Cutie Viteze:((

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie Viteze:((

    am venit cu masina (logan 1.5 dCi) intre Sebes si Alba Iulia si pe la jumatatea drumului a ramas blacat schimbatorul in a 5-a "dar merge usor inainga dreapta nu merge dar ii in a 5-a ca am incercat sa plec cu ea de pe te si inapoi!!!"
    stanga dreapta nu merge!!! sa fie blocat cautatorul?

  • #2
    posibil sa se fi rupt vreun cablu de la timonerie ...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      oke o sa vina un mecanic sa verifice si o sa-ti zic ce problema are!!!

      Comment


      • #4
        in alta viteza in loc de 5 poti baga? sau nu iasa deloc din 5? marsarier merge?
        In principiu timoneria are 2 cabluri , unu pentru facut stanga dreapta si unu pentru inainte inapoi...
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          deci... este in a 5-a merge inainte si inapoi ff usor si daca suflki in schimbator se misca si am incercat sa plec de pe loc dar ii in a 5-a ca se misca usor in nainte dar apoi moare motorul ca nu poti pleca cu a 5-a de pe loc!!! si se misca pe tura a -5a marsalier dar in marsalier nu merge !!!!

          Comment


          • #6
            din primul post nu am inteles mai nimic inafara de faptul ca a ramas blocata maneta in treapta a 5 a.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              Originally posted by cosmindan View Post
              din primul post nu am inteles mai nimic inafara de faptul ca a ramas blocata maneta in treapta a 5 a.
              sa o iau de la inceput iarasi :|
              mergeam catre alba iulia, si circulatia s-a oprit deci trebuia sa schimb viteza!!!
              voiam sa bag intr-a 2-a deoarece se mergea cu 30km\h si maneta mergea in gol inainte si inapoi; si ramasese intr-a 5-a si in marsalier nu merge!!! ca merge pe partea ~a 5-a <--> marsalier~!!!
              ce pot sa fac sau ce poate avea???

              Comment


              • #8
                Daca nu ma insel legatura dintre maneta si cutie este realizata pe cablu. Mai mult ca sigur ai un cablu rupt , motiv pentru care maneta joaca inaine si inapoi fara sa mai intre in viteza.
                Este treaba de mecanic asta.......elevator....etc .
                real power..... diesel power by

                Comment


                • #9
                  oke am inteles o sa va zic exact ce zice mecanicu!!! si cum am rezolvat!

                  mno am rezolvat
                  nu ii rupt nimik doar ca ,,, cablu de la schimbator are in cap o nuca ce se baga pe o "bila" (ii ca un fel de cuii cu o bila in cap!!!) si acea nuca s-a uzat si in a 5-a ia o pozitie pe care cade singura de pe acea bila si trebuie sa cumpar cabluri noi!!!
                  aceasta a fost problema mersi pentru ajutor!!!
                  Last edited by txbodigan; 17 December 2012, 23:06. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google