Solutie Care Desprinde Segmentii De Pe Pistoane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Solutie Care Desprinde Segmentii De Pe Pistoane

    A mai auzit cineva de o astfel de solutie? Asa mi s-a zis in service ca ar fi bine sa bag in motor in cazul in care am consul mare de ulei.
    Voi ce spuneti?

    scuze ca am mancat litere, -in cazul in care am consumul mare de ulei-
    Last edited by valli; 26 February 2010, 20:45. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    depinde cat este de mare consumul de ulei
    poate ne spui si cat consuma masina ta.
    ca idee sant o gramada de aditivi gen 2+2 cu teflon si asa mai departe dar dupa cum am spus depinde cat ulei consuma masina ta.

    Comment


    • #3
      aprox 1.5 litri de ulei in 15.000Km -e un dci-

      Comment


      • #4
        cati km ai cu ea?
        laureate 1.5l, albastru marin

        Comment


        • #5
          27 500 km si are 2 ani in aprilie, problemele cu uleiul is de cand e noua sidupa parerea celor de la service si in urma unui test de compresie, motorul nu are nimic, ceea ce mi greu sa cred cand vad ca la altii nu exista un astfel de consum de ulei.

          Comment


          • #6
            pai daca la 20 de mii de km consuma ulei nu aveai garantie trebuia sa te duci la ei sa le faci scandal sa rezolve problema
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              ,,conform specificatiilor din cartea tehnica in cazul in care consumul de ulei depaseste 0.5 l in 1000 km atunci intr-adevar e o problema la motor'' asta am primit ca si raspuns de la Pitesti dupa ce am facut si testul de compresie, in concluzie cei de la service s-au scos cu acest raspuns.
              Nu prea ai ce sa faci in acest caz daca asa zice producatorul, si atunci mi-au spus ca ar fi aceasta solutie care ar desprinde segmentii de pistoane ca poate din cauza asta e si consumul de ulei.

              Comment


              • #8
                deci singura varianta care ti-a mai ramas este sa bagi ceva aditivi in ulei

                Comment


                • #9
                  asa se pare, mai exista si posibilitatea ca uleiul fiind slab sa il manance mai repede

                  Comment


                  • #10
                    Ce ulei folosesti ? marca ? 5W 40 sau 10W 40?

                    Comment


                    • #11
                      la 15 000 fiind in garantie mi-au bagat Texaco Halnoline 5W 40, dar luna viitoare am sa bag Castrol Magnatec diesel 5W 40 si eventual sa ma consult cu cei de la service in legatura cu acea solutie

                      Comment


                      • #12
                        Ai un motor nou... nu te sfatuiesc sa-i pui de acum aditivi... la urmatorul schimb punei Castrol EDGE Turbo Diesel 5W 40...

                        Comment


                        • #13
                          solutia aia nu cred ca este un aditiv deoarece dupa introducerea solutiei trebuie imediat schimbarea uleiului si a filtrului de ulei, nu e ca si solutiile de genul duralube
                          Si ulei deja am luat Castrol Magnatec diesel 5W 40 , cred ca e bun si asta

                          Comment


                          • #14
                            sunt vrajeli aditivurile in ulei, mituri urbane ca face uleiul mai gros mai bun, prostii. incearca sa bagi un ulei cu 50 in coada .....w50 cum ar fi 15w50 de la motul. eu zic ca face treaba. si du te la garantie si fa spume daca mai ai. imposibi;l sa nu faca ceva aia.

                            p.s. testat pe dci 65 da rezultate.

                            Comment


                            • #15
                              nu stiam ca la dci se foloseste un ulei 15w, sriam doar de 10W si 5W, si solutia aia ar fi mai degraba o solutie de curatare si nu un aditiv deoarece trebuie schimbat uleiu si filtrul de ulei dupa utilizarea acestei solutii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google