Pierdut Servodirectie Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Omega View Post
    Eu n-am decat 2 clase mai mult ca trenul si nu ma pricep sa dau exemple, de ce nu ne explici tu?, de la intaltimea ta, cum se poate bloca/defecta directia daca nu-ti mai functioneaza directia asistata? Vad ca nici tu nu te omori cu explicatiile, arunci o vorba si apoi dai cu batzul daca cineva te contrazice. Ia vezi tu ce scrie in manualul de utilizare, sau mai bine zis, scoate siguranta de la directia asistata si dai bice, si daca masina aia isi blocheaza directia eu o mananc! Intr-adevar, tragi ceva mai greu de volan, dar nu se blocheaza niciodata!

    de unde sa stie vorbeste din carti ... Daca cedeaza pompa de servodirectie asta nu inseamna ca ramai fara dierectie pentru ca directia propriu zisa este mecanica turnul volan invarte in caseta de directie un pinion si pinionul acela impinje ajul casetei de directie prin niste taituri ce se afla pe ax si acesta impinge bieleta capatuli de bara , deci pana aici este torul mecanic si cand intra in functiune pompa de servo directie impinge uleiul in caseta de directie pri 2 orificii ce se afla la fiecare capat al casetei de directie si angreneaza axul casetei ajutand sa impinga roata mai usor ,specific ca axul in interiorul casetei are o garnitura etansa care ajuta sa impinga axul in directia care o vireaza volanul.
    in concluzie se strica pompa de servodirectie pe curea cu fulie sau electrica nu pierzi directia la masina niciodata decat ca se vireaza putin mai greu.

    Comment


    • #47
      Pai eu am oprit masina, am scos cheia din contact, si cand am tras de volan s-a blocat!!! E normal?

      Comment


      • #48
        Este foarte normal

        Comment


        • #49
          Originally posted by zlate58 View Post
          Este foarte normal
          vad ca esti din galati dami un mesaj pe pm si iti da nr de tel

          Comment


          • #50
            Mai fa o proba cu cheia in contact, in pozitia intermediara, nu neaparat cu contactul pus. Cand scoti cheile din contact se activeaza sistemul antifurt si-ti blocheaza volanul.

            Comment


            • #51
              Ma scuzati baieti dar a fost doar o gluma! !

              Comment


              • #52
                Radem, glumim, da' scroafa-i moarta. Tiuitul de la servodir e tot acolo. Se poate scapa de el? (dar nu cu tot cu masina). Pana acum a reusit cineva performanta ?

                Comment


                • #53
                  Nea Florine , probabil vei reusi doar atunci cand vei anula partea electrica de la servo. Nu stiu de ce va deranjaza atat de tare tiuitul ala , eu deja nu-l mai bag in seama . Important este sa mearga struna sistemul si sa nu fie ceva la care trebuie sa stai cu ochii ca pe butelie.
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #54
                    Corect, atata timp cat toate fac la fel nu vad de ce deranjeaza.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #55
                      Sa inteleg ca asa-i modelul. Serva actionata electric merge mana-n mana cu tiuitul caracteristic. Inca putin si nu-l mai bag in seama. Ma bucur deci ca sistemul merge struna, cum zicea "sailor man". (si totusi am vazut dci-uri care nu scot asa sunete; vreun miracol ?; sunt carcotas ??)

                      Comment


                      • #56
                        Pai da florin asta este pretu la aer conditionat suporti tiuitul cele la care nu se aud tiuitul au servo mecanic (pompa actionata mecanic nu electric)

                        Comment


                        • #57
                          Corect, am aer conditionat pe ea, deci asta implica serva actionata electric si zgomotul de rigoare (oarecum deranjant). At last, s-a facut lumina. Multumesc. Acum chiar m-am linistit.

                          Comment


                          • #58
                            Apropo de chestia asta cu servo, totusi este un lucru care pe mine ma scoate din ale mele la sistemul asta electrohidraulic. Pozitionarea idioata a "borcanasului" de ulei de la servo. Stiu ca sa mai discutat si prin alta parte despre asta si cum poti sa verifici nivelul de ulei , dar atunci cand ridic capota si fac o inspectie vizuala, mi-ar place sa am totul " la indemana", E, asta nu-i , ca este bagat tocmai la mama draq.
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #59
                              Ia partea buna a lucrurilor : sunt mai putine burcane la vedere si termini verificarile mai repede.

                              Comment


                              • #60
                                O chestie pe care am vazut-o la mine la servici cu un coleg care are un logan pe benzina inca in garantie:
                                Face zgomot urat cand iau dau de volan - zice el.
                                Impreuna cu inca un coleg desfacem capota ne uitam si gasim:o cantitate mare de lichid scurs pe la motor, deci concluzia pierde lichid de la servo.
                                Ne uitam la vasul de plastic care este semitransparent si se vedea nivelul normal fara pierderi. Totusi de unde a pierdut atat lichid si vasul mai are in el?
                                Respectivul vroia deja sa inchida capota considerand ca daca mai are lichid nu are de ce sa se ingrijoreze: o sa trec cand am timp si pe la service sa vad ce are - a zis el. Dar celalalt baiat mai destept a zis : stai putin sa ne mai uitam.
                                A desfacut capacul la vas si : era gol complet, fara nici un strop in vas, cursese tot. In schimb vasul era colorat in negru pe dinauntru pina la nivelul la care a fost lichidul.
                                Deci aveti grija cand verificati : desfaceti capacul sau miscati de vas ca sa vedeti daca ,, misca " lichidul. Nu ma asteptam si la faze din astea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google