Pompe duze?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pompe duze?

    Salut.
    Am observat ca sunt membrii care stiu mecanica si de aceea am si eu o rugaminte: explicati-mi si mei ce este cu POMPE DUZE.
    Am auzit o conversatie ca motoarele cu pompe duze consuma ulei si trebuie completat intre schimburi si vroiam sa stiu daca Loganu e in aceeasi situatie.

  • #2
    pompe duze stiu ca se gasesc pe motoarele TDI la VW,Audi

    Comment


    • #3
      Nu inteleg la ce se refera cu "pompe duze"...
      Last edited by crististreulea; 24 November 2007, 11:01.
      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

      Comment


      • #4
        "Pumpe Duse is a new fuel management and delivery system that places a pump injector at each individual cylinder producing a finer spray for better and more efficient combustion. Instead of a pre-combustion chamber found in most diesels, fuel is injected directly into each individual combustion chamber under terrific pressure at precisely the right moment. The PD works like an overhead cam system, using cam lobes to determine the timing and amount of the spray into each cylinder. The new system reduces heat loss, results in a quieter, cleaner engine, faster cold weather starts and improved low-end torque."

        Comment


        • #5
          Nu exista PD pe Logan. Daca ar fi fost ar fi necesitat un ulei special.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Pompe duze inseamna ca fiecare injector face el singur presiunea , nu mai sunt masinile dotate ca cele vechi in care exista o pompa din care se distribuia cu presiune combustibil pe fiecare injector acum fiecare injector este o pompa si de aceea se numeste pompe duze cea ce este mult mai bine ca daca se strica pompa de injectie era prapad ca te costa mult acum schimbi doar un injector sau o pompa duza si te costa mai putin , nu ?
            Last edited by BRUTUSANF; 23 November 2007, 21:27.
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #7
              daca intampinati probleme la injectie si va descurcati de ceva coduri de bosch imi puteti scrie un mesaj pentru info pret... e de dorit sa nu aveti nevoie
              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

              Comment


              • #8
                multumesc pt explicatii referitor la PD.
                Sa inteleg ca numai motoarele VW au asa ceva?

                Comment


                • #9
                  Nu au majoritatea motoarelor noi de acum pompe duze ,si skoda octavia in general cele staine care au litera i cu rosu cel putin asa este la vw asta iti spun sigur
                  "cromul este placerea mea"
                  "cui nu-i place , valea"

                  Comment


                  • #10
                    Luati si cititi!
                    Attached Files

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google