Injectoare Logan 1.5 Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Injectoare Logan 1.5 Dci

    Salutare. Detin un logan Kiss Fm 1.5 dci din 2008 ..si ca oricare pasionat de masinii ..de cand detin masina de aprox . 1 an jumatate ..cam de aceelasi timp sunt user pe acest forum, care sincer m.a ajutat in cateva probleme aparute , fapt ce ma ajutat sa economisesc ceva banutii.

    Am citit , interesat de multe lucruri pe forum ...de mie frica cand bag cheia in contact de la atatea probleme la injectoare ..etc . Marea mea curiozitate este urmatoarea si.a facut cineva injectoarele singur ? adica schimbat diuzele acelea ? M.am uitat pe youtoube si am vazut ca se poate ...dar am mai vazut in comentarii pareri diferite ...gen ca se poate si ca si le.a facut si merge foarte bine de atunci ...sunt altele contra ..sunt unii care tot sustin service autorizat in reconditionare ...si aici le dau dreptate in sensul ca le iei painea de la gura ..dar totusi sa fim seriosi traim in Romania , avem carborant mai scump ca in Germania ..taxe peste taxe ...in conditile in care in Germania sunt salarii de mii de euro .

    Dupa mine nu este complicat sa schimbi acele diuze , m.as apuca si maine ...daca as avea o problema la un injector . Am nevoie de parerile voastre si mai mult de un exemplu de caz in care si.a rezolvat singura problema.

    Nu vreau sa deranjez pe nimeni si mai ales sa supar , vreau doar sa stiu daca a reusit cineva . Multumesc

  • #2
    Demontare,inlocuire, montare,supapa,o poate face oricine,dar problema apare la verificarea functionalitatii,si mai ales la generarea codului care asigura o cantitate injectata optima. Plastic,spus,si cu un picior in gips,poti merge,dar asta nu inseamna ca poti alerga...

    Comment


    • #3
      Atat timp cat locul injectorului nu se schimba ..nu ai nevoie de nici un cod . Partial ai dreptate ..dar cum spuneam. Si inainte de asta...dupa montarea diuzei noi ...la montarea injectorului se lasa un filet jumatate nestrans tocmai pentru a se aerisi ...cand iese motorina pe langa injector se strange. Cam asta este procedura.

      Comment


      • #4
        Si neaparat duze de la mefin sinaia
        Cainele care latra nu musca!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Abija91 View Post
          Atat timp cat locul injectorului nu se schimba ..nu ai nevoie de nici un cod .
          Probabil nu ai inteles esenta,in folosirea codului...,care nu tine de locul de montaj.Ca sa intelegi mai bine,o sa dau un exemplu de injector nou,care in urma demontarii(a injectorului,in parti componente) si remontarii,codul initial nu mai este valabil,fiind necesara,o noua verificare finalizata cu un nou cod.Vorbim de proceduri standard,ca "dupa ureche",merge oricum...,dar nu alearga...

          Comment


          • #6
            Salut! Eu am schimbat o diuza de retur la infectorul trei si nu a fost nevoie de nici un cod....asta s-a intamplat in 2010. Cand schimbi injectorul cu totul este altceva....dar daca corpul injectorului ramane acelasi nu este nici o problema. Si din 2010 circul cu masina fara problem...ba chiar si alearga cand e nevoie!!!!!!!!!!

            Comment


            • #7
              Te asteptai sa tipe injectorul,ca doreste noul cod,necesar pentru a functiona corect...?! In urma verificarii,pe un stand profesional,se genereaza noul cod,care permite calculatorului sa comande injectorul,conform regimului de functionare motor.Informeaza-te ce reprezinta codul unui injector si atunci,probabil,vom vedea lucrurile din acelasi unghi.Adevarat,cu cit stii mai putin despre un fenomen,cu atit,te deranjeaza,mai putin,sau cum zice popa, "fericiti cei saraci cu duhul"...

              Comment


              • #8
                Buna ziua!
                O mica problema cu injectorul 1! Rasufla pe langa el si nu mai tine filetul la surub sa il strang!!! Un mic sfat??
                Masina e sh dar la injectoarele 2 si 4 are alte filete si alte suruburi, doar 3 si 1 au surubul original! Pot sa mares gaura cu un tarod mai mare? Sau necesita ceva profesional cum am fi service-ul?
                Multumesc!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google