Zgomot In Habitaclu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot In Habitaclu

    salut..am si eu o problema..este vorba despre un zgomot(huruit daca se poate spune) care apare in jurul vitezei de 100km/h...in partea din spate a masinii se aude in mod special...majoritatea spun ca este de la toba de esapament(sparta)...unii despre turbina (da' ipoteza asta o elimin ,presupunand ca se auzea in fata in zona motorului daca era din cauza turbinei)..masina este un 1.5 dci februarie 2007 98.000km euro4. multumesc.

  • #2
    de la toba nu este...am avut spatele accidentat,toba rupta(la sudura,pe traseu la ultimul cot)...in cel mai rau caz simteai gazele de la esapament.
    huruitul ala.....eu am dat vina pe motor.
    totusi Loganul nu e tocmai revelatie in ale antifonarii.
    impactul a fost chiar in zona tobei
    Attached Files
    Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

    Comment


    • #3
      eu zic ca e rulmentul de la roata

      Comment


      • #4
        rulmentul ar trebui sa se auda si la viteze mai mici...............stefane casca bine urechile si nu exclude nici varianta rulmetului
        Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

        Comment


        • #5
          am uitat sa mentionez..ambii rulmenti de pe spate au fost schimbati aqm 6000 km(tot din pricina zgomotului,crezand ca acolo e buba) dupe ce s-au inlocuit,,surpriza...zgomotul a ramas..deci treaba cu rulmentii pica...multumesc de raspunsuri...poate ma poate ajuta cineva care a mai intalnit problema sau care a auzit despre''simptomele''astea si stiu si rezolvarea.multumesc inc-o data.

          Comment


          • #6
            un amic si-a schimbat rulmentul la piatra neamt si cand a ajuns la iasi rulmentul era bucati...fiind in garantie cei care l-au vandut au fost nevoiti sa-l schimbe...ideea e ca nu trebuie sa excluzi varianta cu rulmentul chiar daca sunt schimbati recent... suie masina pe cric si invarte rotile...cred ca e mai usor sa-ti dai seama asa care e problema...
            My ride

            Comment


            • #7
              Ma gandesc cauciucurile cum se prezinta le-ai luat noi sunt resapate? Si o anvelopa proasta poate cauza zgomot!

              Comment


              • #8
                rulmentul. a strans prea tare. incepe sa se auda ca un fashait la viteze mari, apoi cu trecerea timpului devine o adevarata rasnita la viteze mici. am schimbat si eu unul o data la un volvo cu saboti pe spate si mi-a strans ala piulita cat a putut. dupa o perioada au inceput problemele. cum loganul este prost insonorizat, orice problema la calea de rulare se aude tare in habitaclu.

                Comment


                • #9
                  rulmentii nu cred ca au nicio problema .am ridicat masina pe cric si nu are nici un fel de joc...da' cauciucuriele(daca si asta ar putea cauza zgomotul) sunt(cele dupa spate) de cand s-a cumparat masina(de 5 ani..da' nu sunt deteriorate,stau bine pe janta..nu prezinta denivelari(interior-exterior) ca sa poata provoca zgomotul cu pricina..multumesc pt raspunsuri.

                  Comment


                  • #10
                    topicul se poate inchide..multumesc pt raspunsuri

                    Comment


                    • #11
                      si eu am patit faza asta ... si erau cauciucurile.. ele au fost de vina ;) e ok dak tzi`ai rez ... numa bn !!!

                      Comment


                      • #12
                        in limba romana insemnind..............................
                        Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google