Sistem De Franare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem De Franare

    Salutare am si eu o problema cu sistemu de franre (cred) la un logan ambition 1.5 Dci, si anume mi s-a aprins martorul luminos de la abs + cel de la frana de mana, mentionez ca frana de mana este lasata jos, si am complectat si cu lichid de frana .. .dupa care s-au stins ... iar dupa o perioada iar s-au aprins, cand am verificat lichidul de frana era in parametrii normali...

  • #2
    Cred ca ai problema cu unul din senzorii de ABS pe fata.Am avut si eu aceeasi problema si a trebuit sa inlocuiesc senzorul de pe dreapta.

    Comment


    • #3
      Originally posted by IonutUSJ View Post
      Cred ca ai problema cu unul din senzorii de ABS pe fata.Am avut si eu aceeasi problema si a trebuit sa inlocuiesc senzorul de pe dreapta.
      Mersi de sfat ...

      Comment


      • #4
        Nu neaparat pe fata. Poate fi si pe spate. Ai schimbat vre-un rulment de curand?
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          Martorul placute de frana uzate ?
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #6
            care martor vere?
            sigpicMy ride

            Comment


            • #7
              Originally posted by Cristi_LCD View Post
              Nu neaparat pe fata. Poate fi si pe spate. Ai schimbat vre-un rulment de curand?


              da am schimbat un rulment pe fata dar am pus de uzina si pentru abs, insa in momentul in care scot capacul si plutitoru de la rezervoru de lichid de frana .. nu se mai aprind... si peste .... catva timp iarasi se aprind .... si tot asa

              Originally posted by samy0388 View Post
              Martorul placute de frana uzate ?
              nu cred ca am martor pentru uzura placutelor
              Last edited by Maryussibiu; 8 December 2010, 18:17. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Bai sincer eu asa am patit , nu la logan ce-i drept , mi s-a aprins becu de la frana de mana si nu stiam de la ce e , si m-am dus sa schimb placutele ca le era termenul , nu ca mi s-a aprins becul , vere
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  La logan nu este senzor de uzura doar daca pui tu.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #10
                    Hristos a Inviat!!!!

                    vi s-a intamplat si voua ???
                    am coborat asta seara din straja am apasat farana intr-o curba si era tare pedala a trebuit sa apas ca inecatu sa incetineasca masina ( nu e prima oara am mai patit-o de cateva ori), iar dupa aceea am verificat franele tot drumu pedala "si-a revenit" era moale ( cum e normal) doar ca apasam pana in capat, masina incetinea "fortat" dar nu se blocau rotile .. am incercat sa pun frana sa merg taras cu rotile dar nu se blocau....

                    a patit careva ca mine ??? precizez ca nu am abs.. ( placutele sunt aproape noi schimbate de o luna de zile)
                    http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mat View Post
                      Hristos a Inviat!!!!

                      vi s-a intamplat si voua ???
                      am coborat asta seara din straja am apasat farana intr-o curba si era tare pedala a trebuit sa apas ca inecatu sa incetineasca masina ( nu e prima oara am mai patit-o de cateva ori), iar dupa aceea am verificat franele tot drumu pedala "si-a revenit" era moale ( cum e normal) doar ca apasam pana in capat, masina incetinea "fortat" dar nu se blocau rotile .. am incercat sa pun frana sa merg taras cu rotile dar nu se blocau....

                      a patit careva ca mine ??? precizez ca nu am abs.. ( placutele sunt aproape noi schimbate de o luna de zile)
                      inca nu si-au luat forma de pe discuri placutele

                      Comment


                      • #12
                        @Mat - placutele le-ai schimbat tu ? Sau undeva la service ?
                        Incearca sa-i mai faci o aerisire la instalatie .
                        Iar frana de mana este ineficienta de la o anumita viteza , no sa-ti blocheze rotile niciodata daca ai ceva viteza.
                        Si mai poti incerca si daca pompa de vacum , de la servofrana , iti functioneaza .
                        , sunt cu ochii pe voi !
                        :thumbsup:

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Maryussibiu View Post
                          da am schimbat un rulment pe fata dar am pus de uzina si pentru abs, insa in momentul in care scot capacul si plutitoru de la rezervoru de lichid de frana .. nu se mai aprind... si peste .... catva timp iarasi se aprind .... si tot asa
                          nu cred ca am martor pentru uzura placutelor
                          Tocmai asta-i faza. Ca sunt doua modele de rulmenti "de uzina". Si daca nu-i care trebuie da erori.

                          Martor pentru uzura placutelor nu exista pe Logan.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            salut baietiii
                            am un dci de 68cp si as vrea s ii schimb discurile de frana , problema este ? de cati mm sa fie?!? ( nu are abs )

                            Comment


                            • #15
                              Cum de ai gasit tocmai topicul asta? Uite aici, informatii. la zi.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google