar ca ar putea fi bieleta de la bara stabilizatoare, sau ceva de genu asta. Cica are un joc dar nu foarte mare. Sincer nu as vrea sa schimb ceva fara sa se rezolve problema pentru ca deja am dat bani aiurea pentru geometrie si echilibrat desi nu era cazul.

        Orice idee in plus e mai mult decat binevenita

        Comment


        • #5
          Asa face si a mea,cind demarez mai tare ajung la 80 incepe o mica trepidatie ce da impresia ca ar fi de la cauciucuri.pe la 90 dispare, am pus cauciucuri de iarna nu sa schimbat nimic,nu am jocuri nu se aud bocanituri,nu am schimbat nimic, asa am facut mai bine de 30 000km a inceput pe la 100 000km.

          Comment


          • #6
            Nu mai are nimeni vreo idee?

            Comment


            • #7
              Bieleta antirasturnare, sau tampon motor stanga?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                amortizoarele sunt ok ? vezi sa nu fie ceva stramb , am un prieten caruia la 60 de km/h ii trepida rau masina de la amortizoarele fata

                Comment


                • #9
                  Si cum a rezolvat problema? Ce anume poate fi stramb?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google