Raport Turatie/viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raport Turatie/viteza

    Ce turatie pot avea la 40 km/ora in treapta 2 la un kangoo 1,5 dci 65 cp? dar la 55-60 km/ora in treapta 3, 70 km/ora in 4 si 90 km/ora in v ? asa v-as multumii celor care raspundeti, ca nu am turometru la el si stiu ca trebuie sa merg mai turat un pic si nu stiu exact cum ma duc.Dupa cum se vede mai sus cam asa schimb eu treptele.( ma gandesc ca si alte modele cum e si loganul, clio, megan-ul cu aceeasi motorizare au rapoartele la fel)

  • #2
    In treapta a 2-a la 40km/h ai ~2400 rpm.
    In treapta a 3-a la 50km/h ai ~2000 rpm, la 60km/h ai ~2400 rpm.
    In treapta a 4-a la 70km/h ai ~2100-2200 rpm.
    In treapta a 5-a la 90km/h ai ~2000-2100 rpm.
    Last edited by florin.fanatik; 12 December 2013, 21:18.
    sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

    Comment


    • #3
      Merci, cam asa schimb eu vitezele, cred ca e ok ca si stil de condus.

      Comment


      • #4
        Schimba treapta cand incepe sa te deranjeze la ureche. Daca tremura motorul dupa ce ai schilmbat era cam devreme. Prea multe griji!
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          schimba treptele intre 2500-3000rpm, asa e ok la diesel ca sa nu infunzi egr-ul si ca sa nu ai probleme cu turbina mai incolo
          evita sa schimbi pana in 2000 rpm
          ​​​​​​

          Comment


          • #6
            Dom' Leo, nu era mai bine sa cititi ce a scris initiatorul inainte sa veniti cu vesnicele sfaturi despre cum se utilizeaza un diesel?
            Omul...NU ARE TUROMETRU!
            Pentru initiator: metoda "asculta motorul" este arhisuficienta. Ba e chiar mai buna decat statul cu ochii in bord la turometru sau la vitezometru+schimbator pentru a vedea raportul viteza/ture.
            Ca o completare a celor spuse de einstein: nici sa faci motorul sa "urle" si nici sa "se balbaie". Cand "maraie, un pic agresiv" insemna ca e in plaja de turatie optima.
            Drumuri bune!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google