Climatronic!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Climatronic!

    Buna,

    As dorii sa schimb AC-ul de pe golan-ul meu,m-ai precis as dorii sa-l fac climatronic.

    Ma intereseaza daca acest lucru este posibil si daca stie cineva pe careva care a efectuat aceasta operatie delicata.

  • #2
    Climatronic
    Climatronic reglează temperatura interioară în funcţie de temperatura preselectată dorită, cu adaptarea automată a turaţiei suflantei şi acţionarea clapetelor de distribuţie a aerului, astfel încât, în toate regimurile de exploatare şi în toate condiţiile atmosferice, să fie asigurată o temperatură plăcută cu o circulaţie a aerului fără formarea de curenţi în habitaclu. Sistemul electronic de comandă al Climatronic înregistrează toţi factorii importanţi de influenţă şi cei cu efect perturbator, de exemplu poziţia soarelui, intensitatea radiaţiei solare şi temperatura exterioară şi realizează în mod corespunzător alimentarea cu o cantitate mai mare sau mai mică de aer rece. Prin conectarea echipamentului de comandă la nivelul sistemului CAN-Data Bus, de exemplu la modelul Golf, sunt disponibile şi alte elemente de confort: regimul automat de funcţionare cu aer de recirculaţie la activarea sistemului de dezaburire a geamurilor sau la cuplarea marşarierului evită pătrunderea de mirosuri neplăcute. Reglarea turaţiei suflantei în funcţie de viteză, cu adaptarea automată a temperaturii de evacuare, diminuează nivelul de zgomot la rularea cu viteză redusă. În mod suplimentar, printr-o simplă apăsare de buton, Climatronic activează şi funcţia de dezgheţare a geamurilor acoperite de aburi sau de gheaţă. La nivelul maxim al suflantei şi al sistemului de încălzire, curentul de aer este direcţionat pe latura interioară a geamului. În cazul în care temperatura exterioară este de peste 0 °C, este cuplată instalaţia de răcire pentru uscarea aerului. Sistemul Climatronic oferit de Volkswagen asigură în acest mod un nivel ridicat de comoditate al pasagerilor, în condiţiile unui confort şi al unei siguranţe sporite. Prin temperatura plăcută se menţine capacitatea de concentrare şi de reacţie a conducătorului auto, aceasta fiind o condiţie pentru rularea în condiţii de siguranţă. În mod suplimentar, acest sistem evită ca pasagerii să ajungă la destinaţie obosiţi şi transpiraţi.

    Deci chiar are rost sa investesti banii pe asta? Daca chiar crezi ca ai nevoie de climatronic, vinde Loganu si cumpara ceva care are din fabrica climatronic.
    sigpic
    Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

    Comment


    • #3
      s-a mai discutat si, tot asa, prea multa munca pt un moft, pana la urma. teoretic ar trebui sa intre climatronicul de pe clio, dar nu stiu pe nimeni care sa fi facut transplantul.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Maestre cristyc_84 sunt oameni pe aici care incearca sa-si monteze A/C aftermarket si intampina probleme! Il citez pe Seba "prea multa munca pt un moft, pana la urma", fii multumit ca ai A/C (dupa care plang multi), sau daca nu "vinde Loganu si cumpara ceva care are din fabrica climatronic" citat de la "Logan 4 ever"! Ma mananca degetele sa deschid un thread cu " Cum montez clima bi-zona pe Logan", eu propun sa ne ancoram putin in realitate!

        Comment


        • #5
          Problema ii ca nu duc lipsa de masini cu climatronic, am un BMW , Renault Trafic si un Nissan Pathfinder.....ce am vrut este daca se poate monta pe logan, dar o sa ma uit sa vad cum poate cel de pe renault clio sa-l montez si cam cat ar costa acest lucru

          multumesc
          Last edited by Seba; 1 September 2009, 11:42.

          Comment


          • #6
            Daca dispui de finante si reusesti sa faci chestia asta nu uita sa faci un tutorial si sa il pui aici!

            Comment


            • #7
              Acum toti vreti climatronic pe Logan?
              Asa m-as multumi doar cu clima.

              Comment


              • #8
                Apai nush...cateodata ma fatai ba in scaunul soferului, ba in scaunul din dreapta (masina cu dulblu climatronic) si tot stau sa ma gandesc ce naiba o fi asa minunat. Chiar mi se pare mai mult un moft decat o necesitate.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  @cristyc_84: pune climatronic pe masina. Merita absolut toti banii, nu lasa invidiosii sa-ti spuna ca nu merita. Nu te uiti la ei? Mor de invidie.
                  Nu conteaza banii, conteaza doar sa ai confortul care il meriti.

                  Comment


                  • #10
                    Domnu' doctor ... si marmota invelea ciocolata in staniol! Eu nu am vazut nici un mort de invidie pe thread-ul asta. Eu zic sarumana ca am A/C (nici daca aveam clima nu o duceam prea rau ), macar este ceva, te scoate din transpiratie!

                    Comment


                    • #11
                      Vasile... n-ai inteles nimic...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Am inteles ce a vrut sa spuna Cezar, dar prea tarziu!

                        Comment


                        • #13
                          Deci,pana la urma a pus cineva sau nu?
                          Se poate sau la cati bani ar fi nevoie ,mai cumperi o dacie?
                          Iara m-am culcat tarziu...

                          Comment


                          • #14
                            fratele meu are un logan fara aer conditioanat si sa interesat a vrut sa puna pe el clima pretul era peste 1000 de euro si a renuntat

                            Comment


                            • #15
                              spam fara numar, fara numar, fara numar

                              Din 15 post uri in acest thread 13 sunt inutile, fara nici o informatie concreta, ZERO (inclusiv post ul meu )

                              Asta inseamna ca 86,66 % din acest thread e absolut inutil.

                              Decat sa spunem ca niste pensionari ramoliti ca "nu merge dom'le", "n-are rost ca oricum am auzit eu ca e nashpa" si alte pareri din ciclul celora care se uita la Dorel de pe margine, mai bine am veni cu niste idei ajutatoare.

                              Omul a avut o idee. Hai sa o dezvoltam nu sa o omoram din fasa.

                              O varianta ar fi transplantul unui "climatronic" de pe un Clio sau alt model care ar putea fi "donator".

                              Alta idee ar fi crearea unor dispozitive "home made" care sa varieze viteza ventilatorului aerotermei si temperatura aerului furnizata de sistemul AC in functie de diferenta dintre temperatura setata de sofer si temperatura actuala a habitaclului masinii.

                              Nimeni nu spune ca acesta e un lucru la indemana oricui, dar poate cu ajutorul unor colegi de pe forum mai experimentati in electronica ar putea iesi ceva cu adevarat util
                              Logan GPL 1.4

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google