Scoatere Motorina Din Rezervor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scoatere Motorina Din Rezervor

    Salutare,

    M-ar interesa cum se poate scoate motorina din rezervorul unui logan. Merge vechea treaba cu furtunul in rezervor ?

    Numai bine,
    Alex

  • #2
    Merge dar nu o scoti toata.
    La pompa de inalta se scoate furtunu de tur, pui altu mai lung si se pune contactu. Pompa de joasa (din rezervor) scoate si ultima ramasita de carburant.
    Asa s-a procedat la un microbuz de la lucru, ma gandesc ca e valabil si la alt turbodizal.

    Comment


    • #3
      numai cu capacul de la rezervor scos(sub bancheta sin spate este un capac se scoate acel capac si apoi se desface busonul de la rezervor,se scoate afara ansamblul joja si sorb si apoi cu un furtun se scoate motorina afara)octavian loganul nu are pompa de carburant in rezervor

      Comment


      • #4
        Cu cat vinzi litrul? )

        La multi ani pe 2009!

        Comment


        • #5
          Cea mai buna solutie e totusi cu furtunul pe la capacul de la rezervor, clar.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            sal,eu am scos motorina de la al meu cu ajutorul "peri"de caucic cea care te ajuta la amorsare, am desfacut conductele de la filtru de motorina ca trebuia sa-l schimb si pe acesta.Am luat asta iarna motoruna de la un peco particular din provincie si mi s-a aprins dupa 25km martorul de bord care arata apa in filtru,am scos toata motortina cam 25l .

            Comment


            • #7
              Iars, martorul de bord care arata apa in filtru ? arata asa ceva ???

              Comment


              • #8
                a mai fost un topic pe aceeasi tema facut de shooky care s-a inchis...asta de ce nu se inchide??
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #9
                  Pentru ca asta e constructiv si nu a specificat pentru ce anume vrea sa stie. E bine de stiut cum scoti carburantul din rezervor sa stii ce ai de facut dupa ce atunci cand ai alimentat te gandeai la cine stie ce si ai pus motorina in loc de benzina sau invers.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by alindrgn View Post
                    a mai fost un topic pe aceeasi tema facut de shooky care s-a inchis...asta de ce nu se inchide??
                    Pentru ca in celalat thread se specifica ce anume doreste sa faca. Nu suntem forum politienesc dar e vorba de niste reguli de bun simt elementare. Cum a azis si colegul vitriol: sunt destule cazuri cand se baga combustibil gresit si atunci e bine de stiut
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      sub bancheta din spate este un capac pe rezervor, se scoate acel capac? a incercat cineva sa scoata motorina pe acolo. stiu ca la golfuri merge, cineva goleste si curata rezervorul o data pe an si cica ramane surprins de ce gaseste.

                      Comment


                      • #12
                        Daca ai fi citit 8 posturi mai sus ai fi vazut ca asa se scoate motorina din rezervor, se scoate capacul de sub bacheta si se scoate cu furtunul.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Curatatul rezervorului mi se pare o idee buna. O s-o pun si eu in aplicare cat de curand.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            Am citit mai sus, dar vreau sa stiu daca intra-adevar a facut cineva acest lucru, una e sa afirmi ca ai auzit ca se poate si alta e sa faci tu cu manuta ta, deci cineva care a desfacut acel capac si a golit rezervorul sa dea mai multe amanunte.

                            Comment


                            • #15
                              Pai nu inteleg ce e asa de greu in a desface un capac, a baga un furtun si a scoate motorina. Ce ar putea sa te impiedice in treaba asta?
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google