Problema Ciudata Directie Logan Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Ciudata Directie Logan Dci

    buna ziua!sunt si eu posesorul uni logan dci de 70cp il am din 2008iunie pana in momentul de fata nu am avut ce sa-i reprose si ma gandeam ca masina asta sigur o sa ma duca multi km de aci in colo tinad cont ca nu am facut decat 25000 pana acum si nu am forajato nu am cipuito cum fac majoritatea chiar am tinuit la ea.De astazi dand volumul la minum la radio pt ca vb la telefon vb eu ce vb si vroiam sa plec dupa loc si auzi un sartit la directie ciudat nu mi sa intamplat pana acum si sincer nu stiu ce are am incercat acasa si pe nisip tot are un scartit sesizabil daca stai langa masina sau in masina nu stiu care e problema nu am ideea poate voi care cunoastetzi ceva ma putetzi ajuta si pe mine ca vreau s ama duc cu ea ca mai am garantie si nu vreau sa ma ia"meseriasi"ca e o problema minora nimik semnificativ stai linistit mergi linistit daca e ceva defect eu vreau sa se repare!?CE ma sfatuiti sa fac in cazul asta?Va multumesc!

  • #2
    daca este fara aer conditionat ar fi o problema daca o ai cu aer si zgomotul se aude din partea stanga fata poti sa stai linistit este din cauza pompei servo-electrica sau ''asa face toate '' au mai avut si alti colegi problema asta cu servo electric sa mai discutat pe forum.

    Comment


    • #3
      Stai linistit ca nu are nimic,a mea tot din perioda 2008 este si vara trecuta scirtiia tare urit,din ce in ce mai tare,am sunat la service si mi-am facut programare....tinind cont ca iesea din garantie si trebuia sa fac un drum lung de aprox 10000km.Inginerul foarte de treaba mi-a sugerat sa verific nivelul de lichid de la directie(nu ai sa poti desface capacul ca nu ajungi la el)dar daca ai o posibilitate urco pe o rampa si vezi daca ai vreo pierdere, daca nu curge inseamna ca e ok-nivelul,iti iei o seringa si o surubelnita,departezi burduful cu grija de la capetele da bara si injectezi la rotula 3-4picaturi de ulei. Eu asta am avut si ptr atita lucru am tras o fuga la service la Roman,ca nu aveam nici o posibilitate sa ma bag sub ea.......si-mi era si frica ca sa recunosc(iesea din garantie)sa nu fie vreo problema la caseta de directie.EU SPUN SIGUR CA ARE ACEEASI CHESTIE CA LA MINE(a patruns apa la rotule si scirtiie).Astept sa ne anunti cum ai rezolvat-o.BAFTA.
      Ambition 1,5 DCI Sedan

      Comment


      • #4
        este cu aer conditionat este un abs plus de fapt cred ca aia mi-au tras teapa eu am cerut abs plus si iei mi-au dat un preferance cu aer conditionat nu stiu care e diferenta intre abs plus si preferance vre-un cod anume...in fine....pai nu stiu ce sa fac ca vreau sa am duc la service cu ea,deabia am facut revizia a 2 nu avea nimik si astazi auzi sunetul ala ciudat si nu vreau sa neglijez.De completat poate ma descurc si eu sa pun ulei in vazul ala dar nu vreau sa fac ceva doar am garantie la ea si probabil o s ama spetesc sa tot repar la ea dupa garantie tinand cont ca deja a inceput sa faca figuri de acum.Deci la servis ma bazez pe buna credinta a mecanicului daca el zice ca e bine sa il cred pe cuvant si cu asta basta!!?Sa imi cumpar eu ulei de directie!?sacrtitul ala se aude si la stg si la dreapata nu se aude rau dar se aude!Va multumesc

        Comment


        • #5
          Salut.
          Diferenta dintre un ABS+ si un preferance cu Ac-este ABS-ul(asta daca nu-l ai)
          Daca ai si abs-ul atunci esti castigat
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #6
            se pare ca si a mea ca si a lu don_luigis sunt rude ceva mai indepartate:d,apa la burduful ala de la bieleta de directie plus la amortizor sus tot apa sau mizerie,operatiune de intretinere a constat in degresare cu shpraiul !Se pare ca sa rezolvat nu mai face sper sa nu incepa iara,oricum nu aveam posibilitatea sa o fac singur acasa trebuia ridicata pe o rampa ceva!!La nivel de ulei de la caseta de directie nu sa mai uitat pt ca nu mi-a curs nici o picatura nicaieri si nu cred ca mai necesita poate la ultima revizie o sa-i pun sa imi faca toate operatiunele care nu le-am facut pana acum!VA multumesc pt raspunsuri!Va salut!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google