Instalatie AER CONDITIONAT Electronic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Instalatie AER CONDITIONAT Electronic

    Salut ! Pentru cei ce nu au aer pe golanel eu am gasit o solutie pot spune destul de eficace ... din cate am cautat pe internet ... pot spune ca ar merge ... zilele astea ma apuc de joaca

  • #2
    da mai multe detalii

    cat costa ce riscuri implica pentru ca orice operatie are si riscuri
    Last edited by biancamarius5; 23 August 2011, 20:17. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #3
      eu m-am gandit sa fac instalatia de racire cu placute peltier , am cumparat zilele trecuute 2 placute pertier de 100W , iar din cate am observat pe youtube racesc destul de bine , ajungand la o temperatura de -17 grade ... si m-am gandit sa fac o instalatie pe apa ( antigel ) , maine voi pune cateva poze cu placutele peltier si cu cutia pe care o voi face

      Comment


      • #4
        romanul e inventiv tare ..felicitari ce sa zic.. vad ca esti in giurgiu.. mi-ar place sa vad live aceasta inventie

        Comment


        • #5
          he he ... cand nu ai ce face si transpiri cam rau vara in masina la drum ... tre sa faci ceva in acest sens ... ca o instalatie de AC ... ii scumpa ... si plus ca ii criza acuma ... sa cautam solutii alternative .. fara consum de combustibil

          Comment


          • #6
            abea astept rezultatul dar nu cumva trebuie alt alternator?

            Comment


            • #7
              alternatorul de la logan face fata consumului placutelor peltier 2 buc a 100 W ii nimica toata .. gandestete , atunci cand folosesti luminile la masina .. cat consuma ? se simte ceva la alternator ? nu prea cred , eu am varianta de 70 CP si am avut o singura data probleme cu alternatorul cand l-am luat , era in garantie si ma costa sa il repar 18mil ... ( garantie ) si am fost la bulgari si am cumparat piesa care se arsese si am dat doar 2 mil ...si merge de atunci bine bine

              Comment


              • #8
                Originally posted by decodor112 View Post
                Salut ! Pentru cei ce nu au aer pe golanel eu am gasit o solutie pot spune destul de eficace ... din cate am cautat pe internet ... pot spune ca ar merge ... zilele astea ma apuc de joaca
                Eu unu astept si acum detaliiile....eventual poze..caracteristici...mod de conectare...pozeee.....rezultat....pret...
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #9
                  iata cum voi face instalatia mea , din cate observati 2 placute peltier pe o bucata de pexigals ( asta am gasit ) am decupat dupa dimensiuni ,dupa care le-am izolat termic cu poliester de 5 mm lipit cu silicon de baie pe baza de otet, din doua sticle de antigel , le-am taiat si intre ele am bagat cele doua placute separate de plexiglas , dupa care am lipit sticlele cu silicon iara , dupa care se vor face orificii , 2 pentru lichidul rece si inca 2 pentru lichidul cald care si el de asemenea trebuie racit !!! acuma urmeaza sa fac instalatia de circulatie a lichidului
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by decodor112 View Post
                    eu m-am gandit sa fac instalatia de racire cu placute peltier , am cumparat zilele trecuute 2 placute pertier de 100W , iar din cate am observat pe youtube racesc destul de bine , ajungand la o temperatura de -17 grade ... si m-am gandit sa fac o instalatie pe apa ( antigel ) , maine voi pune cateva poze cu placutele peltier si cu cutia pe care o voi face
                    Cu o putere de 200 W racire nu reusesti sa scazi temperaturara in habitaclu cu mai mult de 1-2 gr celsius (intr-un caz fericit) pe o temperatura exterioara de 30 gr celsis.

                    Comment


                    • #11
                      ramane de testat .. dar mai am de lucru

                      iata un link dupa youtube cu o placuta peltier ca a mea

                      Last edited by decodor112; 24 August 2011, 19:16. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        iata cum arata schema de principiu
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          asteptam cu nerabdare terminarea proiectului si un pret.

                          Comment


                          • #14
                            s-au gasit in comert intr-o vreme niste coolere de calculator ce foloseau principiul peltier. nu au avut succes pt ca necesitau un curent prea mare consumat pt a raci o suprafata f mica (ceva de genul 100 w pt a raci un radiator de 20cm pe 20cm). si eu sunt f sceptic cu privire la aplicabilitatea sistemului peltier pt a raci tot habitaclul.
                            internal combustionizer

                            Comment


                            • #15
                              ...si caldura unde se degaja?
                              @zeegermans: la cooler pentru procesor e altceva - se raceste o fata si se incalzeste cealalta - acolo se degaja caldura ;)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google