Cod Eroare P0380

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cod Eroare P0380

    Va salut dragi colegi.iIn urma unui control de rutina facuta cu un tester,am gasit acest cod de eroare "P0380" care nu o pot sterge. Va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac (cum sa remediez) Mentionez faptul ca masina este din 2007 si are 95000 km si si comporta ca-n prima zi. Cu mii de multumiri!
    Attached Files
    Last edited by adrian11; 9 October 2012, 22:15.

  • #2
    Nu e eroarea de la bujiile incandescente?...ai verificat bujiile sa functioneze?
    sigpic

    Comment


    • #3
      da ,le-am verificat si sunt ok

      am verific cu un bec si cu un fir. am pus pe cap bujie si pe + la borna bateriei
      Last edited by adrian11; 9 October 2012, 22:22. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Probabil acea eroare e e la releul de bujii.Insa din moment ce masina merge ca inainte eu zic sa o lasi asa cum e ea sau fugi cu ea la un electrician si vezi daca iti iese curent din releu inspre fise, nu stiu exact ce voltaj trebuie sa fie.

        Comment


        • #5
          Verifica sa nu fie circuitul intrerupt la vre-o bujie,
          Bujiile pot fi bune, dar daca este circuitul intrerupt pana la releu,
          ai aceea eroare......
          passion 1.5 DCi

          Comment


          • #6
            Va salut stimati colegi,am revenit pentru a va aduce la cunostinta ca am mers la un service si mi-a verificat bujiile.Acolo a constatat ca bujia 3 de la stanga la dreapta nu functioneaza.Va multumesc tuturor pentru sfaturi !

            Comment


            • #7
              Originally posted by adrian11 View Post
              da ,le-am verificat si sunt ok

              am verific cu un bec si cu un fir. am pus pe cap bujie si pe + la borna bateriei
              Metoda este relativ buna,dar incompleta.Te-ai convins pe piele ta.Prima idee la care trebuie sa ne gindim cind avem P0380,si verificind empiric cu un bec si doua fire,gasim bujiile in regula,este de a verifica cu instrument de masura, rezistenta ohmica a fiecarei bujii, cu scopul de a vedea daca nu exista bujie in scurtcircuit(nu functioneaza),rezistenta 0(zero).In cazul tau,am avut o situatie in care, bujia este buna aparent,dar rezistenta ei este sub un anumit prag,calculatorul o "vede" ca fiind defecta.

              Comment


              • #8
                16764/P0380/000869 - Glow Plug/Heater (Q6) Circuit: Malfunction
                Possible Symptoms
                • No Pre-Glow Period
                • Poor Cold Starting
                Possible Causes
                • Glow Plug Wiring faulty
                • Glow Plug faulty
                Possible Solutions
                • Check Glow Plug Wiring
                • Check Glow Plug

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google