Joaca Motorul La Schimbatul Vitezei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joaca Motorul La Schimbatul Vitezei

    Sper sa nu se supere adminii ca tot fac thread-uri dar nu am gasit asa cv in lista.
    Am o nelamurire in legatura cu masina...cand las de ambreiaj dupa ce schimb viteza in special in treapta a 1-2 si cand vreau sa bag invers vitezele 2-1 cand las dintr-odata de ambreiaj ai senzatia ca iti vine motorul in bord...cand las usor dar trebuie foarte usor nu mai face...+ ca daca merg cu treapta 1 prin oras cand e coloana si mai ridica de acceleratie tot asa face...sa fie oare suportii la motor sau altceva?
    un sfat...????

  • #2
    Vreun tampon de la motor sau cutie slabit. Nu e prea ok sa dai din 2-1 si nici sa lasi ambreiajul brusc atunci cand retrogradezi. Cand retrogradezi lasi usor ambreiajul si ai putea sa o ajuti putin si din acceleratie sa nu-i dai socuri prea mari ambreiajului daca vrei sa te tina.

    Comment


    • #3
      bieleta antirasturnare cel mai probabil dar uitate si la tamponul de la motor.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #4
        Eu cred ca e doar o impresie din cauză că iei brusc piciorul de pe ambreiaj şi te "aruncă în nas". N-are cum să vină motorul până în bord. Ar trebui să fie desprins complet din toate prinderile ca să se mişte atât.
        Când îţi conduce altcineva maşina face la fel?

        Comment


        • #5
          Mai mult ca sigur din bieleta antirasturnare,s-a rupt cauciucul acela.
          "light up the darkness" Bob Marley

          Comment


          • #6
            Bieleta antibalans sau antirasturnare. Te bagi sub masina si te uiti sa vezi daca s-a rupt cauciucul de la ea. O gasesti cu pana in 50 lei si o schimbi in 5 minute, are doua suruburi.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Care e acea bieleta? Am si eu un sunet usor la sandero cand las acceleratia si intra in frana de motor in treptele 1 si 2. Azi am auzit si in a3-a. Am fost cu ea acum vreo 3 sapt la mecanici, insa nu au gasit nimic. Au spus ca joaca Planetarele in cutie.

              Comment


              • #8
                Cauta pe Google si ai poze destule acolo. E undeva la 50 lei si se schimba in 5 minute, adica are doua suruburi.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  mecanicul mi'a zis ca nu din aia joaca. am vazut in poze care e. e la fel pt toate motoarele din gama dacia? as pune de la o motorizare mai tare sau de la diesel daca tot pun sa tina

                  Comment


                  • #10
                    nu face prostia asta, nu pune una mai dura, pune una de benzinar daca ai benzinar
                    am pus eu mai dura si la ralanti transmite in caroserie tremuratul motorului in loc sa-l piarda prin bucsa bieletei antirasturnare, in plus in timp s-ar putea sa-ti termine mai rapid celelalte doua tampoane ale motorului
                    ia ceva de la swag, febi http://www.epiesa.ro/suport-motor-da.../subcat-10638/ si stai linistit
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google