Pierdut Servodirectie Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Serios? Ia mai verifica o data.
    Attached Files
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #77
      @ fane - in carte asa este dar pe "teren" am descoperit ca era arsa ultima siguranta si servo nu mergea. Chiar in ziua in care am postat, am fost la cineva care daduse jos bara, toata pompa servo, o curatase etc., deoarece siguranta de la motor si cea din habitaclu corespunzatoare schemei erau ok si omul nu avea servo. Insa eu am avut inspiratia de a verifica si sigurantele vecine din cutia de habitaclu, am inlocuit pe urmatoarea din linie si a mers ca noua.

      Toate Bune
      Mai este mult pana departe ...sigpic

      Comment


      • #78
        Am citit tot topicul dar nu am gasit raspunsul la ce ma roade pe mine...
        La cat timp se schimba lichidul de la servodirectie? Sau mai bine zis...se schimba total sau doar se completeaza daca este cazul ?
        ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
        Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

        Comment


        • #79
          La revizia de 60000 km

          Comment


          • #80
            Super tre sa-l trec si pe asta pe lista de cumparaturi pentru ce-a ramas de luat inainte de revizia minune.
            Inca o chestie pe care nu am vazut-o aici pe topic este cantitatea, asadar cati ml sau cati L sunt necesari si ce tip/specificatii sa caut?
            Multumesc!
            Last edited by god; 16 August 2010, 17:12.
            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

            Comment


            • #81
              Al dracu caiet de intretinere... daca s-ar citi singur ... Dexron II... la fiecare 120.000 km / 4 ani

              Comment


              • #82
                Dacia oil power steering-dexron iid.Cred ca 2 litri ajung.

                Comment


                • #83
                  Crede-ma ca l-am citit de 2 ori acum cat sunt in febra cautarii de chestii care ar trebui schimbate la 60.000 km dar nici urma de niste date exacte(de exemplu scrie ca la 60.000 km sau 4 ani se schimba lichidul de racire cu glacerol tip rx-d dar nicaieri nu este mentionat si ce cantitate este necesara ).
                  Multumesc pt raspunsuri GGI78 si vily.
                  ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                  Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                  Comment


                  • #84
                    Am citit toate mesajele postate aici dar inca nu m-am lamurit de un aspect. Am un logan dci de 8 luni cumparat second hand si de cand l-am luat nu mi-a mers servodirectia. Trebuie sa recunosc ca permisul l-am luat in ianuarie 2011 si masina in februarie si de atunci ma chinui sa conduc fara servodirectie, cel putin la parcari este distractia maxima dar m-am obisnuit asa si nu mi se pare criminal.
                    Pentru cei care sustin ca e riscant sa nu-ti mearga servodirectia la viteze mari am un mesaj linistitor: incepand de pe la 30km/h nu mai simti nicio diferenta intre un logan cu servo si fara servo.

                    Va rog sa-mi spuneti ce probleme usoare ar pute exista si pe care sa le pot remedia singur (de obicei imi repar singur cam tot ce pot, nu mi-e frica sa ma bag la ea).

                    Pana acum nu am avut nicio problema pt faptul ca merg asa cu servodirectia defecta, probleme ceva ar putea sa apara pe viitor? Aici ma refer la probleme serioase .

                    Si daca se poate niste poze sa vad si eu cum ar arata aceasta instalatie de servodirectie...

                    Multumesc anticipat

                    Comment


                    • #85
                      Afla si tu cum merge o servodirectie hidraulica si ce face bara de torsiunea distribuitorului hidraulic si o sa aflii care e problema daca mergi asa.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #86
                        Sa stii ca nu ma ajuti deloc domnule Einstein. Faptul ca nu ma pricep la mecanica si tu te pricepi, dar nu ma ajuti, nu face cu nimic mai special raspunsul tau.
                        Last edited by 77sky; 12 September 2011, 18:04.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by einstein1984 View Post
                          Afla si tu cum merge o servodirectie hidraulica si ce face bara de torsiunea distribuitorului hidraulic si o sa aflii care e problema daca mergi asa.
                          in sfarsit un raspuns de geniu !

                          Comment


                          • #88
                            Daca esti dispus sa o vezi "in direct" faci o plimbare in Bucurestii Noi si te uiti la masina mea.De mentionat ca asta a mea este cu pompa electrica-eu stiu ca se pune tipul asta de la Laureate in sus,dar nu spun ca este neaparat obligatoriu sa fie asa.Ai si rampa daca te simti mai bazat,oricum pleci lamurit.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by UnDeR View Post
                              Am citit toate mesajele postate aici dar inca nu m-am lamurit de un aspect. Am un logan dci de 8 luni cumparat second hand si de cand l-am luat nu mi-a mers servodirectia. Trebuie sa recunosc ca permisul l-am luat in ianuarie 2011 si masina in februarie si de atunci ma chinui sa conduc fara servodirectie, cel putin la parcari este distractia maxima dar m-am obisnuit asa si nu mi se pare criminal.
                              Pentru cei care sustin ca e riscant sa nu-ti mearga servodirectia la viteze mari am un mesaj linistitor: incepand de pe la 30km/h nu mai simti nicio diferenta intre un logan cu servo si fara servo.

                              Va rog sa-mi spuneti ce probleme usoare ar pute exista si pe care sa le pot remedia singur (de obicei imi repar singur cam tot ce pot, nu mi-e frica sa ma bag la ea).

                              Pana acum nu am avut nicio problema pt faptul ca merg asa cu servodirectia defecta, probleme ceva ar putea sa apara pe viitor? Aici ma refer la probleme serioase .

                              Si daca se poate niste poze sa vad si eu cum ar arata aceasta instalatie de servodirectie...

                              Multumesc anticipat
                              De care servodirectie ai?Vezi ca sint de 2 tipuri.Daca ai cu pompa electrica,vezi sa nu fie siguranta arsa.E inscriptionata cu un volan pe tabloul de sigurante

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by vily pisica View Post
                                De care servodirectie ai?Vezi ca sint de 2 tipuri.Daca ai cu pompa electrica,vezi sa nu fie siguranta arsa.E inscriptionata cu un volan pe tabloul de sigurante
                                Nu stiu exact de care servodirectie am. Am inscriptionat un volan pe tabloul de sigurante . Masina e fabricata in decembrie 2005 si are AC, geamuri electrice. Am facut precizarea asta pt ca nu stiu daca e Laureat, Preferance etc. Pana acum nu a stiut nimeni sa-mi zica care sunt diferentele intre ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google