Taxă[Timbru] Mediu 2013 - Date Tehnice Logan 1.5 DCi 65cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxă[Timbru] Mediu 2013 - Date Tehnice Logan 1.5 DCi 65cp

    Salut și bine v-am găsit, este primul meu post pe forum!


    Intenționez să cumpăr un Logan 1.5 dCi din 2006, înmatriculat în România în 2006, de la primul proprietar.

    Astăzi s-a definitivat proiectul de lege care reglementează această taxă sau timbru de mediu.

    Proiectul îl găsiți aici: http://media.moneyweb.ro//other/201301/proiect-ordonanta-timbrul-mediu-1_36275200.pdf


    Pentru a calcula taxa am nevoie de norma de poluare(care am înțeles că este Euro 3 pt. acest motor) și de nr. de grame de CO2 emise per km(aceast detaliu nu îl cunosc și v-aș ruga să mi-l spuneți).

    Capacitatea cilindrică pt. acest motor este de 1461 cm3? Oricum, conform noii ordonanțe, capacitatea cilindrică se ia în calcul doar pt. mașinile non-euro, euro 1 și 2.

    Ca idee, înainte, conform unor calculatoare online, taxa pt. această mașină, pe care aș fi dat 2500E, ar fi fost de aprox. 1800E, deci practic nu o mai cumpăram. Sunt curios cât o să iasă acum.

    Mulțumesc și numai bine!

  • #2
    conform interviului pe care l am vazut la tv
    co2 il poti gasi dupa spule domnilor de la nivel inalt in carte ....
    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

    Comment


    • #3
      doar la masinile mai noi e trecut co2 in civ. la loganurile de prin 2006 sigur nu e.
      internal combustionizer

      Comment


      • #4
        Daca nu e trecuta in CIV, emisia de CO2 trebuie determinata la RAR. Probabil cozile se vor intinde pana in Jermanica. Am un prieten la RAR, iar o sa munceasca si duminica, si abia o sa aiba timp la vara de o vacanta prin Franta, din cotizatiile romanilor ce vor masini. Asta e Romania.
        Last edited by mr.K; 23 January 2013, 22:29.

        Comment


        • #5
          Guvernul a definitivat forma de calcul a noului timbru de mediu. Pentru vehiculele Euro 4 şi Euro 3, costurile înmatriculării cresc cu până la 10 procente, dar există reduceri de până la 90% pentru Non-Euro, Euro 1 şi Euro 2.


          este formula si pt masinile fara co2 trecut in civ. doar daca nu esti de acord, te duci la rar.

          Pentru automobilele fără emisii CO2 trecute în CIV, formula este următoarea:

          [E x D x (100 -C)]/100, unde:

          C = cota de reducere a timbrului de mediu;
          D = cilindreea – capacitatea cilindrica;
          E = timbrul de mediu.
          in link sunt restul detaliilor.
          internal combustionizer

          Comment


          • #6
            Originally posted by nandu View Post
            Salut și bine v-am găsit, este primul meu post pe forum
            Intenționez să cumpăr un Logan 1.5 dCi din 2006, înmatriculat în România în 2006, de la primul proprietar.
            Proiectul îl găsiți aici: http://media.moneyweb.ro//other/201301/proiect-ordonanta-timbrul-mediu-1_36275200.pdf

            Pentru a calcula taxa am nevoie de norma de poluare(care am înțeles că este Euro 3 pt. acest motor) și de nr. de grame de CO2 emise per km(aceast detaliu nu îl cunosc și v-aș ruga să mi-l spuneți).
            Capacitatea cilindrică pt. acest motor este de 1461 cm3? Oricum, conform noii ordonanțe, capacitatea cilindrică se ia în calcul doar pt. mașinile non-euro, euro 1 și 2.
            Ca idee, înainte, conform unor calculatoare online, taxa pt. această mașină, pe care aș fi dat 2500E, ar fi fost de aprox. 1800E, deci practic nu o mai cumpăram. Sunt curios cât o să iasă acum.

            Mulțumesc și numai bine!
            Colega si colegi;avem deja aici, un topic despre taxa de timbru si tot ce tine de ea. Considerati ca e alta tema ce discutati voi aici?
            Last edited by IancuMIC; 23 January 2013, 22:55.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google