Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa lectura de pe forum ,am inceput sa folosesc mai des frana de motor in oras.
    la inceput consumul era 5.7-5.8.acum parca s-a stricat cb-ul: 5.5 non stop.cateodata chiar 5.4. sunt foarte multumit,mai ales ca traseul catre serviciu este invariabil acelasi.
    afara urmeaza un drum galati-hateg si retur.aprox. 1300km. abia astept sa vad ce consum voi reliza:5 persoane +bagaje. impresii la intoarcere!
    Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
    Andreea Trifu

    Comment


    • Eu am scos pe 300 de km, mers constant 90 km/h (2000 RPM) 4.1 % . La mers am fost incarcat cu aproximativ 280 de kg iar la intoarcere am venit gol. Traseul a fost Arad - Lugoj ( mers pe Valea Muresului - Savarsin - Faget). Drumul a fost relativ liber, iar cand era vorba de accelerare, acceleram cat mai lin cu putinta. (am fost curios cat consum scot la un mers cat mai economic). Viteza medie 64.2 km/h. Am gasit si o mica inregistrare video pe care am facut-o si o si postez ca dovada.
      Last edited by MAVERICK_SS; 22 April 2008, 18:15. Reason: Adaugari ulterioare
      sigpic

      Comment


      • Am ajuns pana ieri la 340 km. Computerul de bord nu l-am resetat, iata care a fost evolutia consumului: ( doar motorina euro 4 de la petrom ) In ziua ( 21 aprilie ) cand am ridicat-o de la dealer si am parcurs doar vreo 25km: 8.5l/100, apoi mers numai in oras pana la 100 km a scazut pana la 6.4l, ieri am facut un drum dus intors Iasi-Botosani. La intoarcere cb imi arata un consum mediu 4.9l. La schimbarea vitezelor nu am depasit 2500rpm iar ca viteza nu am depasit 95km/h. Ce spuneti cum sunt valorile? Mi s-a parut ca are un demaraj cam lent, isi va da drumul pe la 3000-4000 km facuti? Sau diferenta va fi mica?

        Comment


        • Tocmai m-am intors si eu din vacanta de Paste si 1 Mai.
          Traseul a fost:

          Timisoara - Buzias - Lugoj - Sibiu - Medias - Sovata - Piatra Neamt - Suceava - Radauti - Suceava - Botosani - Flamanzi - Plugari (comuna unde stau ai mei) - Iasi - Plugari - Botosani - Suceava - Radauti -Piatra Neamt - Radauti - Timisoara (cu mentiunea ca am venit pe Arad).

          Datele de pe CB:
          106 litri
          4,3 %
          2460 km partiali
          57 km/h

          Motorina folosita: 47 litri Rompetrol Euro5 si 59 litri Petrom Top Diesel Euro4.

          Kilometri totali 12820

          Comment


          • 4.9 consum in oras pe ultima suta de km mers calm

            Comment


            • Bucuresti(Berceni)-> Busteni -> Bucuresti(Berceni), aprox 296km:
              -s-au consumat 12.5l motorina (OMV SprintDiesel)
              -consum 4.2%;(indicat de computerul de bord)
              Super multumit.

              Comment


              • Logan 1.5 dci 70 cp euro 4
                traseul:
                galati- hateg prin oituz
                587 km
                vit medie: 64.1 km/h
                consum:31 l
                consum la 100 km: 5.2 l
                bagaje:5 persoane aprox.: 320 kg
                100 l motorina
                30 kg rest bagaje
                viteza max:125km/h
                hateg-galati prin valea jiului de la gaesti -ploiesti 200.000 de gropi!!!!
                643 km
                vit medie:61.6
                consum:34.9 l
                consum la 100km: 5.4 l la greutatea avuta sunt ff. multumit de consum!
                Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                Andreea Trifu

                Comment


                • Alimentat 'nea Patriciu.
                  Eram de 50 de Km pe rosu.
                  Au intrat 52.3 L !
                  Resetat compu' pe metoda : butonul din bord apasat si cheie de contact ( fac acele un show frumos - nu stiu altceva ce sa se petreaca..de rau!).

                  Ceva drumuri la serviciu Berca-Buzau-Berca.
                  Viteza maxima 120 la depasiri, 80-90 -1500-2500 de ture in V-a putin subturat da' are cuplu!
                  Plecat la Constanta.
                  E-85 maxim 2500 ture, Slobozia - scurtatura spre Calarasi: groaza - a II-a cu 2500 de ture -drum in lucru, macadam - A1 de la Drajna si 130 chiar 160 la ora ca ma fugarea un Peugeot Partner ( cand ma ajungea...).
                  Constanta...defilare prin oras, doua zile.
                  Retur pe acelasi traseu mai putin 160-u' ca Peugeot-ul avea treaba!
                  La Berca compu' zice 3.8 la suta, indicatorii la jumate.
                  Estimeaza 1700 Km pe rezervor!
                  Jos cu 200 km corectie de diametru roti, cat sa mai dau jos corectie eroare de calcul?
                  Nu am avut nici un rezervor mai mic de 1100 Km!
                  Asta va fi - se pare- recordul!
                  Nu ma las si o duc sub 3 la suta media!
                  Metode ..este ca sunt mai multe!
                  Cea de pana acum lucreaza!

                  Comment


                  • Am trecut pe Petrom de la diferite statii- am vazut ca au preturi diferite 4,12-4,18..ce naiba?!
                    Am simtit ca masina merge mai bine decat pe MOL..mai ales ca nu dau doi bani pe aditivarea alora de la mol. Consum BZ-BV-MEDIAS-SIBIU- 4,4l/100 cu 2 persoane +50Kg. 90Km-100max..70-80 in localitati!

                    Comment


                    • Salutari,fericiti posesori de dci-uri 70 hp!!!
                      nu ma plang de consum, dar nu mi se par prea reale consumuri de 4-4,5/100km,vazute in posturi. consumurile mele au variat intre 4,9 si 6,6/100km.
                      mai putin in afara, si mai mult prin oras. poate ca eu sunt de vina fiindca am un stil sportiv de condus,dar motorul are rezerve de putere:cum sa mergi ca si cu caruta cand poti merge cu 160?

                      Comment


                      • Originally posted by danido View Post
                        consumurile mele au variat intre 4,9 si 6,6/100km.
                        cum sa mergi ca si cu caruta cand poti merge cu 160?
                        Salutare!Daca aveam comsumul tau si muream!
                        Motorina e deja peste 4.5 lei /L!
                        Nici sportiv daca ar fi sa conduc nu este admis asa risipa!
                        Pe Bucuresti-Pitesti am tinut-o peste 130 si abia am luat un 4.3 ( pe comp) la Pitesti!
                        Intrebare:de ce sa mergi cu 160/ora daca tot acolo ajungi ( si mai sigur)si tot cam in acelasi timp?
                        Doar sa ai mai multe carnete sau sa fii singur pe strada poti beneficia de viteza asta!

                        Comment


                        • Originally posted by danido View Post
                          Salutari,fericiti posesori de dci-uri 70 hp!!!
                          nu ma plang de consum, dar nu mi se par prea reale consumuri de 4-4,5/100km,vazute in posturi. consumurile mele au variat intre 4,9 si 6,6/100km.
                          mai putin in afara, si mai mult prin oras. poate ca eu sunt de vina fiindca am un stil sportiv de condus,dar motorul are rezerve de putere:cum sa mergi ca si cu caruta cand poti merge cu 160?
                          si crezi c-ajungi pe luna daca mergi cu 160? crdema ca loganul la mai mult de 140 la ora e ca un fluture pe furtuna. take care!

                          Comment


                          • Din pacate sunt prea putine drumuri in Romania care sa permita rularea cu 160 km/h in conditii de siguranta. Iar timpul pe care il economisesti nu compenseaza riscurile asumate, mai ales ca Logan-ul nu este o masina de viteza. Eu cel putin, am avut consum de 6,2/100 doar iarna la -10 grade.
                            sigpic

                            Comment


                            • Consum total, mediu

                              Pana acum, injectoarele mele au pulverizat 698 L, rotile invartindu-se de-a lungul a 12200 km (conform tuturor bonurilor pe care le-am pastrat)
                              Rezulta un consum mediu, total de cca 5,8 l
                              Merg cam 85-90 % in localitate (pana la servici am in jur de 6 km, motorului fiindu-i cald de-abia ce simte mirosul locului meu de munca...)
                              De unde alimentez? Pai, in mare majoritate de la Petrom, mai de la Lukoil, si alti cativa litri de la Rompetrol, OMV, Mol etc...(90% Petrom!)
                              Daca masina e incalzita, consum in oras cam 5,2-5,3 (cu exceptiile de rigoare)
                              Afara am obtinut si 4.3 (masina cu 5 persoane, 3 barbati si 2 fetite, bagajele de rigoare si micii corespunzatori) intr-o coborare de la Baraj Siriu via Vulcanii "Mocirlosi" si punct terminus__ Buzau
                              Odata am incercat sa merg ca melcul (cu 80 km/H) Plictisitor!! Dar si consumul e buuuun, undeva pe la 4.

                              Depinde foarte mult de felul cum accelerezi (brusc sau progresiv) de trafic, de gradul de incalzire a motorasului, de greutatea de pe sasiu, de locurile pe unde mergi, de turatia pe unde o tii si de vremea de afara (cand sunt nori e si ea trista)

                              Concluzia: acest motoras este economic (are si ceva forta sa conduci degajat cu ea full _bagaje+oameni, in munti, fara sa tii cisterna dupa tine...) si o tira sprintar.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Daca gresesc ,rog sa fiu corectat.Din cate stiu eu orice consum are specificul lui: condus sportiv(accelerari si deccelerari fortate,frane de ori care tip)viteza medie pentu consumul dat de constructori pentu orice masina este de 80 90 la h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google